W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Galaretka z czarnej porzeczki

15.05.2019

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-05-14 w kategorii Warzywa i owoce w woj. mazowieckim.

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                                           

Charakterystyczny dla przetworów owocowych

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Barwa ciemna, klarowna z widocznymi ciemniejszymi przebarwieniami spowodowanymi przetarciem porzeczek

Konsystencja

Konsystencja gładka, galaretowata

Smak i zapach

Smak i zapach charakterystyczny dla czarnej porzeczki.

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Osadnictwo na terenie gminy Maciejowice  w województwie mazowieckim rozwinęło się na przełomie XII i XIII wieku czemu sprzyjały tutejsze urodzajne gleby, zwane obecnie powiślańskimi. W pierwszej połowie XIX wieku znaczący rozwój rolnictwa w okolicach Maciejowic sprzyjał uprawom warzyw i owoców. Wymagały one zagospodarowania, dlatego sporządzano różnorodne przetwory: susze, marynaty, konfitury, dżemy, galaretki itp. Gospodynie gminy Maciejowice w sposób tradycyjny podchodziły do kwestii żywienia swoich rodzin. Uprawiane w gospodarstwach przez nie warzywa i owoce wykorzystywały bezpośrednio do spożycia jak i do produkcji różnorodnych przetworów. Tradycja wykorzystywania przetworów z własnej produkcji utrzymała się do dnia dzisiejszego.

Jednym z takich produktów jest galaretka z czarnej porzeczki. Przygotowanie galaretki rozpoczyna się od oczyszczenia owoców, które następnie wsypuje się do garnka na zmianę z cukrem. Całość należy odstawić na parę godzin aż porzeczka puści sok. W następnym etapie porzeczki podgrzewa się, aż do ich zmiękczenia, a nadmiar soku odlewa się w celu zagęszczenia i skrócenia czasu odparowania wody. Następnie owoce przeciera się przez sito, tak aby skórki i pestki  nie przedostały się do pulpy. W ostatnim etapie miesza się dokładnie uzyskaną pulpę dodając kolejne porcje cukru. Całość podgrzewana jest do zagotowania. Gorącą galaretką napełnia się spasteryzowane słoiki.

Galaretka z czarnej porzeczki promowana jest na licznych konkursach kulinarnych, targach i wystawach okolicznościowych. Miedzy innymi w 2016 roku w konkursie „Nasze Kulinarne Dziedzictwo – Smaki Regionów” galaretka z Maciejowic otrzymała I nagrodę.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2019 12:39 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
15.05.2019 15:05 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}