W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027

23.09.2024

Na podstawie art. 48 ust. 7 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji  o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112) Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o odstąpieniu od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla projektu zmiany  Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027(PS WPR 2023–2027).

Celem projektowanych zmian jest odpowiednie dostosowanie wybranych instrumentów PS WPR 2023–2027 do aktualnej sytuacji społeczno-gospodarczej, m.in. wynikającej z wojny w Ukrainie. Wprowadzane zmiany mają też poprawić efektywność wydatkowania i wykorzystania środków finansowych WPR, pozwalając zachować płynności w finansowaniu rozwoju wsi i rolnictwa.

Proponowane zmiany obejmują następujące interwencje PS WPR 2023-2027:

  1. I 10.6.1  „Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (dotacja) – w gospodarstwie”

W zakresie interwencji I 10.6.1  proponowana zmiana dotyczy zmiany zapisów kryteriów dostępu, poprzez wyłączenia wsparcia na poziomie beneficjenta dotyczącym przetwarzania odpadów żywnościowych lub przetwarzania produktów ubocznych (gospodarka obiegu zamkniętego) w zakładach przetwórczych oraz na poziomie gospodarstw rolnych.

  1. I 10.7.1 „Rozwój współpracy w ramach łańcucha wartości (dotacja) – poza gospodarstwem”

W zakresie interwencji I 10.7.1 proponowana zmiana dotyczy zmiany zapisów kryteriów dostępu, poprzez wyłączenia wsparcia na poziomie beneficjenta dotyczącym przetwarzania odpadów żywnościowych lub przetwarzania produktów ubocznych (gospodarka obiegu zamkniętego) w zakładach przetwórczych oraz na poziomie gospodarstw rolnych.

Zgodnie z art. 48 ust. 1 i 2 ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnieniu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2024 r. poz. 1112), Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi wystąpił 23 sierpnia 2024 r. z wnioskami do Generalnego Dyrektora Ochrony Środowiska i Głównego Inspektora Sanitarnego  z prośbą o wyrażenie zgody na odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko proponowanej zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027, ze względu na fakt, że nie występuje ryzyko negatywnego oddziaływania na środowisko proponowanych zmian.

Główny Inspektorat Sanitarny, po zapoznaniu z wnioskiem MRiRW, wydał opinię w dniu 28 sierpnia 2024 r., że projektowana zmiana nie ma negatywnego wpływu na środowisko naturalne i nie zachodzi konieczność przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko dla nowelizacji PS WPR 2023–2027 w zakresie zmian wyszczególnionych powyżej punktach.

Generalny Dyrektor Ochrony Środowiska w piśmie przekazanym w dniu 17 września 2024 r., poinformował, że po zapoznaniu z wnioskiem uzgadnia możliwość odstąpienia od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedłożonego zakresu zmian wyszczególnionych powyżej punktach.

Podsumowując: przedłożony projekt należy uznać za niewielką modyfikację PS WPR 2023-2027, nie skutkującą istotnymi oddziaływaniami na środowisko. W związku z powyższym zasadnym jest odstąpienie od przeprowadzenia strategicznej oceny oddziaływania na środowisko w odniesieniu do przedłożonego projektu zmiany Planu Strategicznego dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027.

{"register":{"columns":[]}}