Karp małyszyński
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2009-07-14 w kategorii Produkty rybołówstwa w woj. świętokrzyskim.
Wygląd:
Ciało bocznie spłaszczone, wygrzbiecone.
Kształt:
Karp posiada zwartą formę, charakteryzuje się dobrym wygrzbieceniem. Na przekroju ma kształt owalny, z widoczną masą mięśniową.
Rozmiar:
Wielkość związana z masą ciała, która szybko przyrasta około 1000-1700 g.
Barwa:
Barwa złocisto brunatna.
Konsystencja:
Ryba o zwartej formie pokryta śluzem, mięso białe, kruche, średnio tłuste.
Smak:
Mięso bardzo smaczne i delikatne. Specyficzny, niepowtarzalny rybi smak i zapach. Pozbawiony zupełnie posmaku mułu czy innych nieprzyjemnych posmaków pochodzących z dna stawu.
Tradycja:
Wieś Małyszyn Dolny położona jest w północnej części powiatu starachowickiego, na przedgórzu iłżeckim. Pierwsze wzmianki o osadzie młyńskiej w Małyszynie sięgają XIX wieku, wtedy to Franciszek Maciejowicz Gralec został właścicielem osady młyńskiej. Wykorzystał on wody źródeł bijących w pobliskim lesie i rzeczki płynącej w okolicy do założenia stawów. Na potrzeby własnej rodziny i okolicznej ludności rozpoczął zarybianie stawów karpiem. Karp stał się powszechnie dostępny i stanowił podstawę wyżywienia rodziny. Okoliczna ludność kupowała karpie bezpośrednio z gospodarstwa, a także na pobliskim targu w Iłży i Starachowicach. Przysiółek z okolicy, stawów i młyna stał się miejscem ściśle związanym z hodowlą karpia. Każdy w okolicy doskonale wiedział i wie, że po karpia to tylko do Małyszyna Dolnego. Z biegiem lat karpie hodowane w Małyszynie Dolnym okoliczni mieszkańcy zaczęli określać potocznie karpiami małyszyńskimi. Przez cały czas gospodarka hodowlana w okolicach młyna znajduje się w rękach rodziny, gdzie ściśle podtrzymywana jest tradycja w hodowli. Okoliczna ludność przez cały rok może zaopatrywać się w świeże ryby, a w okresie Bożego Narodzenia nie może zabraknąć słynnego karpia na Wigilijnym stole. Karp od wielu lat stanowił i stanowi podstawę do sporządzania potraw według starych rodzinnych przepisów skrzętnie zapisywanych przez miejscową ludność.
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.08.2018 09:29 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 07.08.2018 09:29 Sławomir Mucha