W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ekoschemat: Dobrostan zwierząt

logo PS WPR 2023-2027

Celem Echoschematu – Dobrostan zwierząt jest zachęcenie rolników do promowania podwyższonych warunków dobrostanu zwierząt. Wsparcie można uzyskać za realizację zobowiązań w zakresie dobrostanu zwierząt, które wykraczają ponad odpowiednie normy wynikające z powszechnie obowiązującego prawa[1] i powszechnie stosowane praktyki.

Wymagania wspólne w ekoschemacie – Dobrostan zwierząt:

  1. Posiadanie odpowiedniej siedziby stada zarejestrowanej zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, a w przypadku drobiu – numeru zakładu drobiu.

  2. Wymogi odnoszące się do danej grupy zwierząt dotyczą wszystkich zwierząt tej grupy utrzymywanych w gospodarstwie rolnym.
  3. Zwierzęta objęte wymogami są oznakowane i zarejestrowane zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (jeśli dotyczy).
  4. Rolnik realizujący interwencję dotyczącą dobrostanu zwierząt zobowiązany jest do jednorazowego odbycia szkolenia z zakresu metod ograniczających stosowanie antybiotyków (wymóg od 2024 r.).
  5. Rolnik posiada plan poprawy dobrostanu zwierząt (w przypadku bydła nie dotyczy praktyk polegających na zapewnieniu wypasu, wybiegu, ściółki, późniejszego odsadzania cieląt w odniesieniu do krów mlecznych oraz praktyki związanej z utrzymywaniem zgodnie z systemem QMP a w przypadku świń nie dotyczy praktyki związanej z utrzymywaniem zgodnie z systemem QAFP oraz praktyki polegającej na zwiększeniu co najmniej o 20% powierzchni bytowej dla rolników uczestniczących w krajowym systemie jakości QAFP).

W odniesieniu do świń i bydła - obowiązuje system punktowy tzn., rolnik może z listy praktyk wybrać te, które chce realizować w swoim gospodarstwie. Natomiast w odniesieniu do owiec, kóz, koni i drobiu płatność przysługuje za realizację pakietu wymogów.

System punktowy polega na wycenie poszczególnych praktyk wpływających na poprawę dobrostanu zwierząt (na podstawie wyliczonych stawek płatności dobrostanowych stanowiących rekompensatę za utracone korzyści i za dodatkowe koszty. Każdej praktyce została przypisana odpowiednia liczba punktów. Wartość punktu ustalana jest corocznie z uwzględnieniem kursu EUR/PLN z ostatniego dnia roboczego września danego roku oraz średniej liczby zwierząt, które kwalifikują się do płatności w okresie przestrzegania wymogów. Szacunkowa wartość 1 punku wynosi ok. 100 zł.


[1] Rozporządzenie MRiRW z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 56, poz. 344, z późn. zm.)

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (t. j. Dz. U. z 2019, poz. 1966).

Wymagania specyficzne dla danego gatunku/grupy zwierząt objętych ekoschematem Dobrostan zwierząt:

Lochy

Wszystkie lochy w gospodarstwie rolnym są indywidualnie oznakowane i zgłoszone zgodnie z przepisami o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt – w przypadku dobrostanu loch.

Lochy nie są utrzymywane w systemie jarzmowym; dopuszcza się jednak utrzymywanie loch w jarzmie w okresie okołoporodowym nie dłużej niż przez 14 dni.

Lochom zapewnia się zwiększoną co najmniej o 20% lub co najmniej o 50% powierzchnię bytową w pomieszczeniach/budynkach.

W przypadku realizacji praktyki polegającej na zapewnieniu zwiększonej powierzchni bytowej, rolnik może dodatkowo realizować poniższe praktyki:

  • zapewnienie utrzymania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału  o powierzchni pozwalającej na jednoczesny odpoczynek loch,
  • późniejsze odsadzanie prosiąt - nie wcześniej niż w 35. dniu od dnia ich urodzenia,
  • utrzymywanie loch zgodnie z wymogami systemu QAFP.

Płatność dobrostanowa przyznawana do loch utrzymywanych zgodnie z wymogami systemu QAFP, z tytułu obowiązujących w tym systemie ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków. Praktykę utrzymywania zgodnie z wymogami systemu QAFP, może realizować rolnik, który uczestniczy w systemie QAFP oraz posiada certyfikat potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QAFP.

Uczestnicy systemu jakości QAFP „Kulinarne mięso wieprzowe” w odniesieniu do Wariantu Dobrostan loch i Wariantu Dobrostan tuczników, mogą otrzymać wsparcie za realizację praktyki polegającej na zwiększeniu co najmniej o 20% powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach na zasadach uproszczonych (tak jak ma to miejsce w przypadku uczestników rolnictwa ekologicznego). Uproszczone zasady polegają na braku konieczności opracowania Planu poprawy dobrostanu zwierząt.

Tabela określająca minimalne wielkości powierzchni:

LOCHY

Lp.

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie - zwiększona co najmniej o 20% powierzchnia bytowa

Wymogi obowiązujące w dobrostaniezwiększona co najmniej o 50% powierzchnia bytowa

  1.  

Powierzchnia kojca, dla loch w okresie porodu i odchowu prosiąt ssących

co najmniej 3,5 m2

co najmniej 4,2 m2

co najmniej 5,25 m2

  1.  

Powierzchnia kojca w przeliczeniu na jedną sztukę powinna wynosić, w przypadku utrzymywania grupowo:

Loch

co najmniej 2,25 m2, przy czym w przypadku loch prośnych, co najmniej 1,3 m2 powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe

co najmniej 2,7 m2, przy czym w przypadku loch prośnych, co najmniej 1,3 m2 powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe

co najmniej 3,4 m2, przy czym w przypadku loch prośnych, co najmniej 1,3 m2 powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe

Loszek po pokryciu

co najmniej 1,64 m2, przy czym co najmniej 0,95 m2 powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe

co najmniej 2 m2, przy czym co najmniej 0,95 m2 powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe

co najmniej 2,5 m2, przy czym co najmniej 0,95 m2 powierzchni kojca powinno stanowić stałe podłoże i nie więcej niż 15% tego podłoża - otwory odpływowe

  1.  

Loch

  • do 5 sztuk - powinna być większa o 10%**;
  • powyżej 39 sztuk - może być mniejsza o 10%**

 

  • do 5 sztuk - powinna być większa o 10%** tj. 3 m2;
  • powyżej 39 sztuk - może być mniejsza o 10%** tj. 2,4 m2

 

  • do 5 sztuk - powinna być większa o 10%** tj. 3,8 m2;
  • powyżej 39 sztuk - może być mniejsza o 10%** tj. 3 m2

 

Loszek po pokryciu

  • do 5 sztuk - powinna być większa o 10%**;
  • powyżej 39 sztuk - może być mniejsza o 10%**
  • do 5 sztuk - powinna być większa o 10%** tj. 2,2 m2;
  • powyżej 39 sztuk - może być mniejsza o 10%** tj. 1,8 m2

 

  • do 5 sztuk - powinna być większa o 10%** tj.  2,7 m2;
  • powyżej 39 sztuk - może być mniejsza o 10%** tj.  2,2 m2

 

 

Powierzchnia kojca w przeliczeniu na jedną sztukę powinna wynosić, w przypadku utrzymywania pojedynczo:

  1.  

