Kościelecka strucla makowa
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2017-04-20 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze W województwie woj. małopolskim
Wygląd:
Podłużne ciasto, w kształcie spłaszczonego walca. Na przekroju widoczna spirala wypełniona masą makową.
Kształt:
Spłaszczonego walca, na przekroju owalna lub okrągła.
Rozmiar:
W zależności od blaszki, najczęściej długość ok. 30 cm, szerokość ok. 7-9 cm, wysokość ok. 8-10 cm.
Barwa:
Zewnętrzna złotobrązowa z połyskiem. Na przekroju spirala z kremowo-żółtego ciasta oraz masy makowej w kolorze zbliżonym do czarnego.
Konsystencja:
Ciasto puszyste, drobno porowate, a jednocześnie sprężyste i zwarte.
Smak:
Smak i zapach typowy dla ciasta drożdżowego, maślany, lekko słodki z wyraźnym nadzieniem makowym i nutą wanilii.
Dodatkowe Informacje:
Tradycja:
Na terenie powiatu proszowickiego każdy gospodarz uprawiał mak i zawsze dbał o to, aby jego część zostawiać na własny użytek, zwłaszcza do przygotowywania świątecznych dań i strucli. Niewyobrażalny był brak maku na świątecznym stole, miał on bowiem zagwarantować dostatek w rodzinie i płodność. Kościelecka strucla makowa to ciasto drożdżowe, zwijane w rulon, z nadzieniem makowym, pieczone w wąskiej podłużnej blaszce, obowiązkowo podczas Świat Bożego Narodzenia oraz na Wielkanoc. Ponadto w Kościelcu był zwyczaj tzw. „gościńca” – zgodnie z którym w zamian za przyniesione na wesele produkty otrzymywało się w podziękowaniu kawałek ciasta, często właśnie strucli makowej. Kościelecka strucla makowa swój wyjątkowy smak zawdzięcza wyrabianiu ciasta drożdżowego na zimno. Jak podkreślają mieszkańcy Kościelca, ciasto na struclę makową musi być moczone w zimnej wodzie, a nie odłożone do wyrośnięcia w cieple. Polega to na tym, że wyrabiane ciasto formuje się w kulę, zawija w ściereczkę i zamacza w zimnej wodzie, czekając aż wypłynie. Następnie takie ciasto wyrabia się na stolnicy, dzieli na części i rozwałkowuje w kształt prostokąta. Na każdy prostokąt nakłada się nadzienie i całość zawija w rulon. Tak przygotowane ciasto odstawia się do lekkiego wyrośnięcia, a następnie piecze. W Kościelcu i okolicach oprócz strucli makowej znane są również strucle z serem, powidłami, orzechami, jabłkami oraz strucla kakaowa.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:05 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:05 administrator gov.pl