Kwosek z prażuchami
30.04.2020
W dniu 28 kwietnia 2020 roku na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: Gotowe dania i potrawy (woj. łódzkie)
Wygląd
Forma zwarta, nieregularna i płynna
Kształt
Przyjmuje kształt naczynia, na przekroju eliptycznym forma zwarta ma kształt łezki
Wielkość
Jedna porcja to 6-8 klusek, każda wielkości 3-5 cm. Forma płynna to około 0,5 l zupy
Barwa
Prażuchy w kolorze kremowym, zupa barwy złocistej z soczystą zieleni
Konsystencja
Kluski konsystencji stałej, w dotyku miękkie, zupa płynna z dodatkiem pokrojonej drobno kapusty
Smak i zapach
Kluski słodkie w smaku i zapachu, delikatny, słodki zapach przypalonej mąki. Uzupełnieniem jest zupa o ostrym kwaskowym smaku i zapachu kiszonej kapusty
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Kuchnia w regionie Ziemi Kobielskiej w województwie łódzkim była prosta i składała się głównie z potraw opartych o produkty pozyskiwane z własnych upraw oraz przydomowych sadów i ogrodów. Podstawą wyżywienia ludności były przede wszystkim ziemniaki oraz kapusta, którą każda gospodyni hodowała we własnym gospodarstwie. Jesienią wycinano głowy kapusty na polu, szatkowano i ubijano kapustę w wielkich, dębowych beczkach dodając sól kamienną, liść laurowy, ziele angielskie oraz tartą marchew. Mieszkańcy regionu uprawiali także pszenicę, dzięki czemu gromadzili duże zapasy mąki.
Tradycyjnym daniem obiadowym był kwosek z prażuchami. Tę sycącą i smaczną potrawę przyrządzano niemal w każdym wiejskim domu. Mieszkańcy Ziemi Kobielskiej do dnia dzisiejszego sporządzają prażuchy z kwoskiem bazując na recepturze znanej od pokoleń.
Prażuchy przygotowuje się z mocno wytłuczonych, ugotowanych ziemniaków, które zasypuje się wcześniej uprażoną na suchej patelni, na złoty kolor mąką pszenną. Tradycyjna nazwa prażuchów wywodzi się właśnie od sposobu obróbki mąki. Całość miesza się, tłukąc drewnianą pałką przez około 10 minut aż do uzyskania jednolitej, kremowej masy. W kolejnym etapie sporządza się kwosek czyli zupę o rzadkiej konsystencji, gotowaną na bazie kiszonej kapusty z dodatkiem dużej ilości kwasu, okraszoną dobrze wysmażoną słoniną.
Tak przygotowane danie mieszkańcy Ziemi Kobielskiej spożywali co najmniej raz w tygodniu. Regionalne danie wyróżnia wyjątkowy słodki, aksamitny, lekko palony smak prażuchów, który uzupełnia się wyrazistym kwaśnym smakiem kwosku.