 

Loch (***)

 

co najmniej:

  • długość - długość zwierzęcia powiększona o 0,3 m, nie mniej jednak niż 2 m;
  • szerokość 0,6 m.

 

co najmniej 2,7 m2

 

 

 

co najmniej 3,4 m2

(*) Rozporządzenie MRiRW z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 56, poz. 344, z późn. zm.).

(**) w stosunku do wartości wskazanych w pkt 2

(***) Dotyczy gospodarstw utrzymujących mniej niż 10 loch lub loszek od 4. tygodnia po pokryciu do tygodnia przed przewidywanym terminem proszenia

Tuczniki

Do płatności kwalifikują się tuczniki pochodzące od loch utrzymywanych w gospodarstwach realizujących interwencję dotyczącą dobrostanu loch lub tuczniki pochodzące od loch utrzymywanych w siedzibie stada położonej nie dalej niż 50 km (w linii prostej) od siedziby stada, w której będą utrzymywane tuczniki, w odniesieniu do których realizowany jest dobrostan tuczników.

Tucznikom zapewnia się zwiększoną co najmniej o 20% lub co najmniej o 50% powierzchnię bytową w pomieszczeniach/budynkach.

W przypadku realizacji praktyki polegającej na zapewnieniu zwiększonej powierzchni bytowej, rolnik może dodatkowo realizować praktykę dotyczącą:

  • zapewnienia utrzymania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału na powierzchni pozwalającej na jednoczesny odpoczynek zwierząt,
  • utrzymywanie tuczników zgodnie z wymogami systemu QAFP.

Płatność dobrostanowa przyznawana do tuczników utrzymywanych zgodnie z wymogami systemu QAFP, z tytułu obowiązujących w tym systemie ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków. Praktykę utrzymywania zgodnie z wymogami systemu QAFP, może realizować rolnik, który uczestniczy w systemie QAFP oraz posiada certyfikat potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QAFP.

W przypadku gospodarstw, w których prowadzi się cykl zamknięty świń, a rolnik realizuje jednocześnie dobrostan loch i dobrostan tuczników – możliwe jest otrzymanie dodatkowej płatności do tucznika kwalifikującego się do płatności w ramach dobrostanu tuczników urodzonego w tym gospodarstwie. 

Uczestnicy systemu jakości QAFP „Kulinarne mięso wieprzowe” w odniesieniu do Wariantu Dobrostan loch i Wariantu Dobrostan tuczników, mogą otrzymać wsparcie za realizację praktyki polegającej na zwiększeniu co najmniej o 20% powierzchni bytowej w pomieszczeniach lub w budynkach na zasadach uproszczonych (tak jak ma to miejsce w przypadku uczestników systemu rolnictwa ekologicznego). Uproszczone zasady polegają na braku konieczności opracowania Planu poprawy dobrostanu zwierząt.

Tabela określająca minimalne wielkości powierzchni:

TUCZNIKI

Lp

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie – zwiększona co najmniej o 20% powierzchnia bytowa

Wymogi obowiązujące w dobrostanie – zwiększona

co najmniej o 50% powierzchnia bytowa

  1.  

Powierzchnia kojca w przeliczeniu na jedną sztukę powinna wynosić, w przypadku utrzymywania grupowego dla warchlaków i tuczników o masie ciała, co najmniej:

  • do 10 kg

0,15 m2

0,18 m2

0,23 m2

  • powyżej 10 do 20 kg

0,2 m2

0,24 m2

0,3 m2

  • powyżej 20 do 30 kg

0,3 m2

0,36 m2

0,45 m2

  • powyżej 30 do 50 kg

0,4 m2

0,48 m2

0,6 m2

  • powyżej 50 do 85 kg

0,55 m2

0,66 m2

0,83 m2

  • powyżej 85 do 110 kg

0,65 m2

0,78 m2

0,98 m2

  • powyżej 110 kg

1 m2

1,2 m2

1,5 m2

(*) Rozporządzenie MRiRW z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 56, poz. 344, z późn. zm.)

W przypadku świń, wspólnym wymogiem realizacji Wariantu Dobrostan loch i Wariantu Dobrostan tuczników jest zapewnienie świniom stałego dostępu do wystarczającej ilości materiałów lub przedmiotów absorbujących ich uwagę. Użyte materiały lub przedmioty są bezpieczne oraz jadalne lub nadają się do żucia lub manipulacji. Świniom zapewnia się taką ilość różnych materiałów lub przedmiotów, które same lub w połączeniu z innymi materiałami lub przedmiotami będą zaspokajały potrzebę poznawania otoczenia i poszukiwania paszy.

Krowy mleczne

Do wariantu Dobrostan krów mlecznych kwalifikują się krowy o zgłoszonym w systemie IRZ mlecznym typie użytkowym, a w przypadku krów w typie użytkowym kombinowanym – o mlecznym kierunku użytkowania.

W ramach Dobrostanu krów mlecznych rolnik może wnioskować o następujące praktyki:

  • zapewnienie krowom mlecznym wypasu co najmniej przez 120 dni w okresie pastwiskowym (od 1 kwietnia do 30 września roku, w którym rolnik złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej), bez uwięzi (przez co najmniej 6 godzin dziennie),
  • zapewnienie krowom mlecznym utrzymywanym grupowo bez uwięzi wolnostanowiskowo zwiększonej co najmniej o 20% powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach,
  • zapewnienie krowom mlecznym utrzymywanym grupowo bez uwięzi wolnostanowiskowo zwiększonej co najmniej o 50% powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach,
  • zapewnienie krowom mlecznym utrzymania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału lub wydzielenie części ze ściółką ze słomą lub podobnym materiałem o powierzchni pozwalającej na jednoczesny odpoczynek krów,
  • zapewnienie krowom mlecznym wybiegu co najmniej przez 4 godziny dziennie w okresie przestrzegania wymogów (w okresie pastwiskowym (tj. od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września w roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej), praktykę zapewnienia wybiegu uznaje się za zrealizowaną, jeżeli w tym okresie rolnik realizuje praktykę wypasu co najmniej przez 8 godzin dziennie),
  • późniejsze odsadzanie cieląt - nie wcześniej niż w 5. dniu od dnia ich urodzenia.

W przypadku utrzymywania bydła na uwięzi w pomieszczeniu/budynku rolnik może realizować praktyki w zakresie zapewnienia wypasu, wybiegu, ściółki oraz późniejszego odsadzania cieląt.

