W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Gołąbki z kaszy gryczanej z tartymi ziemniakami z sosem grzybowym

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-05-14 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. podkarpackim.

Wygląd:

Farsz z kaszy gryczanej i tartych ziemniaków zawinięty w liście kapusty.

Kształt:

Podłużny, przekrój owalny.

Rozmiar:

Długość gołąbka od 6 cm do 8 cm, średnica od 4 cm do 5 cm.

Barwa:

Jasnozielona, oliwkowa, na przekroju brązowa.

Konsystencja:

Stała, lekko zwarta. Farsz wilgotny, lepki z widocznymi ziarnami kaszy gryczanej.

Smak:

Smak charakterystyczny dla kaszy gryczanej z lekką goryczką, pochodzącą od prażonej kaszy, wyczuwalny zapach pieczonej kapusty.

Tradycja:

Gmina Grodzisko Dolne położona jest w powiecie leżajskim, w malowniczym, pagórkowatym terenie przeciętym doliną potoku Leszczynka. Teren gminy charakteryzuje się znacznym potencjałem przyrodniczym i rolniczym. Produkty uprawiane na tych terenach to głównie zboża, w tym kasze, wykorzystywane później do przyrządzania wielu potraw na bazie starych receptur. Jedną z takich potraw są gołąbki z kaszy gryczanej z tartymi ziemniakami polane sosem grzybowym. Do ich przygotowania potrzebnych jest kilka składników, np. główka kapusty, kasza gryczana, ziemniaki, cebula, a także przyprawy – sól i pieprz. Na początku kapusta na gołąbki musi zostać obgotowana, tzn. cała główka kapusty bez środkowej, twardej części. Następnie delikatnie rozdzielane są liście i napełniane farszem. Farsz przygotowywany jest z ugotowanej kaszy gryczanej, zmieszanej z tartymi surowymi ziemniakami i smażonej cebuli. „Ziemniaki dodaje się dlatego, że z samej kaszy farsz jest sypki, a tak to i farsz i całe gołąbki są takie mocniejsze” (…) „Po zawinięciu farszu w liście układano gołąbki w garnku, najlepiej tzw. żelaźniaku, dodawano masła i pieczono. Obecnie robi się to w piekarniku, dawniej garnek z gołąbkami wstawiano do pieca chlebowego lub tzw. brandury” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Grodziska Dolnego). Gotowe gołąbki polewane są sosem grzybowym, z grzybów suszonych lub świeżych. Potrawa ta jest bardzo sycąca i energetyczna, dlatego dawniej przygotowywana była podczas ciężkich prac polowych. Obecnie przygotowuje się ją zarówno na co dzień, jak i na święta.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
21.09.2018 10:34 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
21.09.2018 10:34 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}