W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Lubelska gryczanka drożdżowa

05.06.2019

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2019-05-31 w kategorii Wyroby cukiernicze i piekarnicze w woj. lubelskim.

Lubelska gryczanka drożdżowa

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                                           
Bułeczka z rumianą skórką. Na przekroju z widoczną warstwą nadzienia z kaszy gryczanej i twarogu

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Kula o średnicy 8cm

Wielkość
Około 80g

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Złocista, lśniąca

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Miękisz jednolity, drobno-porowaty, nadzienie o jednolitej konsystencji, dość zwartej

Smak i zapach
Smak delikatny, swoisty, lekko słodki z wyczuwalną nutką mięty. Zapach przyjemny o delikatnym aromacie ciasta drożdżowego

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Gryczankę drożdżową zwaną także „bułeczką wiejską”, zaczęto wypiekać w Jakubowicach Końskich. Miejscowość położona w województwie Lubelskim nad rzeką Ciemięgą. Jakubowice Końskie składały się z folwarków. Folwark Jakubowice charakteryzował się przede wszystkim działalnością rolniczą. Uprawiano w ten czas grykę, zboża, buraki cukrowe i ziemniaki. Historia lubelskiej gryczanki jest ściśle związanaz tamtejszym młynem wodnym z XX wieku, wykorzystywanym do mielenia zbóż
i kasz.

Lubelski wyrób sporządzany jest z ciasta drożdżowego i nadzienia z kaszy gryczanej i twarogu. Smak bułeczki podkreśla dodatek w postaci świeżej mięty. Lubelska gryczanka drożdżowa była popularnym wyrobem przede wszystkim ze względu na łatwo dostępne, wykorzystywane do jej przygotowania surowce.
Do wypieczenia gryczanki drożdżowej potrzebna są mąka, jaja, mleko, drożdże, miód, masło, smalec, kasza gryczana, twaróg, mięta oraz sól. Ciasto gryczanki drożdżowej przyrządza się metodą dwufazową. Z części mąki, mleka i całości drożdży przygotowuje się rozczyn, łącząc składniki w jednolitą masę. Rozczyn zostawia się do fermentacji na około 30 minutw temperaturze 27ºC. Aby przygotować nadzienie, należy w osolonej wodzie ugotować kaszę na półsypko, tak aby była lekko kleista, a część ziaren zachowała nie zmieniony kształt. Ostudzoną kaszę łączy się z rozkruszonym półtłustym twarogiem. Farsz do smaku doprawia się solą, cukrem oraz miętą. Wcześniej przygotowane ciasto dzielone jest na kęsy o wadze40 gramów. Kęsy ciasta drożdżowego są wałkowane i wykładane nadzieniem, a następnie zwijane i formowane na kształt bułczaki. Przed włożeniem do pica powierzchnię bułeczek smaruje się masą jajową. Gryczanki piecze się w temperaturze 180ºC przez około 20 minut. Serwowane najczęściej na śniadanie, podwieczorek lub jako dodatek do czerwonego barszczu. 
Lubelska gryczanka drożdżowa w 2005 roku nagrodzona została dyplomem „Najbardziej pomysłowy wyrób cukierniczy” podczas lubelskiego „Święta Chleba”.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
05.06.2019 10:27 Iwona Chromiak
Pierwsza publikacja:
05.06.2019 10:27 Iwona Chromiak
{"register":{"columns":[]}}