Minimalne wielkości powierzchni:

KROWY MLECZNE

Lp

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie– zwiększona co najmniej o 20% powierzchnia bytowa

Wymogi obowiązujące w dobrostanie– zwiększona co najmniej o 50% powierzchnia bytowa

  1.  

W systemie wolnostanowiskowym z wydzielonymi legowiskami:

  • wymiary wydzielonego legowiska

 

 powierzchnia odpasowo - ruchowa

 

  

długość - co najmniej 2,1 m,

szerokość - co najmniej 1,1 m;

 -brak 

 

  

długość - co najmniej 2,1 m,

szerokość - co najmniej 1,1 m;

  co najmniej 4 m2

  

 

długość - co najmniej 2,1 m, szerokość - co najmniej 1,1 m;

 

 co najmniej 5 m2

  1.  

Powierzchnia, w przeliczeniu na jedną sztukę w systemie wolnostanowiskowym bez wydzielonych legowisk na ściółce

co najmniej 4,5 m2

co najmniej 5,4 m2

co najmniej 6,8 m2

(*) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. z 2019, poz. 1966).

Krowy mamki utrzymywane w pomieszczeniach lub w budynkach

Wymogami objęte są krowy mamki, cielęta, opasy o masie ciała do 300 kg[1] i jałówki o mięsnym typie użytkowym, a w przypadku bydła w typie użytkowym kombinowanym – o mięsnym kierunku ich użytkowania.

W ramach Dobrostanu krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach rolnik może wnioskować o następujące praktyki:

  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami utrzymywanym grupowo bez uwięzi wolnostanowiskowo zwiększonej co najmniej o 20% powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach,
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami utrzymywanym grupowo bez uwięzi wolnostanowiskowo zwiększonej co najmniej o 50% powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach,
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami wypasu co najmniej przez 120 dni w okresie pastwiskowym (od 1 kwietnia do 30 września roku, w którym rolnik złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej), bez uwięzi (co najmniej przez 6 godzin dziennie),
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami wybiegu co najmniej przez 4 godziny dziennie w okresie przestrzegania wymogów (w okresie pastwiskowym (tj. od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września w roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej), praktykę zapewnienia wybiegu uznaje się za zrealizowaną, jeżeli w tym okresie rolnik realizuje praktykę wypasu co najmniej przez 8 godzin dziennie),
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami utrzymywania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału lub wydzielenie części ze ściółką ze słomą lub podobnym materiałem o powierzchni pozwalającej na jednoczesny odpoczynek zwierząt objętych wymogami,
  • utrzymywaniezwierząt objętych wymogami zgodnie z wymogami systemu QMP.

Płatność dobrostanowa przyznawana do krów mamek utrzymywanych zgodnie z wymogami systemu QMP, z tytułu obowiązujących w tym systemie ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków. Praktykę utrzymywania zgodnie z wymogami systemu QMP, może realizować rolnik, który uczestniczy w systemie QMP oraz posiada certyfikat potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QMP.

W przypadku utrzymywania bydła na uwięzi w pomieszczeniu/budynku rolnik może realizować praktyki w zakresie zapewnienia wypasu, wybiegu oraz ściółki.

Odpowiednia powierzchnia bytowa w pomieszczeniach/budynkach zgodnie z tabelą podaną odpowiednio w ramach dobrostanu krów mlecznych (krowy mamki) i w ramach dobrostanu opasów (cielęta i opasy o masie ciała do 300 kg) oraz w odniesieniu do jałówek zgodnie z poniższą tabelą:

Jałówki

Lp

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie – zwiększona co najmniej o 20% powierzchnia bytowa

Wymogi obowiązujące w dobrostanie – zwiększona co najmniej o 50% powierzchnia bytowa

1.

W systemie wolnostanowiskowym z wydzielonymi legowiskami:

 

 

Jałówki powyżej 7 m-ca ciąży

  • wymiary wydzielonego legowiska:

- długość - co najmniej 2,1 m,

 - szerokość - co najmniej 1,1 m 

  • powierzchnia odpasowo – ruchowa: -

 

  • wymiary wydzielonego legowiska:

- długość - co najmniej 2,1 m,

- szerokość - co najmniej 1,1 m; 

  • powierzchnia odpasowo – ruchowa: co najmniej
    4 m2
  • wymiary wydzielonego legowiska:

- długość - co najmniej 2,1 m,

- szerokość - co najmniej 1,1 m; 

  • powierzchnia odpasowo – ruchowa: co najmniej
    5 m2
     

Jałówki powyżej 6 m-ca życia, ale nie dłużej niż do 7 m-ca ciąży

  • wymiary wydzielonego legowiska:

- długość - co najmniej 1,9 m,

- szerokość - co najmniej 0,9 m;

 

  • powierzchnia odpasowo – ruchowa: -

 

  • wymiary wydzielonego legowiska:

- długość - co najmniej 1,9 m,

- szerokość - co najmniej 0,9 m;

 

  • powierzchnia odpasowo – ruchowa: - 4 m2

 

  • wymiary wydzielonego legowiska:

- długość - co najmniej 1,9 m,

- szerokość - co najmniej 0,9 m;

 

  • powierzchnia odpasowo – ruchowa: - 5 m2

 

2.

W systemie wolnostanowiskowym bez wydzielonych legowisk na ściółce

Jałówki powyżej 7 m-ca ciąży

co najmniej 4,5 m2

co najmniej 5,4 m2

co najmniej 6,8 m2

Jałówki powyżej 6 m-ca życia, ale nie dłużej niż do 7 m-ca ciąży

co najmniej 2,2 m2

co najmniej 2,6 m2

co najmniej 3,3 m2

3.

 

W systemie wolnostanowiskowym bez wydzielonych legowisk i ściółki

 

Jałówki powyżej 19. m-ca życia, jednak nie dłużej niż do 7. m-ca ciąży

 co najmniej 2 m2

co najmniej 2,2 m2

co najmniej 3 m2

Jałówek powyżej 6. m-ca życia do 19. m-ca życia

co najmniej 1,6 m2

co najmniej 1,9 m2

co najmniej 2,4 m2

(*)Rozporządzenie MRiRW z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. z 2019, poz. 1966).


[1] Przyjmuje się, że opasy te osiągają masę ciała 300 kg w wieku 8 miesięcy

Krowy mamki utrzymywane w systemie otwartym

Wymogami objęte są krowy mamki, cielęta, opasy o masie ciała do 300 kg[1 i jałówki o mięsnym typie użytkowym, a w przypadku bydła w typie użytkowym kombinowanym – o mięsnym kierunku ich użytkowania.

Zwierzęta utrzymywane są bez uwięzi.

W ramach Dobrostanu krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym rolnik może wnioskować o następujące praktyki:

  • zwiększona co najmniej o 20% zewnętrzna powierzchnia bytowa (pastwisko, wybieg lub okólnik) dla zwierząt objętych wymogami,
  • utrzymywanie zwierząt zgodnie z wymogami systemu QMP.

