W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Golce kociewskie z mięsem

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2015-07-08 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. pomorskim

Wygląd:

Kluski ziemniaczane z mięsnym farszem.

Kształt:

Kwadratowe lub prostokątne.

Rozmiar:

Długość jednej kluski około 5 cm.

Barwa:

Sino-kremowe lub jasno-kremowe (barwa uzależniona od odmiany ziemniaków), na przekroju farsz w kolorze szarym.

Konsystencja:

Zwarta, stała, w dotyku lepka, miękka.

Smak:

Zapach gotowanych ziemniaków, wędzonego boczku i smażonej cebuli, smak ziemniaczano-mięsny, cebuli i boczku.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Uprawa ziemniaków na terenie Kociewia upowszechniła się w XIX wieku. Z czasem ziemniaki stały się obok zbóż podstawowym składnikiem pożywienia ludności. Spożywane były w całości lub tłuczone, gotowane w samej wodzie lub razem z innymi surowcami – warzywami, rybami, mięsem, były smażone, pieczone, tarte i mielone, stanowiły podstawowy dodatek do wielu zup. Ponadto przygotowywano z nich różnego rodzaju kluski. O popularności klusek ziemniaczanych świadczyć mogą rozmaite ich nazwy, np. szare kluski, kuglonki, nadzy klósczi, szade kloszcy, kluski kartoflane oraz golce, stosowane przez gospodynie i występujące w pomorskich opracowaniach omawiających kuchnię regionalną. Przykładem klusek ziemniaczanych często przygotowywanych do dnia dzisiejszego na terenie Kociewia są golce kociewskie z mięsem. Przyrządzane są z ugotowanych, zmielonych ziemniaków, a farszem jest odpowiednio doprawione mięso mielone. Do farszu wykorzystywane jest głównie mięso wieprzowe, choć można również dodać odrobinę wołowiny. Dawniej, gdy w regionie prowadzone były hodowle owiec, do farszu dodawano czasem baraninę. „Golce jadane są zaraz po ugotowaniu na obiad bądź odsmażane np. na kolację. Podawane są polane tłuszczem ze skwarkami z boczku i podsmażoną cebulką. Dodatkiem może być sałatka z kiszonych ogórków lub kiszonej kapusty. Golce z mięsnym farszem to bardzo sycące danie, są więc podawane jako jedyne (bez wcześniejszej zupy) i główne danie obiadowe” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Kociewia).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:12 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:12 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}