Kiełbasa niemczańska
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2011-08-25 w kategorii Produkty mięsne w woj. dolnośląskim
Wygląd:
Farsz ściśle przylegający do naturalnej osłonki. W przekroju widoczna galaretka oraz niewielkie kawałki tłuszczu.
Kształt:
Pętka z naturalnych jelit, na przekroju okrągłe. Końcówki zamknięte drewnianą szpilką.
Rozmiar:
Długość batonu w kiełbaśnicach wynosi od 25 cm do 30 cm. Średnica wędliny mieści się w granicach od około 2,5 cm do 3 cm. Waga pojedynczego pęta wynosi od 0,20 dag do 0,25 dag.
Barwa:
Zewnętrzna warstwa batonu jest koloru od jasnobrązowego do brązowego. Po przekrojeniu plastry mają barwę różową, niekiedy z widocznym jasnobrązowym oczkiem. Barwa tłuszczu koloru białego.
Konsystencja:
Konsystencja – miękka i jędrna. Skórka pomarszczona, widoczne są przez nią ziarna pieprzu oraz kawałki mięsa, średnio rozdrobnione i równomiernie rozmieszone.
Smak:
Smak charakterystyczny dla kiełbasy wędzonej – z wyraźnym zapachem wędzenia. Smak lekko słony z wyczuwalnym dodatkiem przypraw.
Tradycja:
Z przeprowadzonych wywiadów etnograficznych wynika, że na Dolnym Śląsku zawód masarza był i jest bardzo ceniony. Według producentów kiełbasy niemczańskiej podstawą sukcesu masarza jest sprawny ubój oraz solidne wykonanie wyrobów, łącznie z ich sparzeniem czy uwędzeniem. Najważniejszą, a zarazem najtrudniejszą sztuką jest takie doprawienie kiełbasy, aby przyprawy były wyczuwalne oraz nadały produktowi niepowtarzalny smak. Kiełbasa niemczańska jest wytwarzana z mięsa półtusz wieprzowych wyłącznie młodych i świeżych. Stosowane przyprawy są naturalne, a czosnek obierany i krojony ręcznie. Tradycyjna metoda nadziewania jelit masą mięsną jest podobna do tej, podanej przez Marję Ochorowicz-Monatową w „Uniwersalnej Książce Kucharskiej” z 1910 roku: „(…) wyrobić dobrze i napychać dość tęgo z specjalnej maszynki kiełbaśnicą zwanej do cienkich jelit świńskich, które wprzód namoczyć i podczas napychania mięsa przekłuwać szpilką by nie pękły i powietrze wychodziło (…)”. Bardzo ważny jest właściwy proces wędzenia, niezmienny od lat, przekazywany z pokolenia na pokolenie. W wędzarni wykorzystuje się drewno liściaste, a dym nadaje kiełbasie niepowtarzalny smak i aromat. Na powierzchni tworzy się podsuszana skórka, która utrudnia dostęp drobnoustrojów do jej wnętrza. Dzięki takiemu procesowi produkcji kiełbasę cechuje bardzo duża trwałość. Ponadto, skórka łatwo odchodzi, a po obraniu kiełbasa jest czysta, bez pozostałości mięsa po wewnętrznej stronie. Jest to wskaźnik bardzo dobrego wyrobienia i uwędzenia kiełbasy. Kiełbasę charakteryzuje również wyczuwalny, silny czosnkowo-pieprzowy smak i aromat wędzenia. Przestrzeganie tradycji na każdym etapie produkcji kiełbasy niemczańskiej jest podstawą jej wysokiej jakości, gwarantuje dobry smak i apetyczny wygląd. Brak polepszaczy i środków konserwujących sprawia, że produkt jest naturalny, dzięki czemu cieszy się dużą popularnością wśród konsumentów.
- Ostatnia modyfikacja:
- 19.09.2018 11:29 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 19.09.2018 11:29 Sławomir Mucha