W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kamiennogórski ser pleśniowy

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2010-08-12 w kategorii Produkty mleczne w woj. dolnośląskim

Kamieniogórski ser plesniowy

Wygląd:

Ser ma kształt płaskiego cylindra. Skórka jest gładka, czasem występuje na niej nalot pleśni.

Kształt:

W przekroju miąższ jest niejednorodny, z nielicznymi międzyziarnowymi szczelinami i przerostem pleśni.

Rozmiar:

Ser w kształcie cylindra ma średnicę 20 cm, wysokość ok. 10 cm i masę 2,5-3 kg.

Barwa:

Skórka ma zabarwienie od ciemno-białego do jasno-żółtego. Na powierzchni możliwy jest nalot pleśni. Miąższ przerośnięty błękitno-zieloną pleśnią.

Konsystencja:

Miękka do lekko kruchej.

Smak:

Ostry, pikantny, pieczarkowy lekko gorzki.

Dodatkowe Informacje:

 

Tradycja:

Tradycje mleczarskie w Kamiennej Górze (niem. Landshut) i okolicach mają bardzo głębokie korzenie. Związane jest to z położeniem na obszarach górskich, dla których charakterystyczne są łąki i pastwiska o zróżnicowanej roślinności, idealnie nadające się pod hodowlę bydła mlecznego. Początków zorganizowanej na szeroką skalę hodowli bydła mlecznego na Ziemi Kamiennogórskiej należy upatrywać już w XIII/XIV wieku, do której w dużej mierze przyczynili się cystersi krzeszowscy. Na tym terenie podczas pożogi wojennej w 1941 roku ocalały jedynie 2 z 21 mleczarni. Kamiennogórski ser pleśniowy wytwarzany jest z najwyższej jakości mleka krowiego, dzięki czemu zawiera dużo wartości odżywczych oraz długo zachowuje swoją świeżość. Połączenie tradycyjnych receptur z nowymi technologiami produkcyjnymi spowodowało, że kamiennogórski ser pleśniowy posiada wysoką zawartość potrzebnych dla człowieka związków mineralnych i wapnia. Stanowi on także doskonałe źródło pełnowartościowego białka. Bogaty jest on w witaminy z grupy A i B, które wspomagają pracę układu nerwowego i przyczyniają się do zwiększenia odporności organizmu.

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
19.09.2018 11:26 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
19.09.2018 11:26 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}