W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kiszka ziemniaczana

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-10-11 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. mazowieckim

Wygląd:

Wyglądem przypominająca kaszankę, na wierzchu przyrumieniona, na przekroju ziemniaczany farsz.

Kształt:

Pętka, na przekroju okrągłe.

Rozmiar:

Pętka o długości ok. 15 cm, na przekroju średnica od 3 do 6 cm.

Barwa:

Na wierzchu szara, po upieczeniu rumiana. Na przekroju ciemnoszary farsz z widocznymi skwarkami.

Konsystencja:

Zwarta, na wierzchu twardsza ze względu na przypieczoną skórkę.

Smak:

Smak i zapach charakterystyczny dla tartych pieczonych ziemniaków.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Dawniej na terenach wschodniego Mazowsza ze względu na słabe gleby w uprawie polowej dominowały ziemniaki. Były one podstawą do przygotowywania różnego rodzaju potraw, w tym kiszki ziemniaczanej. Od niepamiętnych czasów kiszka z nadzieniem ziemniaczanym znana była na terenie powiatu sokołowskiego, siedleckiego i węgrowskiego. Gospodynie ze wschodniego Mazowsza i południowego Podlasia przekazywały sobie recepturę przygotowywania kiszki z pokolenia na pokolenie. Od jesieni do wczesnej wiosny potrawa ta często gościła na stołach Mazowsza. Była daniem codziennym, niezwykle sycącym, lubianym zarówno przez dorosłych, jak i dzieci. Zabierając się do robienia kiszki ziemniaczanej najpierw należy przygotować jelita wieprzowe i kawałki nici do zawiązywania kiszek. Następnie należy obrać ziemniaki i zetrzeć na tarce o drobnych oczkach. Boczek i cebulę pokroić w kostkę i usmażyć. Do utartych ziemniaków dodać usmażone skwarki z cebulą, mąkę, przyprawy i dobrze wymieszać. Wcześniej przygotowane jelita należy napełnić masą ziemniaczaną, zawiązując z obu stron nitką tak, aby nie wyleciało nadzienie. Słoninę pokroić w plasterki i ułożyć na blasze razem z nadzianymi kiszkami. Wstawić do piekarnika i piec ok. 2 godz. na jasnobrązowy kolor, aby wierzch kiszki lekko się przyrumienił. Kiszka ziemniaczana najlepiej smakuje ciepła, wyjęta prosto z piekarnika lub usmażona na patelni. Często jest podawana z chłodnym mlekiem. Dawniej kiszka ziemniaczana była daniem dnia codziennego, obecnie serwowana na specjalne okazje. Często podawana przyjezdnym jako tradycyjna specjalność kulinarna charakterystyczna dla regionu Mazowsza.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:23 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:23 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}