W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konfitura z truskawek kaszubskich

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-08-11 W kategorii Warzywa i owoce W województwie woj. pomorskim

Wygląd:

Gęsta, lepka masa z widocznymi kawałkami truskawek.

Kształt:

Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.

Rozmiar:

W zależności od naczynia, w którym się znajduje.

Barwa:

Ciemnoczerwona lub bordowa.

Konsystencja:

Gęsta, lepka.

Smak:

Słodki o aromacie truskawkowym.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Początki uprawy truskawek na Kaszubach sięgają okresu międzywojennego XX w., a ich intensywna uprawa rozwinęła się po II wojnie światowej. Według lokalnej tradycji, sprowadzenie truskawek na teren Pomorza wiąże się z postacią proboszcza Anastazego Sadowskiego lub z Heleną Gruchałową, która pierwsze rośliny posadziła w przydomowym ogrodzie. Dzięki sprzyjającym warunkom glebowo-klimatycznym uprawa truskawek szybko się rozpowszechniła i stała się źródłem pokaźnego dochodu dla mieszkańców Kaszub. Większość uprawianych truskawek przeznaczona jest na sprzedaż, ale nadal tradycyjnie w domach wykonuje się z nich kompoty, soki, dżemy, konfitury, sporządza nalewki i wino. Najlepsze konfitury otrzymuje się z truskawki odmiany Senga Sengana. Jest to najstarsza z odmian do dziś uprawiana na Pojezierzu Kaszubskim. To truskawka o wyjątkowo intensywnym aromacie, pięknym, ciemnym kolorze i słodkim smaku. Doskonałe konfitury, zdaniem wielu gospodyń, udają się z owoców z ostatnich zbiorów, bo są mniejsze, twardsze i słodsze niż wcześniejsze. Owoce należy smażyć bardzo starannie, aby się nie rozgotowały. Podczas powolnego smażenia delikatnie mieszać drewnianą łyżką. Do wykonania konfitury można użyć alkoholu – spirytusu lub araku, wówczas każdy owoc należy zamoczyć w alkoholu i włożyć do gorącego syropu. Konfitury, w odróżnieniu do innych zapraw – kompotów, soków czy dżemów, nie były jadane na co dzień. Jeszcze niedawno konfitury truskawkowe podawane były głównie na niedzielny podwieczorek, jako dodatek do kaszubskich wafli lub drobnych ciasteczek. Obecnie konfitury z truskawek kaszubskich, obok innych przetworów sprzedawane są na kaszubskich uroczystościach, festynach i regionalnych prezentacjach. Obfitość owoców i powszechność uprawy truskawek na Pojezierzu Kaszubskim sprawiła, że prawie od czterdziestu lat organizowane jest słynne, także poza regionem, swoiste święto truskawek, zwane Truskawkobraniem.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:00 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}