Klinek z Łap
12.06.2019
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-06-12 w kategorii Produkty mleczne w woj. podlaskim.
Wygląd
Na zewnątrz i wewnątrz struktura zwarta, jednolita. Na całej powierzchni zewnętrznej ślady odciśniętej struktury worka płóciennego z charakterystycznym śladem ręcznego wiązania worka przy szerszej podstawie
Kształt
Kształt spłaszczonego stożka. Na przekroju kształt owalny
Wielkość
Masa 0,3-0,5 kg
Barwa
Na zewnątrz i wewnątrz barwa biała do lekko kremowej, jednolita w całej masie
Konsystencja
Konsystencja jednolita, zwarta
Smak i zapach
Smak i zapach mleczny – czysty, łagodny, lekko kwaśny
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Na Podlasiu, jak i na terenie całej Polski, metoda wyrobu białego sera jest znana od stuleci. Istota wytwarzania serów twarogowych z mleka krowiego, od czasów udomowienia bydła nie uległa zmianie. Proces ten polega na przecedzaniu zsiadłego mleka, pozbyciu się nadmiaru wody i przeprowadzeniu procesów, których celem jest przedłużenie przydatności do spożycia uzyskanego sera. W zależności od zawartości tłuszczu w surowcu, sery twarogowe można podzielić na pełnotłuste, tłuste, półtłuste oraz chude.
O tym, jak bardzo produkcja twarogu związana jest z kulturą Podlasia, świadczą zachowane na tym terenie, narzędzia wykorzystywane do produkcji sera oraz tzw. „serniki”, czyli drewniane pomieszczenia służące do przechowywania i suszenia serów.
O jakości klinka z Łap decyduje przede wszystkim mleko, które swoje walory zawdzięcza właściwościom obszarów sąsiadujących z Narwiańskim Parkiem Narodowym, na których jest pozyskiwane. Tereny te określane są mianem „Polskiej Amazonii”.
Tradycyjna produkcja klinka z Łap rozpoczęła się w zakładzie mleczarskim w miejscowości Poświętne. W 1974 roku siedziba mleczarni przeniosła się do Łap i funkcjonuje do dziś. Twaróg produkowany jest ręcznie. Symbolem zachowania tradycyjnych metod jest wykorzystywany do osuszania i nadania charakterystycznego kształtu twarogowi, płócienny woreczek. Zawiązane woreczki z twarogiem odsączane są z nadmiaru serwatki za pomocą prasy. Niegdyś klinek pakowany był ręcznie w pergamin, przez co posiadał krótki termin przydatności do spożycia. Zmiana warunków technicznych podczas etapu ukwaszania oraz metod pakowania, pozwoliły na wydłużenie daty przydatności produktu do spożycia, bez uszczerbku dla jakości uzyskiwanego sera twarogowego.
Walory smakowe klinka z Łap zostały docenione, a ser uzyskał w 2018 roku tytuł „Podlaskiej marki roku”.
- Ostatnia modyfikacja:
- 12.06.2019 12:23 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 12.06.2019 12:23 Sławomir Mucha