Inwestycje w gospodarstwach położonych na obszarach Natura 2000
Wsparcie inwestycji w gospodarstwach rolnych
Zakres wsparcia
Wsparcie skierowane jest do rolników gospodarujących na obszarach Natura 2000 i ma ułatwić producentom rolnym prowadzenie działalności rolniczej w zgodzie ze standardami środowiskowymi obowiązującymi na tych cennych przyrodniczo terenach. Pomoc jest przeznaczona na realizację inwestycji związanych z rolniczym wykorzystaniem łąk i pastwisk oraz produkcją zwierzęcą, w zakresie zwierząt trawożernych.
Beneficjent
Rolnik.
Forma wsparcia
Pomoc ma formę refundacji części kosztów kwalifikowalnych operacji.
- 60% kosztów kwalifikowalnych w przypadku operacji realizowanej przez młodego rolnika,
- 50% kosztów kwalifikowalnych w przypadku pozostałych beneficjentów
Pomoc przyznaje się i wypłaca do wysokości limitu, który w okresie realizacji programu wynosi na jednego beneficjenta i na jedno gospodarstwo 500 tys. zł, z tym że limit ten na inwestycje niezwiązane z budową lub modernizacją budynków inwentarskich, lub adaptacją innych istniejących w gospodarstwie budynków na budynki inwentarskie wynosi 200 tys. zł.
Dodatkowe informacje dla beneficjenta
Katalog kosztów kwalifikowalnych obejmuje koszty związane z działalnością rolniczą zarówno w zakresie produkcji roślinnej jak i zwierzęcej. Do kosztów tych zalicza się m.in. koszty zakupu maszyn i urządzeń przeznaczonych do utrzymywania trwałych użytków zielonych, a także budowy budynków lub budowli wykorzystywanych w produkcji zwierząt trawożernych wraz z zakupem instalacji technicznej lub wyposażenia.
Pomoc jest przyznawana na operację, polegającą na realizacji inwestycji, która przyczyni się do utrzymania i użytkowania trwałych użytków zielonych położonych na obszarze Natura 2000, pod warunkiem, iż inwestycja ta nie będzie negatywnie oddziaływać na cele ochrony obszaru Natura 2000 i nie będzie sprzeczna z działaniami ochronnymi ustalonymi w planach zadań ochronnych lub planach ochrony ustanowionych dla obszaru Natura 2000, jeżeli dla danego obszaru Natura 2000 zostały ustanowione takie plany.
Nabór wniosków
Terminy naborów wniosków są ogłaszane przez Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, w co najmniej w jednym dzienniku o zasięgu krajowym, na stronie internetowej ARiMR oraz w siedzibie oddziałów regionalnych i biur powiatowych ARiMR.
Wnioski o przyznanie pomocy składa się w oddziale regionalnym Agencji. Wniosek może być złożony również za pośrednictwem biura powiatowego Agencji (wniosek zostanie niezwłocznie przekazany do oddziału regionalnego Agencji) albo można przesłać przesyłką rejestrowaną nadaną w placówce pocztowej.
Ponadto, wnioski o przyznanie pomocy można składać w formie dokumentu elektronicznego na elektroniczną skrzynkę podawczą, jeżeli w ogłoszeniu o naborze wniosków o przyznanie pomocy albo w komunikacie zamieszczonym na stronie internetowej Agencji została przewidziana możliwość składania dokumentów w formie dokumentu elektronicznego.
Kontakt
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi
Departament Wspólnej Polityki Rolnej
ul. Wspólna 30; 00-930 Warszawa
+48 22 623 18 42
Fax: +48 22 623 20 51
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Centrala
ul. Poleczki 33
02 - 822 Warszawa
800 38 00 84
Fax: 22 318 53 30
e-mail: info@arimr.gov.pl
Materiały
Harmonogram naboru wniosków PROW 2014-2020Legislacja
- Ostatnia modyfikacja:
- 19.10.2022 11:13 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 05.04.2018 07:03 Sławomir Mucha