W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

FAQ (najczęściej zadawane pytania)

Czy można i w jaki sposób zalegalizować studnię, która została wykonana bez wymaganych pozwoleń?

Legalizacja urządzeń wodnych, które zostały wykonane bez wymaganych zgód wodnoprawnych jest możliwa na podstawie obowiązującej od 1 stycznia 2018 r. ustawy z dnia 20 lipca 2017 r. – Prawo wodne (Dz. U. z 2020 r. poz. 310 z późn. zm.). Zgodnie z art. 190 tej ustawy, jeżeli urządzenie wodne zostało wykonane bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia, właściciel tego urządzenia może wystąpić z wnioskiem o jego legalizację. Do wniosku dołącza się dokumenty, które są wymagane do wniosku o wydanie pozwolenia wodnoprawnego lub do zgłoszenia wodnoprawnego.

Organ właściwy w sprawach pozwoleń wodnoprawnych na wykonywanie urządzeń wodnych (właściwy organ Wód Polskich) może wydać decyzję o legalizacji urządzenia wodnego, jeżeli lokalizacja tego urządzenia nie narusza ustaleń dokumentów wymienionych w art. 190 ust. 2, w tym m.in. ustaleń dokumentów planistycznych w gospodarce wodnej oraz miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.

Uzyskanie decyzji legalizacyjnej jest jednocześnie związane z obowiązkiem uiszczenia opłaty legalizacyjnej, której wysokość wynosi obecnie 4601,08 zł.

Na podstawie jakich przepisów można wykonać staw?

W zakresie budowy zbiorników retencyjnych istotne są przepisy Prawa budowlanego i Prawa wodnego.

Ustawa z dnia 20 lipca 2017 r. Prawo wodne (Dz.U. z 2022 r. poz. 2625), określa wymogi dla trzech grup inwestycji:

  • wymagających pozwolenia wodnoprawnego – w przypadku zbiorników wodnych są to mi.in. sztuczne zbiorniki usytuowane na wodach płynących oraz obiekty związane z tymi zbiornikami; stawy, w szczególności stawy rybne oraz stawy przeznaczone do oczyszczania ścieków albo rekreacji,
  • wymagających zgłoszenia wodnoprawnego – w przypadku zbiorników wodnych są to stawy, które nie są napełniane w ramach usług wodnych, ale wyłącznie wodami opadowymi lub roztopowymi lub wodami gruntowymi o powierzchni nieprzekraczającej 5000 m2 i głębokości nieprzekraczającej 3 m od naturalnej powierzchni terenu o zasięgu oddziaływania niewykraczającym poza granice terenu, którego zakład jest właścicielem.
  • nie wymagających ani pozwolenia ani zgłoszenia wodnoprawnego - w tej grupie obecnie mieści się m.in. wykonanie urządzeń wodnych do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z wód z ujęć o głębokości do 30 m.

Prawo budowlane stanowi, że budowa stawu z użyciem wyrobów budowlanych o powierzchni do 1000 m2 oraz głębokości do 3 m nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia zamiaru budowy. W przypadku stawów i zbiorników wodnych o powierzchni przekraczającej 1000 m2 i nieprzekraczającej 5000 m2 oraz głębokości nieprzekraczającej 3 m, położonych w całości na gruntach rolnych nie wymaga decyzji o pozwoleniu na budowę, natomiast wymaga zgłoszenia budowy lub wykonywania innych robót budowlanych.

{"register":{"columns":[]}}