Informacja o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027
02.09.2024
Na podstawie art. 48 ust. 7 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027(PS WPR 2023–2027).
Celem projektowanych zmian jest odpowiednie dostosowanie wybranych instrumentów PS WPR 2023–2027 do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej, m.in. wynikającej z wojny w Ukrainie. Przy projektowaniu zmian uwzględniono doświadczenie z pierwszych naborów wniosków o wsparcie i postulaty beneficjentów. Wprowadzane zmiany mają też poprawić efektywność wydatkowania i wykorzystania środków finansowych WPR, pozwalając zachować płynności w finansowaniu rozwoju wsi i rolnictwa.
Proponowane zmiany obejmują następujące interwencje PS WPR 2023-2027:
- I 13.2. „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”
W zakresie interwencji I 13.2 zaproponowano:
- skrócenie okresu zobowiązań dotyczących posiadania statusu grupy producentów rolnych (GPR) i organizacji producentów (OP) oraz wydatkowania otrzymanego wsparcia finansowego. Zmiana polega na utrzymaniu uznania przez minimum rok zamiast 3 lat od otrzymania ostatniej płatności oraz wydatkowania wsparcia uzyskanego w ramach tego mechanizmu nie później niż do końca pierwszego roku zamiast do końca trzeciego roku działalności beneficjenta, następującego po uzyskaniu ostatniej płatności,
- podniesienie maksymalnej stawki, jaka może zostać przyznana w przeliczeniu na jednego członka grupy producentów rolnych (GPR), z 6 tys. euro do 10 tys. euro, nie zmieniając maksymalnej stawki (60 tys. euro/rok), jaka może zostać przyznana GPR, czyli beneficjentowi wsparcia.
- I 10.6.1 „Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (dotacja) - w gospodarstwie”
W zakresie interwencji I 13.2 proponowana zmiany dotyczą określenia kwalifikujących się beneficjentów i szczególnych warunków kwalifikowalności w stosownych przypadkach związanych z beneficjentem i obszarem oraz zakresem wsparcia na poziomie beneficjenta.
- I.7.1. „Poprawa infrastruktury służącej do planowania i organizacji produkcji, dostosowania produkcji do popytu w odniesieniu do jakości i ilości, optymalizacji kosztów produkcji i zwrotu z inwestycji oraz stabilizacji cen producentów owoców i warzyw”, I.7.2. „Poprawa wyposażenia technicznego wykorzystywanego do koncentracji dostaw i umieszczania produktów na rynku owoców i warzyw” oraz I.7.5. „Działania na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu”
W przypadku interwencji I.7.1., I.7.2 oraz I.7.5 zaproponowano skrócenie z 10 do 5 lat okresu dla zobowiązań wieloletnich w odniesieniu do inwestycji realizowanych w ramach programów operacyjnych.
- I.7.5 „Działania na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu”
W zakresie interwencji I.7.5. proponowana zmiana uelastycznia podejście do jednego z warunków związanych z realizacją inwestycji na rzecz ochrony środowiska lub łagodzenia zmian klimatu realizowanych w gospodarstwach członków organizacji producentów, poprzez dopuszczenie alternatywnego wymogu udowodnienia, że oddziaływanie planowanej inwestycji będzie obejmowało swoim zasięgiem co najmniej połowę powierzchni upraw gospodarstw członków organizacji producentów.
- I.13.4. „Rozwój współpracy producentów w ramach systemów jakości żywności”
W zakresie interwencji I.13.4. zaproponowano zmiany warunków dostępu do interwencji dla form współpracy producentów (wnioskodawców), których członkowie są beneficjentami lub ubiegają się o pomoc w ramach innych interwencji.
Zgodnie z art. 48 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił 12 lipca 2024 r.
(w zakresie zmian opisanych w pkt 1,2,5) oraz 17 lipca 2024 r. (w zakresie zmian opisanych w pkt 3-4) z wnioskami do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o wyrażenie zgody na odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko proponowanej zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, ze względu na fakt, że nie występuje ryzyko negatywnego oddziaływania na środowisko proponowanych zmian.
Główny Inspektorat Sanitarny, po zapoznaniu z wnioskiem MRiRW, wydał opinię w dniu 25 lipca 2024 r., że projektowana zmiana nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne i nie zachodzi konieczność przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla nowelizacji PS WPR 2023–2027 w zakresie zmian wyszczególnionych powyżej w pkt 1-5.
Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w piśmie przekazanym w dniu 9 sierpnia 2024 r., poinformował, że po zapoznaniu z wnioskiem uzgadnia możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedłożonego zakresu zmian wyszczególnionych powyżej w pkt 1, 2, 5. Jednocześnie taką samą odpowiedź potwierdzającą możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedłożonych zmian z pkt 3-4 MRiRW otrzymał 20 sierpnia 2024 r.
Podsumowując: przedłożony projekt należy uznać za niewielką modyfikację PS WPR 2023-2027, nie skutkującą istotnymi oddziaływaniami na środowisko. W związku z powyższym zasadnym jest odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedłożonego projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.