W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kolejne posiedzenie Zespołu ds. monitorowania rynku zbóż

18.09.2024

Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak wziął udział w kolejnym, ósmym już posiedzeniu Zespołu ds. monitorowania rynku zbóż. Informacje przekazywane podczas spotkania dotyczyły przede wszystkim wielkości zbiorów, sytuacji eksportowej cen na rynkach światowych oraz na rynku krajowym.

Wiceminister Michał Kołodziejczak podczas rozmowy z zespołem ds. monitorowania rynku zbóż (fot. MRiRW)

Rynek światowy

Uczestnicy spotkania przyznali, że obecnie największymi graczami na światowym rynku zbóż są Rosja i Ukraina. Ceny eksportowe zbóż z regionu Morza Czarnego są bardzo konkurencyjne w stosunku do cen eksportowych zbóż z Unii Europejskiej, w tym z Polski.

Wiceminister Kołodziejczak przypomniał, że intensywny eksport zbóż odbywa się przez porty czarnomorskie po konkurencyjnych cenach. Powoduje to, że sprzedaż pszenicy z Europy Zachodniej jest obecnie znacznie mniejsza niż przed rokiem.

Dane z rynku światowego

Amerykański Departament Rolnictwa (USDA) szacuje, że eksport pszenicy z Ukrainy w sezonie 2024/2025 wyniesie 15 mln ton, czyli o 19 proc. mniej r/r. Jednocześnie udział eksportu w produkcji ukraińskiej pszenicy wyniesie 67,3 proc.  

USDA szacuje również, że eksport pszenicy z Rosji w sezonie 2024/2025 wyniesie 48 mln ton, czyli o 13,5 proc. mniej r/r. Jednocześnie udział eksportu w produkcji rosyjskiej pszenicy wyniesie 57,8 proc.

Według uaktualnionej we wrześniu br. prognozy USDA, światowe zbiory pszenicy w sezonie 2024/2025 mogą zwiększyć się o około 0,8 proc r/r, tj. do 796,88 mln ton.

Największe wzrosty produkcji pszenicy, przewidywane są w: Australii, Argentynie, USA, Kanadzie.

Rynek krajowy

Sekretarz stanu Michał Kołodziejczak przytoczył wstępne szacunki Głównego Urzędu Statystycznego (GUS), dotyczące tegorocznej produkcji zbóż w Polsce. Zgodnie z nimi tegoroczna produkcja wyniesie ok. 35,6 mln ton zbóż i będzie zbliżona do produkcji z ubiegłego roku. GUS szacuje, że ok. 60 proc. krajowej pszenicy będzie jakości paszowej.

– Produkcja zbóż w Polsce jest coraz większa i znacząco przekracza nasze zużycie. Aby zbilansować krajowy rynek niezbędny jest eksport. W 2023 r. wyeksportowaliśmy ok. 1/3 krajowej produkcji zbóż – przypomniał wiceminister Kołodziejczak.

Wstępne dane przekazane przez Instytut Biotechnologii Przemysłu Rolno-Spożywczego (IBPRS–PIB) wskazują, że pszenica z tegorocznych zbiorów ma niższą zawartość białka ogółem (o ok. 12 proc.) oraz lepszą jakość białek glutenowych, w stosunku do zbiorów z 2023 r., co jest korzystne z punktu widzenia produkcji i przechowalnictwa.

 

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}