W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kulebiak z Perkowic

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2016-12-01 W kategorii Gotowe dania i potrawy W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Ciasto krucho-drożdżowe w kształcie rogala z nadzieniem.

Kształt:

Rogal, półokrągły.

Rozmiar:

W zależności od przeznaczenia, może być wypiekany jako małe kulebiaki o długości boku 10 cm lub w kształcie dużego rogala o długości boku od 30 cm do 40 cm.

Barwa:

Zewnętrzna złoto-brązowa z błyszczącą skórką. W przekroju ciasto o barwie jasnej, farsz lekko brązowy.

Konsystencja:

Stała, otoczka ciasta krucha w dotyku. Nadzienie stałe, lepkie w dotyku.

Smak:

Smak i zapach ciasta maślanego. Nadzienie lekko pikantne z zapachem grzybów.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Jak podają źródła dawnej literatury kulinarnej, kulebiak to potrawa kuchni kresowej, która wywodzi się z Rosji. Z uwagi na przygraniczne położenie powiatu bialskiego, we wsi Perkowice, podobnie jak i w okolicznych miejscowościach, kulebiak był znany od dawna. To ciasto pieczone najczęściej w kształcie dużego pierogu, półokręgu. Przygotowywany jest z ciasta drożdżowego, krucho-drożdżowego lub francuskiego, nadziewany różnym farszem – najczęściej kapustą z grzybami i kaszą (gryczaną lub jaglaną) z grzybami. Dawniej wypiekano go praktycznie w każdym gospodarstwie domowym. Większość surowców do jego przygotowywania pochodziła właśnie z przydomowych ogrodów mieszkańców Perkowic. „ciasto: mąkę siekam z masłem, dodaję śmietany, do której wkładam drożdże, aby się rozpuściły, dokładam jajko i zagniatam ciasto, zostawiam do wyrośnięcia. Kaszę jaglaną płuczę w ciepłej i gorącej wodzie. Następnie gotuję do miękkości. Grzyby namaczam na noc i na drugi dzień gotuję. Mięso przepuszczam przez maszynkę i grzyby podsmażone z cebulą. Łączę wszystkie składniki. Na dno blachy wkładam ciasto rozwałkowane na placek, na placek kładę farsz. Na wierzch placek, na którym wykonuję dekorację. Piekę w temperaturze 190-200°C” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami wsi Perkowice). Metoda jego wytwarzania jest stosunkowo łatwa, ale dość pracochłonna. Kulebiak z Perkowic charakteryzuje się smakiem ciasta maślanego z lekko pikantnym nadzieniem. „W ostatnich latach kulebiaka przygotowuje się rzadko, najczęściej na Święta Bożego Narodzenia i innych ważnych uroczystości rodzinnych” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami wsi Perkowice).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:09 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:09 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}