Krepliki / kreple
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2006-08-31 W kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w województwie śląskim
Wygląd:
Skórka brązowa, chropowata, posypana cukrem pudrem. Na przekroju struktura gąbczasta koloru słomkowego z widocznym ciemnym nadzieniem.
Kształt:
Spłaszczona kula, na przekroju owalna.
Rozmiar:
Średnica 5-6 cm, wysokość 3-4 cm. Wielkość spłaszczonej piłki tenisowej.
Barwa:
Barwa brązowa do ciemnobrązowej, wewnątrz słomkowa do jasnożółtej, z widocznym nadzieniem koloru brązowego (w zależności od nadzienia jaśniejsze lub nawet wiśniowe).
Konsystencja:
Miękki, sprężysty, po odkształceniu powraca do postaci pierwotnej.
Smak:
Smak świeżego ciasta drożdżowego, słodki, wyczuwalny smak i zapach użytego nadzienia.
Dodatkowe Informacje:
Współczesne krepliki mogą być lukrowane i nadziewane różnymi nadzieniami takimi jak: masa budyniowa, dżemy itp.
Tradycja:
Charakterystyczną potrawą przygotowywaną na Ostatki były krepliki, kreple (pączki). Była to dość droga potrawa, biorąc pod uwagę to, że rodziny śląskie były liczne i trzeba było usmażyć dużo kreplików, aby starczyło ich dla wszystkich. Dawniej, jak i obecnie, smażono krepliki z nadzieniem, ale także i bez nadzienia, zabierając łyżką umoczoną w oleju z garnka porcję wyrośniętego ciasta i wkładając ją na rozgrzany tłuszcz. Takie krepliki po usmażeniu posypywano pudrem i spożywano. Z chwilą upowszechnienia się przemysłowych wyrobów cukierniczych pączki są dostępne w sprzedaży cały rok, bardzo urozmaicone, z różnym nadzieniem, lukrowane, zdobione bakaliami itp.
- Ostatnia modyfikacja:
- 02.07.2018 22:22 administrator gov.pl
- Pierwsza publikacja:
- 02.07.2018 22:22 administrator gov.pl