W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kasza pęcak z kapustą

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-02-25 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. małopolskim

Wygląd:

Zwarta, średnio gęsta masa z widocznymi ziarenkami kaszy zmieszanymi z kawałkami kapusty, skwarek i przyrumienionej cebuli.

Kształt:

W zależności od naczynia.

Rozmiar:

W zależności od naczynia.

Barwa:

Beżowo-zielonkawa z różowo-brązowymi nieregularnymi drobinami.

Konsystencja:

Zwarta.

Smak:

Kaszy z dominującą nutą kapusty, cebuli i wędzonki.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Kasza pęcak z kapustą ze wsi Siedlec w powiecie bocheńskim w Małopolsce to tradycyjna potrawa wywodząca się z dawnej, wiejskiej kuchni, mocno zakorzeniona w kuchni Małopolski. Potrawa ta znana była w końcu XIX wieku. Była daniem codziennym, sporządzanym najczęściej porą jesienną (po zbiorach kapusty) i zimową (np. po świniobiciu). Jako że jest syta i wysokokaloryczna, spożywana była również podczas cięższych prac rolniczych i gospodarskich. Potrawa ta jest produktem niedrogim, składającym się z dwóch podstawowych składników: kaszy jęczmiennej – pęcaku i kapusty białej głowiastej, wzbogaconych przyprawami i okrasą. Dodawane do potrawy podgardle i słonina służą jako omasta, natomiast walory smakowe i aromat podkreślają cebula, czosnek, sól i pieprz. Ugotowaną na sypko kaszę łączy się z ugotowaną, pokrojoną w grubą kostkę kapustą, podsmażoną na tłuszczu ze skwarkami słoniny i podgardla, dodając podsmażoną cebulę oraz przyprawy – sól i pieprz (do smaku). Potrawa ma specyficzny smak, jest jedzeniem zdrowym i sytym.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:04 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:04 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}