W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kapusta z olejem lnianym i grzybami

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2009-02-23 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. mazowieckim

Wygląd:

Produkt z widocznymi fragmentami kapusty kwaszonej, warzyw i grzybów, oleju lnianego oraz przypraw.

Kształt:

Rozmiar:

Barwa:

Barwa od kremowej do brunatno-szarej, niejednolita.

Konsystencja:

Konsystencja gęsta, od lekko chrupkiej do miękkiej.

Smak:

Lekko kwaśny, charakterystyczny dla kapusty kwaszonej, grzybów suszonych, oleju lnianego, dodatków i przypraw.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Pochodząca z rejonu morza Śródziemnego kapusta znana była już w starożytności, w Polsce zaś pojawiła się w XV wieku. Łatwość jej uprawy, wysokie plony, a także doskonałe właściwości przetwórcze spowodowały, że potrawy z kapusty od wieków znajdują miejsce na polskich stołach. Początkowo spożywana była w codziennej chłopskiej kuchni, z czasem jednak zaczęła pojawiać się na stołach zamożniejszych warstw społeczeństwa. Na Mazowszu kapustę gotowaną podawano również w święta, a żeby wzbogacić jej smak dodawano suszone grzyby i olej lniany. Zwyczaj ten potwierdza Barbara Ogrodowska w swojej książce „Święta Polskie. Tradycja i obyczaj”: „Najpierw był kwas buraczany, gotowany na grzybach z ziemniakami całymi, a potem szły śledzie w mace odmaczane i smażone na oleju konopnym, potem zaś pszenne kluski z makiem, a potem szła kapusta z grzybami olejem również omaszczona…”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:23 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:23 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}