W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konferencja Bioeast w Warszawie

15.03.2023

Dziś w Warszawie rozpoczęła się Międzynarodowa Konferencja Bioeast pod nazwą: Prezentacja agendy badań i innowacji dla Makroregionu Bioeast. Bierze w niej udział sekretarz stanu Anna Gembicka.

GŁÓWNE

Znaczenie kongresu

– Taka międzynarodowa wymiana perspektywy z różnymi państwami jest niezwykle cenna, ponieważ każdy z nas skupia się na innych obszarach. Rolnictwo w różnych krajach wygląda inaczej, ale możemy dużo się od siebie nauczyć, zaczerpnąć od siebie pomysły, jak pewne projekty powinny być zorganizowane. Dlatego jestem pewna, że wnioski z tego kongresu dadzą nam dużo informacji w zakresie kolejnych pomysłów i rozwoju biogospodarki – podkreśliła wiceminister Anna Gembicka.

– Dzięki wymianie wiedzy jesteśmy w stanie wypracować lepsze rozwiązania, i to co ja zawsze podkreślam, przenieść je do praktyki – stwierdziła sekretarz stanu.

Wiceminister zwróciła również uwagę, że bardzo istotna jest współpraca zespołów roboczych, bo każde z państw odpowiada za jeden z tematów. Wiceminister podniosła także kwestię współpracy międzyresortowej, a także instytutów badawczych, szkół rolniczych i ośrodków doradztwa rolniczego.

– Bardzo ważna jest rola koordynacyjna resortu rolnictwa w przekazywaniu wypracowanych efektów tego projektu do innych ministerstw – powiedziała sekretarz stanu.

Cel kongresu

Organizowany przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach inicjatywy Bioeast kongres ma na celu zaprezentowanie nowo opracowanej makroregionalnej Strategicznej Agendy Badań i Innowacji Bioeast (BIOEAST SRIA). Wypracowanie Agendy Bioeast stanowi realizację zobowiązania politycznego podpisanego przez ministrów ds. rolnictwa państw Bioeast. Agenda ma stanowić wsparcie strategiczne dla polityki badań i innowacji w biogospodarce oraz innych powiązanych sektorach, w takich obszarach tematycznych, jak:

  • agroekologia;
  • systemy żywnościowe;
  • bioenergia;
  • zaawansowane produkty biochemiczne i biomateriały;
  • łańcuchy wartości w leśnictwie;
  • biogospodarka słodkowodna;
  • edukacja w biogospodarce.

W trakcie kongresu są prezentowane wypracowane dokumenty koncepcyjne dla rozwoju biogospodarki państw Bioeast (11 dokumentów). Wydarzenie jest okazją do dyskusji nad najistotniejszymi wyzwaniami w kontekście badań i innowacji, przed którymi staje makroregion Bioeast.

Czym jest Bioeast?

Jest to inicjatywa polityczna zapoczątkowana przez kraje Grupy Wyszehradzkiej: Czechy, Węgry, Polskę, Słowację, do których dołączyły: Bułgaria, Chorwacja, Łotwa, Litwa, Estonia, Rumunia i Słowenia.

Inicjatywa Europy Środkowo-Wschodniej na rzecz opartego na wiedzy rolnictwa, akwakultury i leśnictwa w biogospodarce – Bioeast – oferuje wspólne zaangażowanie polityczne i wspólne strategiczne ramy badań i innowacji na rzecz zrównoważonej biogospodarki.

Kongres zorganizowany w Warszawie potrwa do 16 marca 2023 r.

Zdjęcia (8)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
16.03.2023 15:21 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
15.03.2023 20:47 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}