Karp marynowany w zalewie octowo-pomidorowej z Bełżca
06.03.2024
W dniu 22 lutego 2024 r. na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane w kategorii: gotowe dania i potrawy: „Karp marynowany w zalewie octowo-pomidorowej z Bełżca”.
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Karp znajduje się w słoiku, widoczne są kawałki fileta z karpia w zalewie octowo-pomidorowej koloru pomarańczowego
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Kawałki karpia o nieregularnych kształtach – prostokątne, kwadratowe
Wielkość
Kawałki karpia o wielkości około 5 cm x 4 cm
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Pomarańczowa zalewa z elementami biało-szarej ryby
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Galaretowata
Smak i zapach
Smak słodko-kwaśnej zalewy połączony ze smakiem karpia, delikatny
Zapach octowy, pomidorowy, rybny
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Rybołówstwo zaliczane jest do najbardziej archaicznych zawodów i jednej z najstarszych form gospodarki, dostarczającej człowiekowi pożywienia bogatego w białko i tłuszcz zwierzęcy. Ryby jako pokarm wykorzystuje się już od czasów prahistorycznych, przez starożytność, średniowiecze po czasy nowożytne i współczesne.
O wieloletniej hodowli ryb na ziemiach lubelskich dowiadujemy się z opisów tutejszych folwarków, np. w Struży, położonego obok Biskupic. W 1922 roku majątek dworu i budynków folwarcznych obejmował 237 ha gruntów ornych, 57 ha łąk, 1 ha pastwisk, 14 ha nieużytków oraz stawy rybne. We wszystkich folwarkach prowadzona była produkcja ogólnorolna, a oprócz tego niektóre z nich specjalizowały się w gospodarce rybackiej.
Jednym z takich gospodarstw położonych we wschodniej części regionu lubelskiego na terenie Roztocza, jest Gospodarstwo Rybackie w Bełżcu, które istnieje już od prawie 50 lat. Stawy położone są na najczystszych terenach Roztocza, objętych programem Natura 2000. Ryby są tutaj hodowane z pasją i żywione naturalnymi pokarmami.
Karp marynowany w zalewie octowo-pomidorowej to potrawa bardzo popularna wśród mieszkańców Bełżca. Są to usmażone kawałki karpia, które układa się w słoiku wraz z cebulą i marchewką, a następnie całość zalewa się specjalnie przygotowaną zalewą. Potrawa charakteryzuje się delikatnym, słodko-kwaśnym smakiem.
Mieszkańcy Bełżca przygotowują karpia marynowanego na co dzień, jak również na imprezy okolicznościowe takie jak dożynki czy jarmarki, ponieważ jest to potrawa tradycyjna na Roztoczu.