Finał konkursu NIKiDW „Korzenie i skrzydła”
05.04.2022
W Narodowym Instytucie Kultury i Dziedzictwa Wsi (NIKiDW) odbyło się wręczenie nagród w konkursie „Korzenie i skrzydła” na najlepszą pracę magisterską i doktorską na temat kultury i dziedzictwa obszarów wiejskich w Polsce. W wydarzeniu wziął udział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
Była to 1. edycja konkursu, którego organizatorem był NIKiDW. Patronat nad konkursem objęli m.in. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Minister Edukacji i Nauki, Polski Komitet ds. UNESCO, Narodowe Centrum Kultury oraz Polskie Radio. Galę konkursu uświetniła obecność artystów ludowych w strojach regionalnych. Uczestnicy wysłuchali także tradycyjnej muzyki ludowej – gry mistrza cymbałów z Podkarpacia.
Cele konkursu
Celem konkursu było upowszechnienie wyników oryginalnych badań naukowych poświęconych kulturze i dziedzictwu obszarów wiejskich. To z kolei służyć ma wzmacnianiu poczucia tożsamości kulturowej. Ponadto konkurs stanowi wsparcie dla młodych naukowców i ich promotorów oraz zachętę do kontynuacji badań w tym zakresie.
Przewodnicząca komisji konkursowej, dr hab. Violetta Wróblewska, podkreśliła, że to bardzo mądry i potrzebny konkurs. Dzięki niemu okazało się, że wiele osób żywo interesuje się własnym regionem. Prace nadesłane na konkurs poza tym, że spełniały wysokie standardy jakości, ujęły komisję tym, że zostały napisane z potrzeby serca, a nie dla tytułów naukowych.
Uczestnicy
Konkurs był skierowany do osób, które obroniły prace magisterskie i doktorskie związane z różnymi dyscyplinami naukowymi z obszaru nauk humanistycznych, społecznych i nauk o sztuce. Ważne było, aby prace te tematycznie ściśle odnosiły się do tradycji i współczesności szeroko pojętej kultury wsi i dziedzictwa obszarów wiejskich, w tym – do kultury i dziedzictwa kulturowego miast o tradycjach rolniczych.
Zgłoszenia
Wpłynęły 23 zgłoszenia na prace magisterskie i 13 zgłoszeń na prace doktorskie. Ich tematyka oscylowała wokół zagadnień związanych z szeroko pojętą kulturą i dziedzictwem obszarów wiejskich i dotykała m.in. problemów z zakresu architektury, sztuki, muzykologii, socjologii i geografii. Jak zaznaczyła przewodnicząca komisji konkursowej, tematyka oraz metodologia prac były bardzo szerokie. Ich poziom naukowy był zaś tak wysoki, że wybór laureatów stanowił prawdziwe wyzwanie.
Nagrodzeni
Komisja konkursowa oceniła prace zgodnie z założeniami Konkursu, zawartymi w Regulaminie, przyznając po trzy nagrody w dwóch kategoriach: prace magisterskie i prace doktorskie.
Pierwsze miejsca za najlepsze prace magisterską oraz doktorską otrzymały odpowiednio mgr Alicja Habza oraz dr Marcela Szymańska. Wręczono również nagrody dla laureatów drugich i trzecich miejsc. Uhonorowani zostali także promotorzy prac, które zajęły I miejsce.
Obecność wicepremiera
Wszystkim laureatom osobiście pogratulował wicepremier Henryk Kowalczyk.
– Można by powiedzieć, że jakie są nasze korzenie, taka jest nasza teraźniejszość – powiedział podczas gali.
– Ten konkurs jest okazją do popularyzowania kultury i dziedzictwa wsi. Teraz sięganie do własnych korzeni jest modne. Należy jednak pamiętać także o własnej kulturze, żeby nie odeszła ona w zapomnienie – dodał wicepremier Kowalczyk i podkreślił, że nazwa konkursu jest świetnie dobrana.
Nawiązała do niej także w swoim podsumowaniu prac komisji jej przewodnicząca.
– Mamy nadzieję, że konkurs będzie dalej się rozwijał i doda wszystkim skrzydeł – powiedziała na koniec.
Zdjęcia (23)
- Ostatnia modyfikacja:
- 05.04.2022 18:32 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 05.04.2022 18:16 Sławomir Mucha