W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kujawska zupa z jajek

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2018-02-27 w kategorii Gotowe dania i potrawy w woj. kujawsko-pomorskim.

kujawska zupa z jajek

Wygląd:

Zupa zabielana, o jednorodnej konsystencji z zanurzonymi całymi ściętymi jajkami.

Kształt:

Przyjmuje kształt naczynia, w którym się znajduje.

Rozmiar:

W zależności od naczynia, w którym się znajduje.

Barwa:

Kremowa.

Konsystencja:

Zawiesista, niezbyt gęsta. Jajka miękkie, sprężyste.

Smak:

Smak kwaskowaty, jeżeli jest dodatek goździków lub cynamonu, posmak lekko korzenny.

Tradycja:

Kujawska zupa z jajek, zwana również zupą jajową, to zupa o jednorodnej i kremowej barwie z widocznymi, całymi, zanurzonymi w niej jajkami. Jest to prosta potrawa ze względu na bezmięsny charakter, przygotowywana najczęściej w postne środy i piątki. Do szczególnych okazji należała Wigilia, na którą zupa ta była również przygotowywana. „W powiecie radziejowskim na wieczerzę wigilijną szykowano (…) czasem też zupę z jajek” (Z. Przybylak, „Tradycyjna kuchnia pomorsko-wielkopolska”). Składnikami wykorzystywanymi do jej przygotowania były jajka, sól, goździki, cynamon, ocet i musztarda. Do gotującej się wody wbijano całe jajka, delikatnie mieszając, żeby jajka się ścięły i pozostały w całości. Zupę zaprawiano mąką i śmietaną, dodając cynamon i musztardę. W zależności od kulinarnych upodobań oraz tradycji przygotowania przekazywanej w danym domu, zupa mogła mieć różne dodatki: goździki, cynamon, musztardę lub majeranek. Były też domy, w których nie dodawano żadnych przypraw oprócz włoszczyzny, ziela angielskiego oraz liścia laurowego. Bardzo ważne było odpowiednie zakwaszenie zupy octem lub kwaskiem cytrynowym, aby wbijane jajka ścięły się i pozostały w całości. Zupę jadano z okraszonymi ziemniakami wkładanymi do talerza z zupą lub dobieranymi z innego naczynia. Potrawa znana była w Zachodniej części Kujaw, w okolicach Dobrego, Radziejowa, Piotrkowa Kujawskiego oraz Kruszwicy. Do dzisiaj różnie przygotowywana, w niektórych domach okazyjnie, w innych jeśli domownicy lubią, jest ona w stałym jadłospisie. Potrawa była prezentowana podczas kilku edycji powiatowego konkursu produktów tradycyjnych powiatu radziejowskiego „Od zakwasu do żurku kujawskiego”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
21.09.2018 12:28 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
21.09.2018 12:28 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}