W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kultura ludowa to nasze korzenie – zapowiedź Tygodnia Kultury Beskidzkiej

13.07.2023

– Kultura ludowa to jest podstawa naszego narodowego dziedzictwa. Tak jak podstawą i siłą każdego drzewa są korzenie, tak siłą naszego narodu jest kultura – mówił dziś minister Robert Telus podczas konferencji zapowiadającej Tydzień Kultury Beskidzkiej.

Tydzień Kultury Beskidzkiej

Konferencja odbyła się w siedzibie Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi, który jest współorganizatorem Tygodnia Kultury Beskidzkiej.

– Takie wydarzenie przyczynia się do zachowania żywego dziedzictwa, co jest jednym z filarów działalności statutowej NIKiDW – zauważył ministerTelus. – Cieszymy się, że możemy się aktywnie włączyć w ten wyjątkowy festiwal, który propaguje bogactwo dziedzictwa kultury ludowej, zaświadczając, że jest ona żywa i budzi zainteresowanie – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Cel Tygodnia Kultury Beskidzkiej – zachowywanie dziedzictwa i kultury ludowej

Celem festiwalu jest ochrona dziedzictwa kulturowego, pielęgnowanie, kultywowanie i prezentowanie tradycji ludowej kultury i sztuki lokalnych społeczności. Są one zbieżne z celami statutowymi NIKiDW. Zachowywanie dziedzictwa kultury tradycyjnej, ludowej, w której przechowywane są głębokie wartości, leży u podstaw działalności NIKiDW.

– Bardzo mnie cieszy, iż tego rodzaju festiwale mają szansę się rozwijać. Dzięki nim przedstawiciele z różnych krajów mają możliwość zaprezentowania swojej unikatowej tożsamości. Na pewno warto pielęgnować kulturę, z której się wywodzimy, swoje korzenie, a temu doskonale służy muzyka, taniec, śpiew i strój – zauważył minister rolnictwa.

60 edycja Tygodnia Kultury Beskidzkiej

Tegoroczna edycja wydarzenia jest szczególna, ponieważ TKB obchodzi swoją 60 edycję i ze skromnego, lokalnego wydarzenia przeszedł ogromną transformację przez te kilkadziesiąt lat, stając się dużym festiwalem o międzynarodowym zasięgu.

Tydzień Kultury Beskidzkiej od 29 lipca do 6 sierpnia 2023 r. będzie się odbywał w kilku miejscowościach – w Wiśle, Szczyrku, Żywcu, Makowie Podhalańskim, Oświęcimiu, a także Istebnej, Ujsołach i Jabłonkowie na Zaolziu. Przez te 9 dni wystąpi kilkadziesiąt zespołów pochodzących z terenów górskich, z różnych regionów świata. W ramach Tygodnia Kultury Beskidzkiej odbywa się także Festiwal Folkloru Górali Polskich w  Żywcu oraz Międzynarodowe Spotkania Folklorystyczne w Wiśle, które są konkursowymi zmaganiami tych kilkudziesięciu zespołów.

Zdjęcia (29)

{"register":{"columns":[]}}