W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Łąka kwietna na Pierwszy Dzień Wiosny

21.03.2023

– Łąki kwietne służą temu, aby chronić przyrodę, aby na tej łące mogły się żywić pszczoły i inne owady zapylające – powiedział wicepremier, minister rolnictwa i rozwoju wsi Henryk Kowalczyk podczas siania łąki kwietnej z dziećmi z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Poświętnem koło Wołomina. Wydarzenie to było częścią akcji edukacyjnej pn. Zasiej łąkę kwietną z MRiRW.

GŁÓWNE

Akcja edukacyjna

Akcja Zasiej łąkę kwietną z MRiRW jest to przedsięwzięcie o charakterze edukacyjnym, skierowane do szkół i przedszkoli. Placówki, które się zgłosiły do udziału w akcji, mogły otrzymać mieszankę nasion do zasiania łąki kwietnej. Taka łąka jest dla dzieci doskonałym miejscem obserwacji przyrody.

– Obserwujcie, ile tu będzie roślin, ile różnego rodzaju owadów. Niech to będzie dla was takie miejsce nauki przyrody, abyście tu, pod oknami szkoły mogli obserwować, jak ta przyroda pięknie się rozwija – zwrócił się wicepremier do uczniów podczas siania łąki w Poświętnem.

Akcja Zasiej łąkę kwietną z MRiRW cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem – zgłosiło się do niej ponad 400 placówek. Zgodnie z regulaminem opakowania nasion trafią do 150 z nich, ich lista znajduje się w załączniku. Decydował termin zgłoszenia.

Nasiona i podziękowania za udział w przedsięwzięciu wicepremiera, ministra rolnictwa i rozwoju wsi Henryka Kowalczyka zostały już wysłane do szkół i przedszkoli.

Pomoc dla pszczelarstwa

– W dzisiejszych czasach coraz mniej jest naturalnych kwiatów. Wobec tego pszczoły nie mają się gdzie pożywić i taka łąka będzie do tego świetnym miejscem – zauważył wicepremier Kowalczyk.

– Pszczoły to bardzo ważne owady w ekosystemie i dlatego na te łąki patrzymy m.in. pod kątem wsparcia dla hodowców pszczół. Pamiętajmy, że owady te są miernikiem dobrego stanu przyrody – dodał szef resortu rolnictwa.

Wicepremier przypomniał o formach wsparcia pszczelarstwa. Od 3 do 18 kwietnia 2023 r. będzie nabór wniosków w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na wsparcie dla hodowców pszczół – na inwestycje, na walkę z chorobami, na materiał genetyczny, na zakup nowych matek pszczelich, żeby hodowla pszczół się rozwijała. Jest także wsparcie krajowe na przezimowanie rodziny pszczelej, które powiększyliśmy od ubiegłego roku 2,5 razy – z 20 do 50 złotych na rodzinę pszczelą.

– Wszystko po to, aby było jak najwięcej pszczół. Pszczoły nie tylko dają miód, ale przede wszystkim są niezbędne przy zapylaniu i tworzeniu plonów – zaznaczył minister rolnictwa i rozwoju wsi.

Wsparcie bioretencji

Łąka kwietna wpływa dodatnio na bilans wód gruntowych. System korzeniowy roślin składających się na łąkę kwietną wiąże wodę deszczową w glebie. Rośliny te mają nawet 25 razy głębsze korzenie i lepszą zdolność wchłaniania wody niż trawnik.

Dla bioróżnorodności

Kolejną zaletą łąki kwietnej jest wsparcie bioróżnorodności. Może ją tworzyć nawet 60 gatunków różnych roślin, czyli zdecydowanie więcej, niż tworzy trawnik.

Jest ona także schronieniem nawet dla 300 gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów oraz zapylaczy, w tym pszczół.

Oszczędność czasu

Szef resortu rolnictwa zauważył, że takie rozwiązanie świetnie zastępuje trawnik i jest od niego łatwiejsze w utrzymaniu.

– Takiej łąki nie trzeba kosić za często, co najwyżej raz lub dwa razy do roku – poinformował wicepremier Kowalczyk.

Łąki kwietnej nie trzeba nawozić. Jest ona także suszoodporna i praktycznie nie wymaga dodatkowego podlewania.

Materiały

Do pobrania
Lista​_placówek,​_do​_których​_trafią​_nasiona​_w​_ramach​_akcji​_Zasiej​_łąkę​_kwietną​_z​_MRiRW.xlsx 0.02MB

Zdjęcia (17)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
21.03.2023 12:11 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
21.03.2023 11:50 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}