Kiełbasa – wòrszta
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2010-03-31 W kategorii Produkty mięsne W województwie woj. pomorskim
Wygląd:
Zwinięte i związane przędzą pęto w naturalnej osłonce wieprzowej, z lekko pomarszczoną powierzchnią. Na przekroju widoczna mozaika biało-różowa.
Kształt:
Kształt owalny, zarówno zewnętrzny jak i na przekroju. Powierzchnia wyrównana.
Rozmiar:
Długość pęta około 25-30 cm, o wadze 0,25 kg.
Barwa:
Barwa ceglasto-czerwona, na przekroju bladoróżowa z wyraźnie widocznymi białymi cząstkami tłuszczu i przypraw gorczycy.
Konsystencja:
Kiełbasa o konsystencji ścisłej, jędrnej, a jednocześnie gładkiej i kruchej.
Smak:
Przyjemny i wyraźny smak wędzonki, lekko pikantny z posmakiem czosnku i gorczycy.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Na terenach Kaszub mięsa spożywano mało, w związku z tym świniobicie obywało się 2-3 razy do roku i stwarzało okazje do świętowania. Z mięsa wieprzowego wyrabiano kiełbasy (worsztë) oraz inne wyroby podrobowe. W przejrzysty sposób przedstawiają to F. Lorentz, A. Fischer, T. Lehr-Spławiński w wydawnictwie pt. „Kaszubi. Kultura Ludowa i Język” z 1934 r.: „Kaszub odżywia się skromnie, głównem jego pożywieniem są ziemiopłody i ich przetwory, np. mleko, a szczególnie maślanka (masląnka). Gdzie uprawia się rybołówstwo, dochodzą do tego ryby, także śledzie słone są ulubioną i bodaj jedyną potrawą, kupowaną przez Kaszubów. Mięsa jada się mało, najczęściej w postaci solonej czy wędzonej, świeże mięso tylko z okazji świąt. Przyprawia się potrawy głównie solą, pieprzem i cebulą. (…) Z mięsa używa się prawie wyłącznie wieprzowiny i gęsiny. Większą część mięsa świń, które zabija się w jesieni, soli się i przerabia na kiełbasę (kôłbôse, vorszta) i okrasę (szpjek)”.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:21 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:21 administrator gov.pl