Farszynki
12.08.2019
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-08-12 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. warmińsko-mazurskim.
Wygląd
Zewnętrznie przypominają pączki. Na przekroju przyjmują kształt owalu z widocznym farszem w środku
Kształt
Okrągły, na przekroju owalny
Wielkość
Średnica 7-10 cm, wysokość 4-5 cm
Barwa
Złoto-brązowa na zewnątrz, na przekroju biała obwódka z szarym farszem w środku
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Sprężysty, pulchny w dotyku
Smak i zapach
Smak usmażonego kotleta ziemniaczanego, w połączeniu z wyrazistym, doprawionym mięsem mielonym. Wyczuwalny aromat śmietany i grzybów
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Tradycyjna kuchnia wschodniopruskiego regionu Polski, dzisiejszego obszaru Warmii i Mazur, opierała się przede wszystkim na daniach z ziemniaków. Kartoflanka, plince, babka czy szare kluski kartoflane były podstawą pożywienia mieszkańców.
Jedną z najbardziej rozpoznawalnych potraw ziemniaczanych wschodniej części Polski były farszynki. Przepis na mazurską potrawę przywiozły ze sobą gospodynie przesiedlone po II wojnie światowej z Kresów Wschodnich.
Farszynki wyglądałem przypominają kartacze. To ziemniaczane ciasto nadziewane mięsem mielonym. W odróżnieniu od kartaczy farszynki smaży się, a nie gotuje. Ciasto przygotowywane jest z ugotowanych ziemniaków, które mle się w maszynce do mielenia mięsa. Do sporządzenia ciasta na farszynki potrzebny jest kilogram ugotowanych ziemniaków, mąka ziemniaczana, jaja i sól. Farsz przygotowywany jest z 30 dag gotowanego mięsa wieprzowego, jaj, cebuli oraz masła. Ciasto nadziane farszem, formowane jest na kształt niewielkich kotletów, które smaży się na smalcu, aż uzyskają złoty kolor.
Farszynki doskonalone komponują się z sosem kurkowym, sporządzanym z kurek smażonych na maśle i duszonych w śmietance. Odparowany i zgęstniały sos doprawiany jest solą, pieprzem oraz posiekaną natką pietruszki.