Płatność dobrostanowa przyznawana do krów mamek utrzymywanych zgodnie z wymogami systemu QMP, z tytułu obowiązujących w tym systemie ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków. Praktykę utrzymywania zgodnie z wymogami systemu QMP, może realizować rolnik, który uczestniczy w systemie QMP oraz posiada certyfikat potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QMP.

Krowom mamkom, cielętom, opasom o masie ciała do 300 kg i jałówkom użytkowanym w kierunku mięsnym, zapewnia się zwiększoną co najmniej o 20% zewnętrzną powierzchnię bytową zgodnie z poniższą tabelą.

Zwierzęta objęte wymogami

lp

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie - zwiększona

co najmniej o 20% powierzchnia bytowa

Powierzchnia, na której utrzymywane jest bydło na 1 sztukę wynosi, co najmniej:

1.

Cielęta

5 m2

6 m2

2.

Jałówki

10 m2

12 m2

3.

Opasy do 300 kg

-

12 m2

4.

Krowy

15 m2

18 m2

[1] Przyjmuje się, że opasy te osiągają masę ciała 300 kg w wieku 8 miesięcy

(*) Przepisy prawa określają wyłącznie minimalna powierzchnie dla bydła utrzymywanego w systemie otwartym, brak jest regulacji dotyczącej powierzchni minimalnej dla opasów utrzymywanych poza budynkiem inwentarskim.
- Rozporządzenie MRiRWz dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (t. j. Dz. U. z 2019, poz. 1966).
- Rozporządzenie MRiRWz dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których
normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 56, poz. 344, z późn. zm.).

Opasy

Do wariantu Dobrostan opasów kwalifikuje się bydło w wieku określonym w rozporządzeniu dobrostanowym przeznaczone do opasu i utrzymywane z przeznaczeniem do produkcji mięsa, o zgłoszonym w komputerowej bazie danych kierunku użytkowania:

  • mleczny do opasu albo
  • mięsny do opasu albo
  • do opasu.

W przypadku opasów, które nie pochodzą od krów mamek objętych interwencją ekoschemat Dobrostan zwierząt - do płatności kwalifikuje się bydło opasowe w wieku od ukończenia 4 miesiąca do ukończenia 18 miesiąca, utrzymywane w danym gospodarstwie, co najmniej przez 120 dni.

W przypadku opasów, które pochodzą od krów mamek objętych interwencją ekoschemat Dobrostan zwierząt - do płatności kwalifikuje się bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg do ukończenia 18 miesiąca, utrzymywane w danym gospodarstwie, w tym okresie, co najmniej przez 120 dni, przy czym przyjmuje się, że opasy te osiągają masę ciała 300 kg w wieku 8 miesięcy.

Wymogami objęte jest bydło opasowe w wieku kwalifikującym się do płatności.

W ramach Dobrostanu opasów utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach rolnik może wnioskować o następujące praktyki:

  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami utrzymywanym grupowo bez uwięzi wolnostanowiskowo zwiększonej co najmniej o 20% powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach,
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami utrzymywanym grupowo bez uwięzi wolnostanowiskowo zwiększonej co najmniej o 50% powierzchni bytowej w pomieszczeniach/budynkach,
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami wypasu co najmniej przez 120 dni w okresie pastwiskowym (od 1 kwietnia do 30 września roku, w którym rolnik złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej), bez uwięzi (co najmniej przez 6 godzin dziennie),
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami wybiegu co najmniej przez 4 godziny dziennie w okresie przestrzegania wymogów (w okresie pastwiskowym (tj. od dnia 1 kwietnia do dnia 30 września w roku złożenia wniosku o przyznanie płatności dobrostanowej), praktykę zapewnienia wybiegu uznaje się za zrealizowaną, jeżeli w tym okresie rolnik realizuje praktykę wypasu co najmniej przez 8 godzin dziennie),
  • zapewnienie zwierzętom objętym wymogami utrzymywania na ściółce ze słomy lub podobnego materiału lub wydzielenie części ze ściółką ze słomy lub podobnego materiału o powierzchni pozwalającej na jednoczesny odpoczynek opasów,
  • utrzymywanie opasów zgodnie z wymogami systemu QMP.

Płatność dobrostanowa przyznawana do opasów utrzymywanych zgodnie z wymogami systemu QMP, z tytułu obowiązujących w tym systemie ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków. Praktykę utrzymywania zgodnie z wymogami systemu QMP, może realizować rolnik, który uczestniczy w systemie QMP oraz posiada certyfikat potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QMP.

W przypadku utrzymywania bydła na uwięzi w pomieszczeniu/budynku rolnik może realizować praktyki w zakresie zapewnienia wypasu, wybiegu oraz ściółki.

Minimalne wielkości powierzchni:

OPASY

Lp

 

Obowiązujące normy prawne

Wymogi obowiązujące w dobrostanie - zwiększona

co najmniej o 20% powierzchnia bytowa

Wymogi obowiązujące w dobrostanie – zwiększona co najmniej o 50% powierzchnia bytowa

CIELĘTA (*)

  1.  

Utrzymywane pojedynczo – wymiary kojca***

a) szerokość - co najmniej wysokość cielęcia w kłębie,

b) długość - co najmniej 1,1 długości ciała cielęcia mierzonej od czubka nosa do ogonowej krawędzi guza kulszowego;

a) szerokość - co najmniej wysokość cielęcia w kłębie +20%,

b) długość - co najmniej 1,1 długości ciała cielęcia mierzonej od czubka nosa do ogonowej krawędzi guza kulszowego + 20%

a) szerokość - co najmniej wysokość cielęcia w kłębie +50%,

b) długość - co najmniej 1,1 długości ciała cielęcia mierzonej od czubka nosa do ogonowej krawędzi guza kulszowego + 50%

Utrzymywane grupowo – powierzchnia kojca w przeliczeniu na jedną sztukę

1) 1,5 m2 - dla cieląt o masie ciała do 150 kg;

2) 1,7 m2 - dla cieląt o masie ciała powyżej 150 do 220 kg;

3) 1,8 m2 - dla cieląt o masie ciała powyżej 220 kg.

1) 1,8 m2 - dla cieląt o masie ciała do 150 kg;

2) 2 m2 - dla cieląt o masie ciała powyżej 150 do 220 kg;

3) 2,2 m2 - dla cieląt o masie ciała powyżej 220 kg.

1) 2,3 m2 - dla cieląt o masie ciała do 150 kg;

2) 2,6 m2 - dla cieląt o masie ciała powyżej 150 do 220 kg;

3) 2,7 m2 - dla cieląt o masie ciała powyżej 220 kg.

OPASY (**)

  1.  

