Malinówka nadwisłocka
11.05.2023
W dniu 09 maja 2023 roku na Listę Produktów Tradycyjnych została wpisana w kategorii: napoje (alkoholowe i bezalkoholowe): „malinówka nadwisłocka”.
Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)
Klarowny płyn
Kształt (zewnętrzny i na przekroju)
Przyjmuje kształt naczynia
Wielkość
W zależności od wielkości butelki
Barwa (zewnętrzna i na przekroju)
Intensywnie czerwony kolor
Konsystencja, „wrażenie w dotyku”
Płynna, lepka
Smak i zapach
Słodki, charakterystyczny dla nalewki malinowej
Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego
Malinówka nadwisłocka to rodzaj nalewki a dokładniej wyciągu alkoholowego z owoców maliny, sporządzonego w procesie maceracji, czyli procesu zalania malin alkoholem w celu wydobycia i utrwalenia smaku oraz aromatu znajdującego się w owocach. Maceracja w cukrze trwa kilka tygodni. Po zmacerowaniu odcedza się alkohol, a owoce zasypuje cukrem i odstawia w ciemne miejsce, aby owoce puściły sok. Otrzymany sok miesza się z alkoholem pozostałym po maceracji owoców i powstaje malinówka nadwisłocka. Gotowa nalewka jest klarowna, jako że wszelkie zanieczyszczenia oddziela się przy odcedzaniu owoców a w smaku dominuje bogaty aromat malin.
Jeszcze w latach 50 w Łukowej malinówkę pito w celach leczniczych, miała zapobiegać przeziębieniom i bólom żołądkowym. Z czasem stała się alkoholem podawanym podczas świąt i ważnych uroczystości rodzinnych. Do dziś sięgają po nią kobiety, które traktują ją jako alternatywę w stosunku do mocniejszych alkoholi. Receptura przygotowywania malinówki przekazywana była i jest z pokolenia na pokolenie.