Krówka opatowska
03.06.2018
Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2011-02-07 w kategorii Wyroby piekarnicze i cukiernicze w woj. świętokrzyskim.
Wygląd:
Zgęstniała masa o powierzchni gładkiej z lekkim połyskiem. Na przekroju widoczne małe ziarnistości, większe na przełomie.
Kształt:
Kształt zbliżony do prostopadłościanu, podłużny.
Rozmiar:
Wymiary cukierka to 15 x 22 x 35 mm o masie 35-40 g.
Barwa:
Barwa jednolita, na całej powierzchni jasno brązowa, nieco jaśniejsza na przekroju.
Konsystencja:
Cukierki posiadają konsystencję ciągliwą, przechodzącą w kruchą z charakterystyczną „łezką” w środku.
Smak:
Smak słodkiego kondensatu mlecznego ze słabo wyczuwalną wanilią. Zapach mleczny, słabo wyczuwalny.
Tradycja:
Wyrób krówki opatowskiej rozpoczął się w 1980 roku i niezmienioną metodą trwa do dnia dzisiejszego. Głównym surowcem do produkcji krówki opatowskiej jest mleko pozyskiwane od rolników z terenu powiatu opatowskiego. Większość czynności wykonywanych przy produkcji cukierków odbywa się ręcznie, a jedyne urządzenia użyte w procesie produkcji to mieszalniki, wyparki i sonda do zagęszczania mleka. Masa krówkowa przygotowywana jest między innymi z mleka, cukru oraz margaryny. Masa gotowana jest w wysokiej temperaturze, a następnie wylewana na stoły chłodnicze, na których tężnieje. Po schłodzeniu jest krojona ręcznie najpierw na płaty, a później w kostkę. Ostatnim etapem produkcji krówki opatowskiej jest jej ręczne zawijanie w opakowania. Krówka opatowska jest produktem wielokrotnie nagradzanym na różnego rodzaju konkursach na terenie kraju jak i za jego granicami.
- Ostatnia modyfikacja:
- 07.08.2018 11:21 Sławomir Mucha
- Pierwsza publikacja:
- 07.08.2018 11:21 Sławomir Mucha