Litwa: druga ministerialna konferencja „Our Baltic”
29.09.2023
Dziś w Połądze na Litwie odbyła się konferencja ministrów środowiska, gospodarki morskiej, rolnictwa i rybołówstwa państw członkowskich UE z regionu Morza Bałtyckiego. Polskę reprezentował podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra.
W wydarzeniu wzięli udział sygnatariusze ministerialnej deklaracji w sprawie przyczyn złego stanu środowiska Morza Bałtyckiego, wyzwań stojących przed państwami bałtyckimi oraz potrzeby podjęcia działań naprawczych „Our Baltic”. Organizatorem spotkania był komisarz Unii Europejskiej ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa Virginijus Sinkevičius.
Zrealizowane działania na Morzu Bałtyckim
Konferencja była okazją do oceny realizacji przyjętej w 2020 r. deklaracji „Our Baltic”. Obecni na konferencji ministrowie omówili postępy w zakresie zbadania potencjału Morza Bałtyckiego dla wspierania zrównoważonej niebieskiej gospodarki oraz podsumowali działania podjęte w związku z zatopioną dnie Bałtyku amunicją. Każdy z uczestników miał możliwość podzielenia się swoimi poglądami i perspektywami.
Plany dalszej współpracy
Zaproszeni przedstawiciele krajów nadbałtyckich doszli do wspólnego wniosku, że należy podejmować dalsze, bardzo zrównoważone działania, które będą uwzględniać zarówno aspekt środowiskowy, jak i bezpieczeństwo żywnościowe, tak istotne w dzisiejszych czasach.
Ministrowie zwrócili również uwagę na konieczność współpracy z innymi sektorami administracji odpowiedzialnymi za środowisko i rolnictwo. Jako szczególnie istotne wskazywali zarządzanie wodami oraz podjęcie badań na poziomie UE zmierzających do ograniczenia zanieczyszczenia odpadami i ograniczenia eutrofizacji Morza Bałtyckiego.
Dwustronne spotkanie
Podczas spotkania z komisarzem Virginijusem Sinkevičiusem podsekretarz stanu Krzysztof Ciecióra wyraził głębokie zaniepokojenie propozycją Komisji Europejskiej dotyczącą wysokości kwot połowowych na 2024 r. na Morzu Bałtyckim, w szczególności propozycją wprowadzenia zakazu ukierunkowanych połowów śledzia stada centralnego.
– Rybacy nie mogą być jedynymi podmiotami, które ponoszą konsekwencję złego stanu zasobów ryb Morza Bałtyckiego – podkreślił wiceminister Ciecióra. Jednocześnie wyraził nadzieję na zwiększenie elastyczności przepisów UE w zakresie możliwości udzielania pomocy rybakom, których dotkną ewentualne ograniczenia oraz na wypracowanie strategii pozwalającej na odbudowę zasobów ryb.
Stanowisko Polski
Podczas spotkania z komisarzem Sinkevičiusem wiceminister Ciecióra podkreślił konieczność zastosowania zrównoważonych środków w kontekście zarządzania ochroną morświna.
Zdaniem polskiego wiceministra rolnictwa środki ochronne nałożone na obszary Zatoki Pomorskiej powinny odpowiadać tym nałożonym na obszar Zatoki Puckiej.
Wiceminister uzyskał zapewnienie Komisarza o jego działaniach w sprawie projektowanych zmian dotyczących możliwości stosowania procesu technologicznego tzw. Stiffeningu (rozporządzenie 853/2004).
Sekretarz stanu Krzysztof Ciecióra zapowiedział, że swoją prośbę w sprawie zminimalizowania konsekwencji stosowania środków ochronnych na Zatoce Pomorskiej oraz w sprawie tzw. Stiffeningu skieruje dodatkowo w formie pisemnej.