Gospodarstwa opiekuńcze – od teorii do praktyki
30.06.2023
W siedzibie ministerstwa odbyło się kolejne posiedzenie Zespołu do spraw wdrożenia modelu gospodarstwa opiekuńczego. Wzięła w nim udział sekretarz stanu Anna Gembicka. Podczas dyskusji członkowie zespołu zaprezentowali swoje merytoryczne uwagi dotyczące wypracowanego modelu gospodarstwa opiekuńczego.
O projekcie GROWID
Spotkanie odbyło się 30 czerwca 2023 r., w ramach kontynuacji prac nad wypracowaniem zasad służących prawidłowemu i efektywnemu wdrażaniu modelu gospodarstwa opiekuńczego w Polsce, opracowanego w ramach projektu pn.: Gospodarstwa opiekuńcze w rozwoju obszarów wiejskich wobec wyzwań demograficznych (GROWID).
Znaczenie gospodarstw opiekuńczych
W trakcie posiedzenia wiceminister Anna Gembicka wskazała, że w koncepcji gospodarstw opiekuńczych tkwi duży potencjał. Obecnie obserwujemy problem starzejącego się społeczeństwa, a coraz więcej osób starszych czy schorowanych potrzebuje wsparcia.
Z jednej strony gospodarstwo opiekuńcze może być odpowiedzią na te potrzeby. Z drugiej strony może być źródłem dywersyfikacji dochodów w gospodarstwie rolnym.
Powstawanie gospodarstw opiekuńczych będzie sprzyjało podnoszeniu jakości życia na obszarach wiejskich. Ma to znaczenie nie tylko dla osób wymagających bezpośredniego wsparcia (np. osób starszych, z niepełnosprawnościami czy zagrożonych wykluczeniem społecznym), lecz także dla opiekunów osób niesamodzielnych, którzy nierzadko muszą rezygnować z tego powodu z pracy.
Wdrażanie modelu gospodarstwa opiekuńczego w praktyce
Wiceminister Anna Gembicka podkreśliła, że ważne jest prowadzenie dalszego dialogu pomiędzy resortami i instytucjami w celu wypracowania rozwiązań, które pozwolą na realizację idei rolnictwa społecznego w gospodarstwach rolnych w praktyce.
Podczas dyskusji członkowie zespołu zaprezentowali swoje merytoryczne uwagi i spostrzeżenia odnoszące się do wypracowanego modelu gospodarstwa opiekuńczego. Dokonali także wstępnej analizy obowiązującego stanu prawnego w kontekście dostępu do usług opiekuńczych świadczonych na obszarach wiejskich.
Ze względu na konieczność sprawnego wypracowania rozwiązań legislacyjnych, tak aby gospodarstwa opiekuńcze mogły się rozwijać na szerszą skalę i być w Polsce powszechnie dostępne na obszarach wiejskich, zapowiedziano zintensyfikowanie prac w grupach roboczych i tematycznych.
Uczestnicy
W posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, Ministerstwa Rozwoju i Technologii, Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Zdrowia, Ministerstwa Finansów, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, a także przedstawiciele Kujawsko-Pomorskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego oraz Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie.