Kolory polskiej wsi
04.06.2023
To hasło zorganizowanej dziś w Opocznie I Ogólnopolskiej Parady Kół Gospodyń Wiejskich, która odbywa się pod honorowymi patronatami: Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Panie z Kół Gospodyń Wiejskich przyjechały do Opoczna z całej Polski, aby pokazać siłę tych organizacji, różnorodność i pomysłowość działań, bogactwo kultywowanych tradycji, a także swoją przedsiębiorczość.
Wydarzenie rozpoczęło się mszą świętą w kościele pod wezwaniem Podwyższenia Krzyża Świętego. Potem kolorowy korowód zaprezentował bogactwo ludowych strojów i różnorodność tradycji, przechodząc przez ulice Opoczna.
W wydarzeniu uczestniczyli m.in. ministrowie: rolnictwa i rozwoju wsi Robert Telus, rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz sekretarz stanu Anna Gembicka.
List od Prezesa Rady Ministrów
Szef resortu rolnictwa odczytał list od premiera Mateusza Morawieckiego skierowany do uczestników parady.
– Podtrzymywanie i wzmacnianie działalności KGW to jeden z elementów naszego programu wyrównywania szans obszarów wiejskich – zapewnił w liście szef rządu.
Premier wyraził również wdzięczność członkiniom i członkom kół gospodyń wiejskich za ich działalność, za pielęgnowanie tradycji i kultury ludowej.
– Ta wdzięczność łączy się z dalszym systematycznym wsparciem kół – zadeklarował szef rządu.
– Panie i Panowie z KGW, jesteście prawdziwą duszą polskiej wsi – napisał w liście premier Mateusz Morawiecki.
Dziękuję, że jesteście
– Chcę Wam podziękować za dziś. Chcę Wam podziękować za obecność na tej paradzie, ale przede wszystkim chcę Wam podziękować za to, że jesteście, za to, jacy jesteście, za to, że kultywujecie tę naszą polską tradycję, tę naszą ludową tradycję – podkreślił minister Robert Telus, zwracając się do uczestniczek i uczestników I Ogólnopolskiej Parady Kół Gospodyń Wiejskich.
Zwrócił przy tym uwagę, że przez wiele lat próbowano z kół gospodyń wiejskich kpić i je wyśmiewać mówiąc, że – to gdzieś tam strój ludowy, że to nic ciekawego. Ale my jesteśmy dumni z naszych strojów ludowych. My jesteśmy dumni z naszej tradycji – stwierdził szef resortu rolnictwa i podkreślił znaczenie kultywowania tradycji i znaczenie ludowych wartości.
– Tutaj dzisiaj jest cała Polska, tutaj jest serce Polski. Zaczęliśmy nasze spotkanie od mszy świętej, bo tutaj jest ta Polska, dla której wartości chrześcijańskie, wartości, które są wartościami ponadczasowymi, są ważne – podkreślił minister Robert Telus.
Szef resortu rolnictwa podziękował również młodzieży: młodym dziewczynom i chłopakom, którzy angażują się w działalność kół gospodyń wiejskich.
– Jesteście naszą wielką nadzieją, że te nasze wartości, że ta nasza tradycja pozostanie na lata i że zostanie przekazana następnym pokoleniom – zaznaczył minister Telus.
List od Prezesa PiS
Sekretarz stanu Anna Gembicka, odpowiedzialna w ministerstwie rolnictwa i rozwoju wsi m.in. za wsparcie dla kół gospodyń wiejskich, odczytała list od prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego skierowany do uczestników dzisiejszych wydarzeń.
– Nie sposób sobie wyobrazić życia na polskiej wsi bez kół gospodyń wiejskich – podkreślił w liście prezes PiS Jarosław Kaczyński, zwracając jednocześnie uwagę, że są one jedną z najstarszych organizacji społecznych działających obecnie w Polsce.
Stwierdził również, że panie z kół gospodyń wiejskich tworzą organizację o przepięknym rodowodzie i bogatej tradycji, na co składa się wysiłek wielu pokoleń najbardziej przedsiębiorczych, najbardziej zaangażowanych w życie swoich kobiecych wspólnot wiejskich.
