Konferencja dyrektorów szkół rolniczych
30.03.2022
Z udziałem wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka oraz sekretarz stanu Anny Gembickiej odbyła się dziś konferencja dla dyrektorów szkół rolniczych prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
– Tematyka oświaty rolniczej, jak dobrze Państwo wiedzą, jest mi szczególnie bliska, gdyż również byłem nauczycielem w jednej z takich szkół na Mazowszu – podkreślił szef resortu rolnictwa – Dlatego wszelkie zagadnienia z tym związane są ważnym elementem mojej obecnej pracy.
– W mojej ocenie realizowane w szkołach przedsięwzięcia, te edukacyjne i te promujące różne mechanizmy wsparcia nowoczesnego polskiego rolnictwa, dają podstawę do tego, aby szkoły resortowe stały się swoistymi ośrodkami edukacji rolniczej – stwierdził wicepremier Henryk Kowalczyk.
Baza dydaktyczna
W roku szkolnym 2021/2022 w 61 Zespołach Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego kształci się ogółem 19 843 uczniów i słuchaczy. Około 77 proc. uczniów stanowi młodzież mieszkająca na wsi. Natomiast tylko 13 procent szkół zlokalizowanych jest w miastach.
Rozwój nowoczesnego kształcenia rolniczego
Corocznie w budżetach resortowych szkół zabezpieczane są środki finansowe na ich funkcjonowanie i rozwój, m.in. na nowoczesny sprzęt rolniczy (symulator kombajnu, model treningowy krowy do inseminacji, ciągnik rolniczy z przyczepą), sprzęt komputerowy i elektroniczny (niektóre szkoły posiadają drony, dzięki którym uczniowie mają możliwość obserwacji i diagnozy upraw rolnych), środki transportu do nauki jazdy i przewożenia uczniów, nowoczesne pracownie dydaktyczne i klasy lekcyjne, budynki socjalno-dydaktyczne, sale gimnastyczne i warsztaty szkolne, a także termomodernizację obiektów.
Wśród programów będących do dyspozycji szkół prowadzonych przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi są: Program Operacyjny Polska Cyfrowa, Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko, Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój, Regionalne Programy Operacyjne, ERASMUS +, a także zadania z zakresu edukacji ekologicznej, gospodarki wodnej i termomodernizacji budynków w ramach Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Kierunki kształcenia
Kształcenie w resortowych szkołach rolniczych jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich, którzy wiążą swoją przyszłość z rolnictwem, hodowlą zwierząt, weterynarią, mechanizacją rolnictwa i agrotroniką, a także gastronomią, obsługą konsumenta, czy też projektowaniem terenów zieleni oraz ogrodów. W szkołach tych młodzież może rozwijać swoje zainteresowania i młodzieńcze pasje. Jest to możliwe dzięki profesjonalnej kadrze nauczycielskiej z bogatym doświadczeniem, która przygotowuje młodych ludzi do umiejętnego prowadzenia i zarządzania nowoczesnym gospodarstwem rolnym.
Centra Kształcenia Ustawicznego
W szkołach rolniczych funkcjonują również centra kształcenia ustawicznego, które oferują nie tylko kształcenie dla młodzieży, ale także dla osób dorosłych, innych mieszkańców wsi, organizują głownie kwalifikacyjne kursy zawodowe umożliwiające zdobywanie poszczególnych kwalifikacji zawodowych przewidzianych w danym zawodzie, a także inne formy pozaszkolne kursów umożliwiających uzyskanie i uzupełnianie wiedzy niezbędnej do prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego.
Współpraca szkół rolniczych z zewnętrznymi partnerami, w tym uczelniami wyższymi
Szkoły rolnicze aktywnie współpracują z instytutami badawczymi, agencjami podległymi MRiRW, ośrodkami doradztwa rolniczego, uczelniami wyższymi o profilu rolniczym oraz innymi jednostkami organizacyjnymi zajmującymi się szeroko pojętą działalnością na rzecz rolnictwa i gospodarki żywnościowej. Współpraca ta ma charakter dwustronny: z jednej strony ma na celu wspieranie szkół rolniczych w zdobywaniu i wykorzystywaniu w procesie kształcenia nowoczesnej wiedzy i umiejętności a z drugiej umożliwia wdrażanie innowacyjnych rozwiązań i nowoczesnych technologii na rzecz wydajnego i zrównoważonego rolnictwa. W dzisiejszej konferencji udział wzięli także przedstawiciele Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie oraz Mazowieckiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Warszawie. Oferta tych placówek jest skierowana bezpośrednio do szkół i pośrednio do rolników, dla których szkoły są naturalnym źródłem informacji o nowościach mających wpływ na jakość ich pracy.
Zdjęcia (19)
- Ostatnia modyfikacja:
- 31.03.2022 12:36 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 30.03.2022 15:47 Sławomir Mucha