Kujawskie grzybki wigilijne
22.04.2021
W dniu 20 kwietnia 2021 roku na Listę Produktów Tradycyjnych zostały wpisane w kategorii: Gotowe dania i potrawy: „kujawskie grzybki wigilijne”.
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Gęsta, brunatno-szara potrawa
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Uzależniony od naczynia, z widocznymi kawałkami grzybów
Wielkość
W zależności od naczynia i ilości użytego surowca do przyrządzenia potrawy
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Brunatno-szara, swoista dla potrawy przygotowanej z grzybów suszonych
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Stała
Smak i zapach
Smak i zapach swoisty, suszonych grzybów i smażonej cebuli
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Kujawskie grzybki wigilijne podaje się na Wigilię Bożego Narodzenia, będącą szczególnym dniem w roku, podczas którego serwowane są głównie tradycyjne potrawy. Oprócz potraw z ryb, dania przyrządzane na bazie grzybów stanowiły dawniej i dziś nieodzowny element wigilijnego menu. W literaturze znaleźć można wiele opisów potwierdzających, że na kujawskiej wieczerzy wigilijnej „musiały być jagły, groch, kapusta, szablok (fasola), betki (grzyby) smażone i gotowane na zupkę, kluseczki z żytniej mąki w zupce z kruszek (gruszek) i śliwek, śledź, jabłka i orzechy”. Grzyby, zwane po kujawsku betki, są tu wymienione jako jeden z głównych składników potraw świątecznych. Na kujawskiej wieczerzy wigilijnej dominowały potrawy z suszonych grzybów. Dodawano je do barszczu, stanowiły składnik farszu do uszek i do pierogów z kapustą i grzybami, ale w niektórych rejonach Kujaw przyrządzano je jako oddzielną potrawę, na różne sposoby.
W biedniejszych domostwach potrawę tę przyrządzano z mieszanych grzybów suszonych, które moczono dzień wcześniej, gotowano, dodawano podsmażoną cebulę, sól, pieprz, a na koniec zagęszczano wytworzony sos mąką lub wiejską śmietanką, która dodawała potrawie gęstości i delikatności.
Podczas przyrządzania kujawskich grzybków wigilijnych, należy pamiętać, aby dzień przed Wigilią namoczyć suszone grzyby. Namoczone grzyby należy ugotować do miękkości w tej samej wodzie, w której się moczyły. Następnie, trzeba pokroić cebulę w kostkę i podsmażyć ją na maśle. Do tak przygotowanej cebuli dodaje się ugotowane grzyby oraz sól i pieprz do smaku. Całość należy smażyć aż do wytworzenia gęstego, zawiesistego sosu. Pod koniec smażenia, w zależności od upodobań, można dodać śmietankę lub odrobinę mąki i jeszcze chwilę razem podsmażyć.