Utrzymywane bez uwięzi wolnostanowiskowo  bez wydzielonych legowisk na ściółce – powierzchnia w przeliczeniu na jedną sztukę

bydło opasowe o masie ciała do 300 kg - co najmniej 1,6 m2;

bydło opasowe o masie ciała do 300 kg - co najmniej 1,9 m2

bydło opasowe o masie ciała do 300 kg - co najmniej 2,4 m2

bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg - co najmniej 2,2 m2;

bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg - co najmniej 2,6 m2

bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg - co najmniej 3,3 m2

3.

Utrzymywane bez uwięzi wolnostanowiskowo,  bez wydzielonych legowisk i ściółki – powierzchnia w przeliczeniu na jedną sztukę

bydło opasowe o masie ciała do 300 kg - co najmniej 1,3 m2

 

bydło opasowe o masie ciała do 300 kg - co najmniej 1,6 m2

bydło opasowe o masie ciała do 300 kg - co najmniej 2 m2

bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg - co najmniej 1,8 m2

bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg - co najmniej 2,2 m2

bydło opasowe o masie ciała powyżej 300 kg - co najmniej 2,7 m2

(*) Rozporządzenie MRiRW z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 56, poz. 344, z późn. zm.).

(**) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. z 2019, poz. 1966).

(***) Ustawa z dnia 21 sierpnia 1997 r. o ochronie zwierząt (tj. Dz.U. z 2022 poz. 572) - pojedynczo można utrzymywać cielęta w wieku powyżej 8 tygodni tylko w gospodarstwach, które posiadają mniej niż 6 sztuk cieląt (w gospodarstwach utrzymujących co najmniej 6 cieląt – zabrania się utrzymania pojedynczo cieląt w wieku powyżej 8 tygodnia życia).

Owce

Zwierzętom z gatunku owca domowa zapewnia się:

  • wypas lub dostęp do wybiegu - przez co najmniej 120 dni w okresie pastwiskowym (od 1 kwietnia do 30 września roku, w którym rolnik złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej),
  • zwiększoną co najmniej o 20% powierzchnię bytową w pomieszczeniach/budynkach.

Tabela określająca minimalne wielkości powierzchni:

OWCE

Lp

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie

1.

Powierzchnia pomieszczenia dla owiec utrzymywanych pojedynczo powinna wynosić w przypadku utrzymywania:

samicy gatunku owca domowa w wieku powyżej 12 miesięcy

-

co najmniej 2,16 m2

 

samicy gatunku owca domowa w wieku powyżej 12 miesięcy z jagnięciem

co najmniej 2,5 m2 i dodatkowo co najmniej 0,7 m2 dla każdego następnego jagnięcia ssącego

co najmniej  3 m2 i dodatkowo co najmniej 0,84 m2 dla każdego następnego jagnięcia ssącego

samicy gatunku owca domowa w wieku od 6 do 12 miesięcy

 

co najmniej 1,5 m2

 

co najmniej 1,8 m2

 

samca gatunku owca domowa w wieku powyżej 12 miesięcy(**)

co najmniej 3 m2

 

co najmniej  3,6 m2

 

samca gatunku owca domowa w wieku od 6 do 12 miesięcy(**)

 

co najmniej 2 m2

 

 

co najmniej  2,4 m2

 

samca gatunku owca domowa - skopka

 

co najmniej 0,8 m2

 

 

co najmniej 0,96 m2

 

2.

Powierzchnia pomieszczenia dla owiec utrzymywanych grupowo, w przeliczeniu na jedną sztukę, powinna wynosić w przypadku utrzymywania:

samicy gatunku owca domowa w wieku powyżej 12 miesięcy

 -

co najmniej 1,2 m2

samicy gatunku owca domowa w wieku powyżej 12 miesięcy z jagnięciem

co najmniej 1,5 m2 i dodatkowo co najmniej 0,5 m2 dla każdego następnego jagnięcia ssącego

co najmniej 1,8 m2 i dodatkowo co najmniej 0,6 m2 dla każdego następnego jagnięcia ssącego

samicy gatunku owca domowa w wieku od 6 do 12 miesięcy

 

co najmniej 0,8 m2

 

co najmniej 0,96 m2

 

samca gatunku owca domowa w wieku powyżej 12 miesięcy(**)

co najmniej 2 m2

co najmniej 2,4 m2

samca gatunku owca domowa w wieku od 6 do 12 miesięcy(**)

 

co najmniej 1,5 m2

 

 

co najmniej 1,8 m2

 

samca gatunku owca domowa - skopka

 

co najmniej 0,6 m2

 

 

co najmniej 0,72 m2

 

(*) Rozporządzenie MRiRW z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1966)

(**) nie dotyczy skopków

Kozy

Zwierzętom z gatunku koza domowa zapewnia się:

  • utrzymywanie bez uwięzi,
  • zwiększoną co najmniej o 20% powierzchnię bytową w pomieszczeniach/budynkach,
  • dostęp do wybiegu przez cały rok - o powierzchni zwiększonej co najmniej o 20%,
  • wypas przez co najmniej 120 dni w okresie pastwiskowym (od 1 kwietnia do 30 września roku, w którym rolnik złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej).

Minimalne wielkości powierzchni:

KOZY

Lp

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie

1.

Powierzchnia kojca w przypadku utrzymywania pojedynczego w przeliczeniu na jedną sztukę powinna wynosić w przypadku utrzymywania:

samicy gatunku koza domowa w wieku powyżej 12 miesięcy

co najmniej 1,5 m2

co najmniej 1,8 m2

samicy gatunku koza domowa w wieku powyżej 12 miesięcy z koźlęciem ssącym

co najmniej 1,5 m2 i dodatkowo co najmniej 0,3 m2 dla każdego następnego koźlęcia ssącego

co najmniej  1,8 m2 i dodatkowo co najmniej 0,36 m2 dla każdego następnego koźlęcia ssącego

samca gatunku koza domowa w wieku powyżej 12 miesięcy

co najmniej 1,5 m2

 

co najmniej 1,8 m2

 

samca gatunku koza domowa w wieku powyżej 12 miesięcy przeznaczonego do rozrodu

co najmniej 3 m2

co najmniej  3,6 m2

2.

