LEADER dziś i jutro
02.10.2019
– To realne liczby i działania. To wielki sukces, ponieważ żadna instytucja, żadna struktura nie ma takich wyników. Gratuluję Państwu, tego co udało się zrobić do tej pory w ramach programu, trzeba pokazywać te dobre przykłady – podkreślił podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki podczas konferencji „LEADER dziś i jutro”, która została zorganizowana w dniach 30 września – 2 października w miejscowości Mąchocice Kapitulne w woj. świętokrzyskim.
Konferencja odbywała się pod patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Marszałka Województwa Świętokrzyskiego. Uczestniczyli w niej również przedstawicieli Komisji Europejskiej, europejskiej sieci FARNET, instytucji zarządzających programami finansowanymi z różnych funduszy UE, w ramach których wdrażany jest rozwój lokalny kierowany przez społeczność (RLKS). W wydarzeniu uczestniczył również podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Kazimierz Kuberski, a także główni aktorzy podejścia LEADER – licznie zgromadzeni przedstawiciele lokalnych grup działania.
Program konferencji koncentrował się na podsumowaniu wdrażania RLKS w Polsce i innych krajach UE, ze szczególnym uwzględnieniem doświadczeń dotyczących podejścia LEADER w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020. Jednakże niezmiernie ważne dla wszystkich uczestników konferencji były prezentowane zagadnienia odnoszące się do przyszłej perspektywy programowania. Oczekiwania oraz rekomendacje na przyszłość były prezentowane przez przedstawicieli wszystkich podmiotów zaangażowanych w proces przygotowań do przyszłości: od Komisji Europejskiej, przez instytucje zarządzające, do lokalnych grup działania.
Udział wiceministra Zarudzkiego w tym wydarzeniu, z uwagi na jego wieloletnie doświadczenie we wdrażaniu metody LEADER, które sięga pilotażu tej inicjatywy w Polsce, tj. lat 2004-2006, był niezwykle istotny dla oceny dotychczasowych osiągnięć oraz wytyczenia kierunków działań na kolejne lata. Inicjatywa LEADER w kolejnych latach przekształciła się w podejście LEADER i została wdrożona jako oś 4. Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013, aby w następnej siedmiolatce rozprzestrzenić się na inne fundusze w formule RLKS. W wyniku tych działań aktualnie funkcjonuje ponad 300 LGD pokrywając swym działaniem niemal cały obszar kraju.
Podsekretarz stanu Ryszard Zarudzki zwrócił uwagę, iż efekty wdrażania RLKS w PROW są widoczne w całej Polsce. Tylko w obecnym okresie programowania, za stosunkowo niewielkie środki, powstało: blisko 10 tysięcy nowych miejsc pracy na obszarach wiejskich, zrealizowano ponad 5 tysięcy projektów, które dotyczą wybudowanej i przebudowanej ogólnodostępnej infrastruktury rekreacyjnej, turystycznej i kulturalnej, a ponad 800 projektów dotyczyło zachowywania dziedzictwa kulturowego. Ponadto powstało ponad 30 inkubatorów przetwórstwa lokalnego produktów rolnych oraz wypromowano wiele produktów i marek lokalnych. Najważniejszym jednak osiągnięciem jest zbudowany wspólnie kapitał ludzki – solidny zespół lokalnych liderów, znających najlepiej potrzeby ludzi mieszkających nawet w najmniejszych miejscowościach, bez którego oferowane wsparcie publiczne nie byłoby tak efektywne.
Zdjęcia (4)
- Ostatnia modyfikacja:
- 08.10.2019 10:58 Iwona Chromiak
- Pierwsza publikacja:
- 07.10.2019 10:35 Iwona Chromiak