Kiełbasa swojska nadnotecka
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2010-01-18 w kategorii Produkty mięsne w woj. wielkopolskim.
Wygląd:
Batony w osłonce naturalnej, w jelicie wieprzowym cienkim. Osłonki lekko pomarszczone, suche, czyste, ściśle przylegające do masy mięsnej.
Kształt:
Kształt nadany przez osłonkę. Przekrój charakterystyczny dla wędlin średniorozdrobnionych.
Rozmiar:
Batony w odcinkach długości około 30 cm.
Barwa:
Barwa batonów od jasnobrązowej do brązowej z prześwitami składników pod osłonką. Barwa mięsa i tłuszczu właściwa dla użytych surowców peklowanych (od jasnoróżowej do ciemnoróżowej).
Konsystencja:
Konsystencja dość ścisła. Kiełbasa krucha.
Smak:
Charakterystyczny dla kiełbas pieczonych, wędzonych z mięsa peklowanego. Przyprawy wyraźnie wyczuwalne, w tym kardamon.
Tradycja:
Kiełbasa swojska nadnotecka powstała w okresie lat 70-tych XX wieku, gdy brakowało mięsa i jego przetworów w handlu uspołecznionym. Ludność zaopatrywała się w wędliny z tzw. uboju gospodarczego. W zakładzie mięsnym w gminie Trzcianka na północy Wielkopolski rozpoczęto produkcję kiełbasy swojskiej nadnoteckiej z odpowiednio dobranego surowca wieprzowego i przypraw według starej receptury i technologii. Receptura i technologia kiełbasy swojskiej nadnoteckiej przystosowana jest dla potrzeb i gustów smakowych mieszkańców Trzcianki. Charakterystyczny smak i aromat wynika przede wszystkim z użycia peklowanego mięsa wieprzowego i kardamonu. Podawana na zimno i ciepło stanowiła i nadal stanowi częste danie na rodzinnych uroczystościach ze względu na bardzo dobrą jakość, wspaniały bukiet smakowo-zapachowy, kruchość i wyrównanie.
- Ostatnia modyfikacja:
- 17.09.2018 09:56 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 17.09.2018 09:56 Sławomir Mucha