Powierzchnia kojca w przypadku utrzymywania grupowego w przeliczeniu na jedną sztukę powinna wynosić
w przypadku utrzymywania:

samicy gatunku koza domowa w wieku powyżej 12 miesięcy

co najmniej 1,5 m2

co najmniej 1,8 m2

samicy gatunku koza domowa w wieku powyżej 12 miesięcy z koźlęciem ssącym

co najmniej 1,5 m2 i dodatkowo co najmniej 0,3 m2 dla każdego następnego koźlęcia ssącego

co najmniej  1,8 m2 i dodatkowo co najmniej 0,36 m2 dla każdego następnego koźlęcia ssącego

samca gatunku koza domowa w wieku powyżej 12 miesięcy

co najmniej 1,5 m2

 

co najmniej 1,8 m2

 

samca gatunku koza domowa w wieku powyżej 12 miesięcy przeznaczonego do rozrodu

co najmniej 3 m2

co najmniej  3,6 m2

samicy lub samca od odsadzenia do osiągnięcia dojrzałości płciowej tj. do ukończenia 12 miesięcy.

co najmniej 1 m2

co najmniej 1,2 m2

 

Powierzchnia wybiegu w przeliczeniu na jedną sztukę powinna wynosić w przypadku utrzymywania:

 

3.

wszystkie grupy technologiczne z gatunku koza poza samcem w wieku powyżej 12 miesięcy, w tym również samcem w tym wieku przeznaczonym do rozrodu

co najmniej 4 m2

co najmniej 4,8 m2

samca gatunku koza domowa w wieku powyżej 12 miesięcy, w tym również samca w tym wieku przeznaczonego do rozrodu

co najmniej 6 m2

co najmniej 7,2 m2

(*) Rozporządzenie MRiRW z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. z 2019 r., poz. 1966)

Konie utrzymywane w pomieszczeniach/budynkach

Minimalna liczba posiadanych zwierząt – 2 szt. koni w wieku co najmniej 24 miesiące lub klacz ze źrebięciem do ukończenia 12 miesiąca życia.

Do płatności nie kwalifikują się konie utrzymywane w dzikich lub półdzikich warunkach, pochodzące z obszarów parku narodowego albo parku krajobrazowego.

Wszystkim zwierzętom zapewnia się:

  • utrzymywanie bez uwięzi,
  • w okresie pastwiskowym (od 1 kwietnia do 30 września roku, w którym rolnik złożył wniosek o przyznanie płatności dobrostanowej) - wypas lub dostęp do powierzchni zewnętrznych przez co najmniej 140 dni (przez min. 6 godz. dziennie),
  • poza okresem pastwiskowym - dostęp do powierzchni zewnętrznych lub biegalni przez min. 2 godz. dziennie o powierzchni w przypadku:
  • koni dorosłych/młodzieży – 70m2/szt.;
  • klaczy ze źrebięciem – 85m2/szt.
  • boksy lub w przypadku utrzymywania wolnostanowiskowego w pomieszczeniach/budynkach - powierzchnię zwiększoną co najmniej o 20%.

Minimalne wielkości powierzchni:

KONIE

Lp

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie

  1.  

Powierzchnia boksu

  • konie dorosłe, których wysokość w kłębie wynosi do 1,47 m - co najmniej 6 m2;
  • konie dorosłe, których wysokość w kłębie wynosi powyżej 1,47 m - co najmniej 9 m2;
  • klacz ze źrebięciem - co najmniej 12 m2.
  • konie dorosłe, których wysokość w kłębie wynosi do 1,47 m - co najmniej 7,2 m2;
  • konie dorosłe, których wysokość w kłębie wynosi powyżej 1,47 m - co najmniej 10,8 m2;
  • klacz ze źrebięciem - co najmniej 14,4 m2.
  1.  

Powierzchnia w przypadku utrzymywania w systemie wolnostanowiskowym bez uwięzi

  • konie dorosłe lub młodzież po odsadzeniu od matki - co najmniej 10 m2;
  • klacz ze źrebięciem - co najmniej 12 m2.
  • konie dorosłe lub młodzież po odsadzeniu od matki - co najmniej 12 m2;
  • klacz ze źrebięciem - co najmniej 14,4 m2.

(*) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (t. j. Dz. U. z 2019, poz. 1966).

Konie utrzymywane w systemie otwartym

Minimalna liczba posiadanych zwierząt – 2 szt. koni w wieku co najmniej 24 miesiące lub klacz ze źrebięciem do ukończenia 12 miesiąca życia.

Do płatności nie kwalifikują się konie utrzymywane w dzikich lub półdzikich warunkach, pochodzące z obszarów parku narodowego albo parku krajobrazowego.

Wszystkim zwierzętom zapewnia się:

  • utrzymywanie bez uwięzi,
  • zadaszenie o powierzchni pozwalającej na jednoczesne przebywanie wszystkich koni pod tym zadaszeniem,
  • ściółkę pod zadaszeniem,
  • powierzchnię zewnętrzną zwiększoną co najmniej o 20% względem powierzchni wymaganej dla systemu otwartego.

Minimalne wielkości powierzchni zewnętrznych:

KONIE

Lp

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie

  1.  

Powierzchnia w systemie otwartym

koń dorosły – 0,1 ha

koń** – 0,12 ha

(*) Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (t. j. Dz. U. z 2019, poz. 1966), (**) niezależnie od wieku i płci

W przypadku realizacji wariantu Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym dopuszczone jest utrzymywanie ogierów w pomieszczeniach/budynkach i otrzymanie do nich wsparcia wg stawki dla wariantu Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach. Ogiery te muszą być utrzymywane zgodnie z wymaganiami dla wariantu Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub budynkach.

Kury nioski
  • posiadanie numeru zakładu drobiu nadanego przez ARiMR,
  • minimalna liczba posiadanych w gospodarstwie stanowisk– 350,
  • zakaz przycinania dziobów w gospodarstwie,
  • zapewnienie utrzymania bez klatek na ściółce,
  • zapewnienie zwiększonej powierzchni bytowej w kurniku – obsada nie większa niż 7 szt./m2 powierzchni użytkowej podłogi,
  • zapewnienie zwiększonej dostępności gniazd: w przypadku stosowania gniazd pojedynczych – nie więcej niż 5 kur niosek/gniazdo, a w przypadku gniazd grupowych – nie więcej niż 96 kur niosek/m2 powierzchni gniazda,
  • zapewnienie grzędy o długości min. 0,2 m/kurę nioskę,
  • zapewnienie stałego dostępu do materiałów lub przedmiotów absorbujących uwagę o jakości niewywierającej szkodliwego wpływu na zdrowie.

Minimalne wymogi:

KURY NIOSKI

Lp

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie

1.

 

utrzymanie klatkowe

utrzymanie bez klatek

 utrzymanie bez klatek

 

W przypadku utrzymywania kur niosek bez klatek

 

2.

 

Obsada

 

max 9 szt./m2

max 7 szt./m2

3.

Gniazdo

  • pojedyncze lub
  • grupowe

 

 

  • max 7 kur niosek/gniazdo

 

  • max 120 kur niosek/m2

 

 

  • max 5 kur niosek/gniazdo

 

  • max 96 kur niosek/m2

4.

Grzęda

co najmniej 0,15 m x liczba kur niosek

co najmniej 0,2 m x liczba kur niosek

5.

Inne

w celu przeciwdziałania wydziobywaniu piór i kanibalizmowi możliwe jest przycinanie dziobów przed ukończeniem 10 dnia życia

 

zakaz przycinania dziobów

 

-

zapewnienie stałego dostępu do materiałów lub przedmiotów absorbujących uwagę o jakości niewywierającej szkodliwego wpływu na zdrowie

(*)Rozporządzenie MRiRW z dnia 15 lutego 2010r., w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których
normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 56, poz. 344, z późn. zm.) 

