Zasady przygotowywania dokumentacji rejestracyjnej dla zastosowań środków ochrony roślin pod osłonami
Informujemy, że dla wniosków składanych od dnia 1 czerwca 2022 roku w celu uzyskania zezwolenia na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin stosowanych przez użytkowników profesjonalnych w uprawach pod osłonami, państwa członkowskie UE ustaliły nowe zasady przygotowywania dokumentacji rejestracyjnej.
Ustalenia te ściśle odnoszą się do podziału na typy osłon wskazane w dokumencie „Guidance Document on clustering and ranking of emissions of active substances of plant protection products and transformation products of these active substances from protected crops (greenhouses and crops grown under cover) to relevant environmental compartments” (EFSA Journal 2014;12(3):3615) (zwanym dalej wytyczną EFSA).
Dla wniosków w powyższym zakresie przygotowując dokumentację należy uwzględniać następujące zasady:
- dla zastosowań, których ocena ryzyka nie uwzględnia warunków agronomicznych i środowiskowych w poszczególnych strefach[1], należy przygotować jeden projekt raportu rejestracyjnego (dRR). Projekt ten dla ww. zastosowań będzie oceniany międzystrefowo, a więc przez jedno państwo członkowskie UE (tzw. izRMS).
Dotyczy to upraw w obiektach zaawansowanych, do których w Polsce zaliczamy szklarnie o trwałej konstrukcji, odizolowanej od podłoża, a w odniesieniu do podziału wskazanego w wytycznej EFSA tzw. „high technology greenhouses” i „low technology greenhouses” zarówno w przypadku upraw bezglebowych, jak i w gruncie szklarni.
- dla zastosowań, których ocena ryzyka uwzględnia warunki agronomiczne i środowiskowe w poszczególnych strefach, należy przygotować odrębny projekt raportu rejestracyjnego (dRR), który będzie podlegał osobnej ocenie przez wybrane państwo członkowskie (tzw. zRMS) w strefie, której dotyczyć będzie dany wniosek.
Dotyczy to upraw pod wszelkiego typu osłonami nietrwałymi, a więc wszystkimi pozostałymi strukturami wymienionymi w wytycznej EFSA, w tym też w wysokich tunelach foliowych („walk-in tunnels”).
[1] mowa o strefach do celów udzielania zezwoleń na wprowadzanie do obrotu środków ochrony roślin, określonych w załączniku nr 1 do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/WE i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009, str. 1, z późn. zm.)