Jaskółcze gniazda
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2008-03-26 W kategorii Gotowe dania i potrawy w województwie śląskim
Wygląd:
Rolada wieprzowa – płat mięsa wieprzowego (szynki lub schabu) zwinięty w rulon, na przekroju widoczne nadzienie: jajko lub połówka jajka ugotowanego na twardo, widać również boczek wędzony. Na powierzchni rolady widoczne ślady po nitce, którą okręca się mięso.
Kształt:
Kształt rulonu o zwężających się końcach, na przekroju owalny.
Rozmiar:
Rulon – długość ok. 10-12 cm; waga ok. 15-18 dag.
Barwa:
Barwa charakterystyczna dla duszonego mięsa wieprzowego jasnobrązowa, na przekroju wyraźna barwa żółtka i białka, widoczne również ciemniejsze kawałki boczku wędzonego oraz przezroczyste piórka duszonej cebuli.
Konsystencja:
Konsystencja zwięzła, włókna zwarte i sprężyste, mięso miękkie, po przekrojeniu rolada utrzymuje swój kształt, nie rozpada się na kawałeczki.
Smak:
Smak i zapach charakterystyczny dla mięsa najpierw smażonego, później duszonego z dodatkiem przypraw.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
W tradycyjnej kuchni śląskiej końca XIX i XX wieku podstawowy produkt mięsny stanowiła wieprzowina. Bardzo rozpowszechnione było hodowanie trzody, nawet w biednych rodzinach. Zależnie od zamożności urządzano świniobicie raz lub kilka razy w roku. Trudniej dostępne było mięso wołowe, dlatego też wyżej cenione, stanowiło niejednokrotnie nawet dar weselny. W pewnym okresie dość często pojawiał się na stole pieczony królik. Jego hodowla była prosta i tania, a mięso smaczne, hodowano więc króliki i na wsiach, i w miastach.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 21:57 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 21:57 administrator gov.pl