Kurczęta brojlery
  • posiadanie numeru zakładu drobiu nadanego przez ARiMR,
  • minimalna liczba posiadanych w gospodarstwie stanowisk - 500,
  • zapewnienie zwiększonej powierzchni bytowej w kurniku - maksymalne zagęszczenie obsady nie większe niż 30 kg/m2 i jednocześnie nie większe niż 20 szt./m2,
  • zapewnienie co najmniej 6 godzin fazy ciemnej na dobę następującej po fazie jasnej oświetlenia,
  • zapewnienie stałego dostępu do materiałów lub przedmiotów absorbujących uwagę o jakości niewywierającej szkodliwego wpływu na zdrowie.

W przypadku utrzymywania kurcząt brojlerów zgodnie z wymogami wariantu Dobrostan kurcząt brojlerów, rolnik może dodatkowo realizować praktykę podwyższającą poziom dobrostanu zwierząt polegającą na utrzymywaniu kurcząt brojlerów zgodnie z wymogami systemu QAFP, z tytułu obowiązujących w tym systemie ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków. Praktykę utrzymywania zgodnie z wymogami systemu QAFP, może realizować rolnik, który uczestniczy w systemie QAFP oraz posiada certyfikat potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QAFP.

Minimalne wymogi:

KURCZĘTA BROJLERY

Lp

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie

Utrzymywanie kurcząt brojlerów

  1.  

 

Obsada

 

max 33 kg/m2

max 30 kg/m2 i nie więcej niż 20 szt./m2

  1.  

Inne

w okresie 7 dni od dnia umieszczenia kurcząt brojlerów w kurniku, a także w okresie 3 dni przed przewidywanym dniem ich uboju oświetlenie dostosowuje się do 24-godzinnego rytmu, z okresami zaciemnienia trwającymi co najmniej 6 godzin ogółem i co najmniej z jednym okresem nieprzerwanego zaciemnienia trwającym przynajmniej 4 godziny, z wyłączeniem okresów przyciemniania

co najmniej 6 godzin fazy ciemnej/dobę następującej po fazie jasnej oświetlenia;

-

stały dostęp do materiałów lub przedmiotów absorbujących uwagę o jakości niewywierającej szkodliwego wpływu na zdrowie

(*) Rozporządzenie MRiRW z dnia 15 lutego 2010 r. w sprawie wymagań i sposobu postępowania przy utrzymywaniu gatunków zwierząt gospodarskich, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (Dz. U. Nr 56, poz. 344, z późn. zm.).

Indyki utrzymywane z przeznaczeniem do produkcji mięsa
  • posiadanie numeru zakładu drobiu nadanego przez ARiMR,
  • minimalna liczba posiadanych w gospodarstwie stanowisk - 100,
  • zapewnienie zwiększonej powierzchni bytowej w pomieszczeniu/budynku – maksymalne zagęszczenie obsady 50 kg/m2 ,
  • zapewnienie co najmniej 8 godzin fazy ciemnej na dobę następującej po fazie jasnej oświetlenia,
  • zapewnienie stałego dostępu do materiałów lub przedmiotów absorbujących uwagę o jakości niewywierającej szkodliwego wpływu na zdrowie.

W przypadku utrzymywania indyków zgodnie z wymogami wariantu indyki utrzymywane z przeznaczeniem do produkcji mięsa, rolnik może dodatkowo realizować praktykę podwyższającą poziom dobrostanu zwierząt polegającą na utrzymywaniu indyków zgodnie z wymogami systemu QAFP, z tytułu obowiązujących w tym systemie ograniczeń w zakresie stosowania antybiotyków. Praktykę utrzymywania zgodnie z wymogami systemu QAFP, może realizować rolnik, który uczestniczy w systemie QAFP oraz posiada certyfikat potwierdzający, że wytwarzane przez niego produkty są zgodne ze specyfikacją i standardami systemu QAFP.

Minimalne wymogi:

INDYKI UTRZYMYWANE Z PRZEZNACZENIEM DO PRODUKCJI MIĘSA

Lp

 

Obowiązujące normy prawne*

Wymogi obowiązujące w dobrostanie

Utrzymywanie indyków bez klatek

  1.  

 

Obsada

 

max 57 kg/m2

max 50 kg/m2  

  1.  

Inne

-

zapewnienie co najmniej 8 godzin fazy ciemnej/dobę następującej po fazie jasnej oświetlenia

-

zapewnienie stałego dostępu do materiałów lub przedmiotów absorbujących uwagę o jakości niewywierającej szkodliwego wpływu na zdrowie

(*)Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 28 czerwca 2010 r. w sprawie minimalnych warunków utrzymywania gatunków zwierząt gospodarskich innych niż te, dla których normy ochrony zostały określone w przepisach Unii Europejskiej (t. j. Dz. U. z 2019, poz. 1966).

 

Uproszczone zasady dla rolników utrzymujących zwierzęta zgodnie z systemem rolnictwa ekologicznego

Rolnicy utrzymujący zwierzęta w systemie ekologicznym (co musi być potwierdzone przez jednostki certyfikujące w rolnictwie ekologicznym), mogą przystąpić do realizacji ekoschematu – Dobrostan zwierząt na uproszczonych zasadach. Uproszczone zasady realizacji tego ekoschematu dla rolników ekologicznych polegają na braku konieczności sporządzania planu poprawy dobrostanu zwierząt, braku konieczności prowadzenia i złożenia rejestru/oświadczenia wypasu w przypadku Wariantu Dobrostan krów mlecznych oraz braku konieczności spełnienia wymagań w ramach określonych wariantów i praktyk podwyższających poziom dobrostanu zwierząt. Uznaje się bowiem, że utrzymywanie zwierząt zgodnie z wymaganiami systemu rolnictwa ekologicznego, określonymi w rozporządzeniu PE i Rady (WE) 2018/848 (1) oraz w rozporządzeniu wykonawczym KE (UE) 2020/464 (2), jest ekwiwalentne/równoważne do utrzymywania tych zwierząt zgodnie z wymaganiami ekoschematu – Dobrostan zwierząt.

Na uproszonych zasadach rolnik utrzymujący zwierzęta w systemie rolnictwa ekologicznego może realizować:

1) praktykę zwiększona co najmniej o 20% powierzchnia bytowa - w przypadku świń, krów mamek oraz opasów;

2) praktykę zwiększona co najmniej o 20% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach lub w budynkach i praktykę wypasu - w przypadku krów mlecznych;

3) wariant, Dobrostan kurcząt brojlerów, Dobrostan indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa - poza praktyką utrzymywanie zgodnie z systemem jakości QAFP,

4) wariant Dobrostan koni utrzymywanych w systemie otwartym, Dobrostan koni utrzymywanych w pomieszczeniach lub w budynkach, Dobrostan kóz, Dobrostan owiec, Dobrostan kur niosek.

W przypadku, gdy rolnik zainteresowany jest płatnościami w zakresie pozostałych praktyk – realizuje je na zasadach ogólnych.

