W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

02.09.2024

Na podstawie art. 48 ust. 7 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji  o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmiany  Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027(PS WPR 2023–2027).

Celem projektowanych zmian jest odpowiednie dostosowanie wybranych instrumentów PS WPR 2023–2027 do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej, m.in. wynikającej z wojny w Ukrainie. Przy projektowaniu zmian uwzględniono doświadczenie z pierwszych naborów wniosków o wsparcie i postulaty beneficjentów. Wprowadzane zmiany mają też poprawić efektywność wydatkowania i wykorzystania środków finansowych WPR, pozwalając zachować płynności w finansowaniu rozwoju wsi i rolnictwa.

Proponowane zmiany obejmują następujące interwencje PS WPR 2023-2027:

  1. I 13.2. „Tworzenie i rozwój organizacji producentów i grup producentów rolnych”

W zakresie interwencji I 13.2 zaproponowano:

  • skrócenie okresu zobowiązań dotyczących posiadania statusu grupy producentów rolnych (GPR) i organizacji producentów (OP) oraz wydatkowania otrzymanego wsparcia finansowego. Zmiana polega na utrzymaniu uznania przez minimum rok zamiast 3 lat od otrzymania ostatniej płatności oraz wydatkowania wsparcia uzyskanego w ramach tego mechanizmu nie później niż do końca pierwszego roku zamiast do końca trzeciego roku działalności beneficjenta, następującego po uzyskaniu ostatniej płatności,
  • podniesienie maksymalnej stawki, jaka może zostać przyznana w przeliczeniu na jednego członka grupy producentów rolnych (GPR), z 6 tys. euro do 10 tys. euro, nie zmieniając maksymalnej stawki (60 tys. euro/rok), jaka może zostać przyznana GPR, czyli beneficjentowi wsparcia.
  1. I 10.6.1 „Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (dotacja) - w gospodarstwie”

W zakresie interwencji I 13.2 proponowana zmiany dotyczą określenia kwalifikujących się beneficjentów i szczególnych warunków kwalifikowalności w stosownych przypadkach związanych z beneficjentem i obszarem oraz zakresem wsparcia na poziomie beneficjenta.

  1. I.7.1. „Poprawa infrastruktury służącej do planowania i organizacji produkcji, dostosowania produkcji do popytu w odniesieniu do jakości i ilości, optymalizacji kosztów produkcji i zwrotu z inwestycji oraz stabilizacji cen producentów owoców i warzyw”, I.7.2. „Poprawa wyposażenia technicznego wykorzystywanego do koncentracji dostaw i umieszczania produktów na rynku owoców i warzyw” oraz I.7.5. „Działania na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu”

W przypadku interwencji I.7.1., I.7.2 oraz I.7.5 zaproponowano skrócenie z 10 do 5 lat okresu dla zobowiązań wieloletnich w odniesieniu do inwestycji realizowanych w ramach programów operacyjnych.

  1. I.7.5 „Działania na rzecz ochrony środowiska oraz łagodzenia zmian klimatu”

W zakresie interwencji I.7.5. proponowana zmiana uelastycznia podejście do jednego z warunków związanych z realizacją inwestycji na rzecz ochrony środowiska lub łagodzenia zmian klimatu realizowanych w gospodarstwach członków organizacji producentów, poprzez dopuszczenie alternatywnego wymogu udowodnienia, że oddziaływanie planowanej inwestycji będzie obejmowało swoim zasięgiem co najmniej połowę powierzchni upraw gospodarstw członków organizacji producentów.

  1. I.13.4. „Rozwój współpracy producentów w ramach systemów jakości żywności”

W zakresie interwencji I.13.4. zaproponowano zmiany warunków dostępu do interwencji dla form współpracy producentów (wnioskodawców), których członkowie są beneficjentami lub ubiegają się o pomoc w ramach innych interwencji.

Zgodnie z art. 48 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił 12 lipca 2024 r.
(w zakresie zmian opisanych w pkt 1,2,5) oraz 17 lipca 2024 r. (w zakresie zmian opisanych w pkt 3-4) z wnioskami do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Głównego Inspektora Sanitarnego z prośbą o wyrażenie zgody na odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko proponowanej zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, ze względu na fakt, że nie występuje ryzyko negatywnego oddziaływania na środowisko proponowanych zmian.

Główny Inspektorat Sanitarny, po zapoznaniu z wnioskiem MRiRW, wydał opinię w dniu 25 lipca 2024 r., że projektowana zmiana nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne i nie zachodzi konieczność przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla nowelizacji PS WPR 2023–2027 w zakresie zmian wyszczególnionych powyżej w pkt 1-5.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w piśmie przekazanym w dniu 9 sierpnia 2024 r., poinformował, że po zapoznaniu z wnioskiem uzgadnia możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedłożonego zakresu zmian wyszczególnionych powyżej w pkt 1, 2, 5. Jednocześnie taką samą odpowiedź potwierdzającą możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedłożonych zmian z pkt 3-4 MRiRW otrzymał 20 sierpnia 2024 r.

Podsumowując: przedłożony projekt należy uznać za niewielką modyfikację PS WPR 2023-2027, nie skutkującą istotnymi oddziaływaniami na środowisko. W związku z powyższym zasadnym jest odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedłożonego projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

{"register":{"columns":[]}}