Konferencja Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych
02.06.2022
Wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk spotkał się dziś z uczestnikami Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych, która odbywała się w gmachu ministerstwa.
Powiązanie nauki i praktyki
– Dzisiejsze spotkanie ma przede wszystkim zbliżyć wymiar nauki i praktyki – podkreślił szef resortu rolnictwa.
Wicepremier Henryk Kowalczyk zwrócił uwagę, że istotnym wyzwaniem jest współpraca między uczelniami, ale także z instytutami, ośrodkami doradztwa rolniczego i szkołami rolniczymi.
– Ważne jest, aby w pracach naukowych wymieniać się badaniami, aby ich nie powielać i nie „wyważać otwartych drzwi” – podkreślił wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk.
W ocenie szefa resortu rolnictwa ważna jest szybkość transferu wiedzy do praktyki.
– Tak dyskutowany ostatnio Europejski Zielony Ład dla rolnictwa wręcz zachęca i stymuluje rozwój nauki. Przecież redukcję stosowania środków ochrony roślin i ilości stosowanych nawozów o wiele skuteczniej można osiągnąć poprzez badania naukowe, np. nawozów o około 20–30 procent – zwrócił uwagę wicepremier.
Szef resortu rolnictwa podkreślił także znaczenie unikatowego sytemu szkół rolniczych, które są naturalnym zapleczem dla szkół wyższych.
– Jeżeli wszystkie prace będą skoordynowane, to potencjał uczelni, ośrodków doradztwa rolniczego i szkół rolniczych będzie w pełni wykorzystany – dodał szef resortu rolnictwa.
System sieciowy
– Współpraca w sensie sieciowym, tematyczna a nie terytorialna, ma największe znaczenie. W takim znaczeniu będziemy występować o środki wspólnie, ale tematycznie poprzez tworzenie konsorcjów – zapewnił przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Rolniczych i Przyrodniczych prof. Jarosław Bosy.
Stwierdził ponadto, że współpraca pomiędzy uczelniami jest już bardzo efektywna.
Poprawa wizerunku pracujących w sektorze rolnym
Uczestnicząca w konferencji sekretarz stanu Anna Gembicka zwróciła uwagę na potrzebę budowania wizerunku pracy w sektorze rolnym jako czegoś, co jest atrakcyjne i będzie generować godziwe dochody.
Jednocześnie prosiła przedstawicieli rolniczych uczelni o przedstawianie problemów i obszarów badawczych.
– Dzisiaj nie musimy już nikogo przekonywać o ważności bezpieczeństwa żywnościowego i konstruując przyszłoroczny budżet, możemy zapewnić odpowiednią wysokość grantów na wspólne badania – podkreśliła wiceminister.
Spadek liczby absolwentów uczelni rolniczych
W nawiązaniu do słów sekretarz stanu Anny Gembickiej rektor Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu prof. Krzysztof Szoszkiewicz przedstawił wyniki badań na uniwersytecie, które wykazały dramatyczny spadek liczby absolwentów na niektórych kierunkach rolniczych.
– Musimy przeciwstawić się temu trendowi. Mamy bardzo dobre szkoły rolnicze i to jest naturalne zaplecze do pozyskania przyszłych studentów. To bardzo ważne, bo przed nami rosnące wymagania dotyczące innowacji i wdrożeń osiągnięć nauki do praktyki – podsumował wicepremier Henryk Kowalczyk.
Zdjęcia (5)
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.06.2022 15:49 Iwona Chromiak
- Pierwsza publikacja:
- 02.06.2022 15:44 Iwona Chromiak