Flaki piaseckie
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-01-19 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. lubelskim
Wygląd:
Gęsta zupa z oczyszczonymi, pokrojonymi w cienkie poprzeczne paski białymi flakami wołowymi (fragmenty żołądka) oraz czerwonymi paskami marchewki i białymi paskami innych warzyw. Na wierzchu widoczny majeranek.
Kształt:
Przybiera kształt naczynia, w którym się znajduje.
Rozmiar:
W zależności od naczynia, w którym się znajduje.
Barwa:
Kremowa na wierzchu z zielonym majerankiem. Białe flaki pokrojone w paski, niewielkie kawałki czerwonej marchewki.
Konsystencja:
Gęsta zupa.
Smak:
Smak ostry, zapach rosołu z flaków, warzyw i majeranku.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Miasto Piaski położone jest w centralnej części powiatu świdnickiego. Leży w widłach rzeki Giełczwi i Sierotki, które otaczają miasto z trzech stron (zachodniej, północnej i wschodniej). Piaski należą do najstarszych miast Lubelszczyzny. Jest to miejscowość, w której krzyżują się szlaki komunikacyjne prowadzące z Lublina do Zamościa, Chełma i Hrubieszowa. Położenie geograficzne przyczyniło się do rozwoju silnych tradycji targowych w całym regionie. Dawniej, co tydzień odbywały się targi końskie, na które zjeżdżali kupcy z całej Polski. Po udanej transakcji kupcy dobijali targu przy kieliszku wódki i misce flaków. „W Piaskach ta potrawa jest znana od bardzo dawna. Pamiętam, że mój tata udając się w środę na targ w Piaskach, udane zakupy czy sprzedaż zawsze świętował przy flakach” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami miasta Piaski). Historia przygotowywania flaków piaseckich zaczęła się w latach sześćdziesiątych dwudziestego wieku, a sposób ich przygotowania nie zmieniał się do dziś. „Flak po opłukaniu trzeba było co najmniej 3 razy obgotować, za każdym razem wylewając wodę. Po przestudzeniu flak kroiłam w cienkie paseczki. Do przygotowywanego wcześniej rosołu wrzucałam pokrojone flaki i gotowałam do momentu aż były miękkie. Pod koniec gotowania wrzucałam pokrojone warzywa: marchewkę, pietruszkę, cebulę. Po dodaniu przypraw (majeranek, pieprz, gałka muszkatołowa)” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami miasta Piaski). Od 2008 roku w ostatnią niedzielę czerwca w Piaskach organizowany jest „Festiwal Flaków”, podczas którego odbywają się liczne degustacje potrawy oraz konkurs na „Najlepsze Flaki Lubelszczyzny”. Co roku na imprezę przybywa kilka tysięcy osób chcących spróbować piaseckich flaków.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:09 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:09 administrator gov.pl