– To szanownym paniom zawdzięczamy, że polska wieś zarówno rozwija się i pięknieje, jak i pamięta o przeszłości, kultywując z myślą o przyszłych pokoleniach to, co odziedziczyła po przodkach – napisał prezes Jarosław Kaczyński.
Odnowa więzi społecznych
– Po pandemii wszystkim nam jest potrzebna odnowa więzi społecznych. Wy to pięknie robicie. Aktywizujecie innych i pokazujecie, jak wiele można dać od siebie – stwierdziła wiceminister Anna Gembicka, zwracając się do członkiń kół gospodyń wiejskich.
Podkreśliła przy tym, że to jest dodatkowa aktywność poza zajmowaniem się rodzinami, domem, prowadzeniem gospodarstwa czy pracą zawodową.
– Mimo to znajdujecie czas i energię na to, żeby dać coś od siebie, żeby budować prawdziwą wspólnotę lokalną i za to wszystko serdecznie Wam dzisiaj dziękuję – powiedziała sekretarz stanu Anna Gembicka.
List od Marszałek Sejmu RP
Do uczestników I Ogólnopolskiej Parady Kół Gospodyń Wiejskich skierowała również list marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek. Odczytała go minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.
Marszałek Sejmu RP podkreśliła w liście znaczenie przekazywania tradycji i zwyczajów. Zwróciła uwagę, że okolicznościowe potrawy potrafią łączyć przy biesiadowaniu całe rodziny.
– Biesiadowanie służyło podtrzymywaniu tradycji oraz przyczyniało się do wzmacniania więzi między członkami lokalnych społeczności. Te, z pozoru prozaiczne, spotkania budowały tożsamość, nie tylko regionalną, lecz także narodową – napisała w liście marszałek Elżbieta Witek.
Wyraziła też przekonanie, że w tym uroczystym dniu Opoczno stanie się również miejscem społecznej integracji.
Serce Polski dziś w Opocznie
– Dzisiaj serce Polski to nie Warszawa. Dzisiaj serce Polski to Opoczno – powiedziała minister Marlena Maląg.
Minister podkreśliła, że dobry czas dla polskich rodzin rozpoczął się w 2015 r. Przypomniała o świadczeniu 500+, które niebawem wzrośnie do 800+, o 13. i 14. emeryturze i innych działaniach, które wspierają polskie rodziny.
– To nie przypadek, że jesteśmy w tej chwili pierwszym państwem – razem z Czechami – o najniższym bezrobociu w Unii Europejskiej – podkreśliła minister Maląg.
Trasa Dotrzymanego Słowa
Podczas I Ogólnopolskiej Parady Kół Gospodyń Wiejskich odbył się również briefing prasowy ministra rolnictwa i rozwoju wsi Roberta Telusa i sekretarz stanu Anny Gembickiej.
– Jesteśmy na Trasie Dotrzymanego Słowa, bo wsparcie kół gospodyń wiejskich jest realizacją naszych obietnic – podkreślił minister Telus.
Wiceminister Anna Gembicka zaznaczyła, że mamy już w Polsce zarejestrowanych od 2018 r. w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ponad 13 tysięcy kół.
– Koła te mogą się starać o wsparcie, które w tym roku jest wyższe i może wynosić 8, 9, a nawet 10 tysięcy złotych na rok – poinformowała sekretarz stanu.
Prezentacja wyrobów i inne atrakcje
Podczas dzisiejszego święta na opoczyńskim placu i w okolicznych uliczkach swoje wyroby prezentowało na stoiskach około 60 kół gospodyń wiejskich z całej Polski. Gospodynie przygotowały regionalne potrawy, tradycyjne wypieki i wyroby rękodzieła. Nie brakowało też innych atrakcji, zarówno dla dzieci, jak i dorosłych. Były koncerty zespołów ludowych, pokazy kulinarne. Natomiast na najmłodszych czekali animatorzy zabaw. Było malowanie twarzy, nauka ludowych tańców i inne atrakcje.
Uroczystość była także okazją do zainaugurowania w tym roku kolejnej edycji Ogólnopolskiego Konkursu Kulinarnego dla Kół Gospodyń Wiejskich pn. Bitwa Regionów. W konkursie tym weźmie udział 15 kół gospodyń z terenu powiatu opoczyńskiego.