Uproszczone zasady dla rolników dobrostanowych uczestniczących w systemie QAFP

Rolnicy utrzymujący świnie zgodnie z krajowym systemem jakości QAFP (co musi być potwierdzone przez jednostki certyfikujące), mogą przystąpić na uproszczonych zasadach do realizacji praktyki zwiększona co najmniej o 20% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach lub w budynkach w ramach wariantów Dobrostan loch oraz Dobrostan tuczników.

Uproszczone zasady dla rolników dobrostanowych uczestniczących w krajowym systemie jakości QAFP polegają na braku konieczności posiadania planu poprawy dobrostanu.

Jakie wsparcie można otrzymać

Budżet tego ekoschematu średniorocznie w latach 2023-2027 będzie wynosił ok. 240 mln euro, czyli przewyższy 3-krotnie budżet przewidziany dla działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020, który wynosił średniorocznie ok. 70 mln euro. Całkowita alokacja finansowa (w latach 2023-2027) dla ekoschematu Dobrostan zwierząt wynosi łącznie ok. 1,2 mld euro, a w działaniu Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 wynosiła ok. 211 mln euro (od uruchomienia tego działania w 2020 r. do 2022 r.).

Płatność dobrostanowa jest płatnością roczną przyznawaną do sztuki zwierzęcia.

Płatności stanowią rekompensatę za utracone korzyści i za poniesione dodatkowe koszty związane z realizacją praktyk wykraczających ponad obowiązujące lub powszechnie stosowane praktyki.

Szacowane stawki płatności będą płacone w przypadku:

  • dobrostanu loch - za lochę,
  • dobrostanu tuczników – za tucznika,
  • dobrostanu krów mlecznych - za krowę mleczną,
  • dobrostanu krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniu/budynku - za krowę mamkę,
  • dobrostanu krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym - za krowę mamkę,
  • dobrostanu opasów - za opasa,
  • dobrostanu owiec - za samicę gatunku owca domowa w wieku co najmniej 12 miesięcy,
  • dobrostanu kur niosek - za kurę nioskę,
  • dobrostanu kurcząt brojlerów - za kurczę brojlera,
  • dobrostanu indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa - za indyka,
  • dobrostanu koni – utrzymywanych w pomieszczeniu/budynku - za konia w wieku co najmniej 24 miesiące,
  • dobrostanu koni - utrzymywanych w systemie otwartym - za konia w wieku co najmniej 24 miesiące,
  • dobrostanu kóz - za samicę gatunku koza domowa w wieku co najmniej 12 miesięcy.

Wysokość płatności dobrostanowych [pkt/szt.] - zwierzęta objęte systemem punktowym (szacunkowa wartość 1 punktu = ok. 100 zł):

Praktyka

Grupa zwierząt

Świnie

Bydło

Lochy

Tuczniki

Krowy mleczne

Krowy mamki

Opasy

 

Zwiększona co najmniej o 20% powierzchnia bytowa w pomieszczeniach/budynkach

3,9

0,4

6,9

3,6

0,8

 

Zwiększona co najmniej o 50%  powierzchnia bytowa w pomieszczeniach/budynkach

9,3

0,6

10,0

9,1

2,0

 

Utrzymywanie na ściółce

1,6

0,6

1,0

0,9

0,9

 

Późniejsze odsadzanie młodych

2,7

nd

1,7

nd

nd

 

Utrzymywanie w cyklu zamkniętym

nd

0,3

nd

nd

nd

 

Zapewnienie wybiegu

nd

nd

2,0

1,5

2,8

 

Zapewnienie wypasu

nd

nd

3,1

1,5

2,9

 

Utrzymywanie w systemie otwartym

nd

nd

nd

3,8

nd

 

Utrzymywanie zgodnie z wymogami systemu QAFP/QMP z tytułu ograniczonego stosowania antybiotyków w tych systemach

1,9

0,5

nd

2,5

1,3

 

 

Szacowana wysokość płatności dobrostanowych - [zł/szt.] – w odniesieniu do owiec, kóz, koni i drobiu płatność przysługuje za realizację pakietu wymogów:

  • Owce – 154,49 PLN/szt. (wg stanu średniookresowego),
  • Kozy – 149,2 PLN/szt. (wg stanu średniookresowego),
  • Konie (zwiększona powierzchnia w budynkach/pomieszczeniach) – 432,63 PLN/szt. (wg stanu średniookresowego),
  • Konie (system otwarty) – 195,87 PLN/szt. (wg stanu średniookresowego),
  • Kury nioski – 14,15 PLN/szt. (wg stanu średniookresowego),
  • Kurczęta brojlery – 0,2 PLN/szt. (wg liczby zwierząt wyprodukowanych),
  • Kurczęta brojlery utrzymywane zgodnie z wymogami systemu jakości – 0,17 PLN/szt. (wg liczby zwierząt oddanych do rzeźni),
  • Indyki z przeznaczeniem do produkcji mięsa – 3,0 PLN/szt. (wg liczby zwierząt oddanych do rzeźni),
  • Indyki z przeznaczeniem do produkcji mięsa utrzymywane zgodnie z wymogami systemu jakości – 1,08 PLN/szt. (wg liczby zwierząt oddanych do rzeźni).

Płatności w obrębie danej grupy technologicznej są przyznawane z zastosowaniem poniższych progów degresywności (nie dotyczy płatności do zwierząt utrzymywanych w systemie rolnictwa ekologicznego oraz płatności do loch lub tuczników utrzymywanych w ramach krajowego systemu jakości QAFP, jeżeli rolnik ubiega się o te płatności na uproszczonych zasadach oraz płatności w ramach praktyki polegającej na utrzymywaniu zwierząt, tj. loch, tuczników, krów mamek utrzymywanych w pomieszczeniach/budynkach, krów mamek utrzymywanych w systemie otwartym, opasów, kurcząt brojlerów, indyków utrzymywanych z przeznaczeniem do produkcji mięsa, zgodnie z wymogami krajowych systemów jakości QAFP i QMP):

-           do 100 DJP – 100%

-           powyżej 100 DJP do 150 DJP – 75%

-           powyżej 150 DJP – brak płatności.

Współczynniki przeliczenia zwierząt na duże jednostki przeliczeniowe (DJP)

Lp.

Rodzaj zwierząt

Współczynnik przeliczania zwierząt na DJP

1

Lochy

0,5

2

Tuczniki

0,3

3

Krowy mleczne

1

4

Krowy mamki

1

5

Bydło opasowe

0,7

6

Owce w wieku co najmniej 12 miesięcy

0,1

7

Kury nioski

0,014

8

Kurczęta brojlery

0,007

9

Indyki utrzymywane z przeznaczeniem do produkcji mięsa

0,03

10

Konie w wieku co najmniej 24 miesięcy

0,8

11

Kozy w wieku co najmniej 12 miesięcy

0,1

Broszury informacyjne

{"register":{"columns":[]}}