W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jeżowskie kapuśniaki z kaszą tatarczaną

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-04-17 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. podkarpackim.

Wygląd:

Małe okrągłe bułeczki posypane makiem. Na przekroju widoczny farsz z kapusty i kaszy tatarczanej.

Kształt:

Okrągły, w przekroju owalny.

Rozmiar:

Obwód ok. 15 cm.

Barwa:

Jasnobrązowa, na przekroju zielono-brązowa.

Konsystencja:

Stała, elastyczna, sprężysta.

Smak:

Smak kapusty z wyczuwalnym dodatkiem kaszy tatarczanej i cebuli.

Tradycja:

Gmina Jeżowe jest gminą typowo rolniczą, a źródłem utrzymania większości mieszkańców jest praca na roli. Mieszkańcy wsi Jeżowe położonej na obszarach o niekorzystnych warunkach, głównie zajmują się uprawą zboża tj. żyta, owsa, jęczmienia i tatarki na kaszę oraz warzyw tj. ziemniaków, kapusty, buraków, cebuli. Wszystkie te produkty dawniej i dziś stanowią podstawę potraw codziennych mieszkańców Jeżowego. Stare niezmienione receptury, przekazywane z pokolenia na pokolenie, stanowią część kulinarnych tradycji wsi. Popularną potrawą przygotowywaną we wsi Jeżowe są kapuśniaczki z kaszą tatarczaną. Najpierw „należało ugotować kiszoną kapustę i ją drobno posiekać, oddzielnie ugotować na sypko kaszę tatarczaną, a na patelni usmażyć pokrojoną cebulkę ze słoninką, potem wszystko trzeba dokładnie wymieszać, dodać sól, pieprz i farsz jest gotowy” (Wywiad etnograficzny z mieszkańcami wsi Jeżowe). Farsz nakłady jest na placki z ciasta drożdżowego, którego brzegi zalepiane są do środka. Wierzch smarowany jest jajkiem i posypywany kminkiem lub makiem. Tak przygotowane kapuśniaczki pieczone są około 40 minut aż do uzyskania brązowej barwy. Jeżowskie kapuśniaczki z kaszą tatarczaną przygotowywane są zazwyczaj na różnego rodzaju święta. „Na gościnę jak ktoś przychodzi, to daje się kapuśniaczków, kiełbasy wiejskiej. Jeszcze jak się uda te kapuśniaczki podgrzać, nagotować barszczu to każdy jest zadowolony!” (Wywiad etnograficzny przeprowadzony z mieszkańcami Jeżowe).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.09.2018 14:16 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
19.09.2018 14:16 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}