W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dyrektywa IED w sprawie emisji przemysłowych

Obecnie kluczowym dokumentem w zakresie emisji pochodzących z instalacji przemysłowych jest Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE z dnia 24  listopada 2010  r. w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola), znowelizowana dyrektywą Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2024/1785 z dnia 24 kwietnia 2024 r. w sprawie zmiany dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2010/75/UE w sprawie emisji przemysłowych (zintegrowane zapobieganie zanieczyszczeniom i ich kontrola) i dyrektywy Rady 1999/31/WE w sprawie składowania odpadów, zwana dyrektywą IED.

Celem dyrektywy o emisjach przemysłowych jest kontrola i zapobieganie zanieczyszczeniom oraz  pomoc w ukierunkowaniu inwestycji przemysłowych w sposób niezbędny do przekształcenia Europy w konkurencyjną i neutralną dla klimatu gospodarkę do 2050 r.

Przepisy mają zapewnić lepszą ochronę zdrowia ludzkiego i środowiska poprzez ograniczenie szkodliwych emisji – pochodzących z dużych instalacji przemysłowych, obejmujących gospodarstwa prowadzące intensywny chów zwierząt (świnie oraz drób).

Instalacje objęte dyrektywą muszą działać zgodnie z zezwoleniem wydawanym przez państwo członkowskie. Zezwolenia muszą uwzględniać całokształt wpływu na środowisko. Obejmuje to emisje do powietrza, wody i gruntów, wytwarzanie odpadów, wykorzystanie surowców, efektywność energetyczną, hałas, zapobieganie wypadkom oraz rekultywację terenu. Warunki pozwolenia, w tym dopuszczalne wielkości emisji, muszą być oparte na najlepszych dostępnych technikach (BAT). Po nowelizacji przepisów dla sektora drobiu i świń przygotowane zostaną nowe zasady eksploatacyjne (w miejsce BAT).

{"register":{"columns":[]}}