W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Konkurs „Niepodległa piórem i obiektywem” rozstrzygnięty

10.02.2021

Sekretarz stanu Szymon Giżyński, podczas gali internetowej, ogłosił wyniki konkursu „Niepodległa piórem i obiektywem”, w którym wzięli udział uczniowie resortowych szkół rolniczych.

E-Gala Konkursu Niepodległa Piórem i Obiektywem

Ministrowi w rozstrzygnięciu zmagań konkursowych towarzyszył dyrektor departamentu oświaty i polityki społecznej wsi Robert Jakubik, opiekujący się na co dzień 59 szkołami, dla których Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi jest organem założycielskim. Dzięki łączom internetowym, w uroczystym podsumowaniu konkursu wzięli także udział przedstawiciele szkół rolniczych oraz oczywiście laureaci Konkursu.

Młodzież rywalizująca w konkursie mogła wybrać jedną z trzech form wypowiedzi artystycznej: opowiadanie, wiersz lub fotografię. W myśl regulaminu konkursu, powstałe dzieła miały nawiązywać do wydarzeń z lat 1918-1920, a więc do czasów Bitwy Warszawskiej – Cudu nad Wisłą, tworzenia nowego Niepodległego Państwa Polskiego.
 

Lista laureatów i wyróżnionych:

Nagrody w kategorii opowiadanie:

I miejsce – Agata Jońca, „Herbata”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym,

II miejsce – Oliwia Zapisek, „Wspomnienia pradziadka Bronka”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia rolniczego w Rudce,

III miejsce – Aleksandra Pierwoła, Bartłomiej Sas, Gabriel Żołdak, „Opowieść weterana – świadka tamtych wydarzeń”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia rolniczego w Nowym Targu.

Nagrody w kategorii wiersz:

I miejsce –  Aleksandra Młocek, „Trudna miłość”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Mokrzeszowie,

II miejsce – Amelia Rutkowska, „Roztańczona ojczyzna”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu,

III miejsce – Alicja Rybarkiewicz, „Moja ojczyzna”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Kowalu.

Wyróżnienia w kategorii wiersz:

- Piotr Kwak, „Moja łojczyzna”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Nowym Targu,

- Zuzanna Lewandowska, „Biało-czerwona miłość”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Boninie.

Nagrody w kategorii zdjęcie:

I miejsce – Katarzyna Wyrobek, Julia Serwin, „Zwycięstwo Niepodległej”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Brzostowie,

II miejsce – Patryk Steckiewicz, „Pamiątki rodzinne”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu

III miejsce – Julia Kalinowska, „Pięknie żyć, pięknie walczyć”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Sichowie Dużym.

Wyróżnienia w kategorii zdjęcie

- Julita Zygmunt, „Inspiracja sanitariuszką z 1920 r.”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Rudnej.

- Sylwia Strasz, Natalia Czerw, „Zagadkowy obelisk”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Chrobrzu.

- Julia Żyłowska, „Niepodległość – powrót do domu”, Zespół Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Starym Lubiejewie.
 

Konkurs „Niepodległa piórem i obiektywem” jest częścią prowadzonego w ministerialnych szkołach programu wspierającego wychowanie patriotyczne młodzieży, mającego tworzyć i umacniać więź emocjonalną, społeczną i kulturową z własnym narodem, z jego historią, tradycją i wartościami.

Prace uczestników miały ukazać dążenia Polaków do wolności, walkę i zmagania o odzyskanie oraz utrzymanie niepodległości. Konkurs dawał także uczestnikom szansę do zaprezentowania swoich zainteresowań i uzdolnień.

– Wiele prac zdradza duże obycie kulturowe i literackie ich autorów. Widać w nich inspiracje polską literaturą i dziełami malarstwa narodowego – powiedział wiceminister Szymon Giżyński, doceniając twórczy wysiłek młodzieży – Stanowicie wzór dla swoich rówieśników. Konkurs stanowi bardzo ważny element wychowania patriotycznego w naszych szkołach, dlatego chciałbym, aby w przyszłości był kontynuowany.

Sekretarz stanu Giżyński wspomniał przy tej okazji o roli Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który, mimo że jest instytucją z niewielkim stażem, działa prężnie, trafiając ze swoim przekazem patriotycznym do mieszkańców wsi, także poprzez szkoły rolnicze. Minister zwrócił się także do dyrektorów szkół rolniczych oraz do młodzieży o refleksję i nadsyłanie własnych propozycji tematów i wydarzeń historycznych, wokół których mogłyby odbyć się kolejne edycje konkursu.

Ministerialne jury konkursowe w ocenie prac brało pod uwagę przede wszystkim ich twórczy charakter oraz interesującą i oryginalną formę przekazu. Dla zwycięzców Konkursu ufundowano nagrody rzeczowe. Organizatorzy planują wydanie publikacji z wyróżnionymi pracami oraz zorganizowanie wystawy zdjęć w budynku Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także w Narodowym Instytucie Dziedzictwa i Kultury Wsi.

Materiały

Do pobrania
Laureaci​_w​_kategoriach​_-​_opowiadanie,​_wiersz.pdf 0.36MB

Zdjęcia (7)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.02.2021 16:23 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
10.02.2021 15:05 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}