W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Mamy świadomość dokonań, mamy świadomość wyzwań

29.10.2024

– Mamy świadomość dokonań, mamy świadomość wyzwań – stwierdził minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski podczas konferencji naukowej na temat wpływu UE na polski sektor rolno-spożywczy. Konferencja odbyła się dziś w Instytucie Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarski Żywnościowej.

Minister Czesław Siekierski zabiera głos podczas konferencji (fot. MRiRW)

Rola instytutów naukowych

– Zawsze kiedy mieliśmy do czynienia z dużymi wyzwaniami instytuty podejmowały problemy wskazując uwarunkowania, ale także ścieżkę zmian, jakie w danym obszarze powinny się dokonać – podkreślił minister rozpoczynając konferencję.

Szef resortu rolnictwa zwrócił uwagę na znaczącą 20 lat temu rolę instytutów, ośrodków doradztwa rolniczego, stowarzyszeń i związków oraz organizacji rolniczych w drodze do przystąpienia do Unii Europejskiej.

Ocena 20-lecia

Minister podkreślił, że teraz jest czas oceny, badania różnorodnych uwarunkowań, jakie miały miejsce przed naszą akcesją, jak i w trakcie minionych 20 lat.

Zwrócił przy tym uwagę na uwarunkowania wewnętrzne i zewnętrzne oraz na zmiany samej Wspólnej Polityki Rolnej, która cały czas systematycznie ewoluuje.

WPR

– Wspólna Polityka Rolna systematycznie się zmienia, nie zawsze w tym kierunku, w jakim chcieliby rolnicy – zauważył minister.

Coraz większy wpływ na funkcjonowanie i kierunki ewolucji Wspólnej Polityki Rolnej mają środowiska poza rolnicze, co zawsze jest bardzo widoczne w procesie dyskusji nad jej zmianami – dodał szef resortu rolnictwa.

Minister podkreślił, że Wspólna Polityka Rolna wyraźnie idzie w kierunku prośrodowiskowym.

– Widać też, że budżet na WPR jest coraz mniejszy. Kiedyś było to 75 proc. całego unijnego budżetu, a obecnie jest to 32-33 proc. – zaznaczył minister i dodał, że – jednocześnie są przecież zwiększone zadania WPR.

Zdaniem ministra Czesława Siekierskiego rola wsparcia rolników również maleje, co nie oznacza, że jest ono niepotrzebne.

Zmiany w statystyce

Minister podniósł także kwestię danych statystycznych. Zwrócił uwagę, że nie wszystkie zachodzące w rolnictwie zmiany, choć poważne, mają odzwierciedlenie w dostępnych statystykach, jak np. w odniesieniu do dzierżaw ziemi, których wiele jest opartych jedynie na umowach ustnych.

Czekające nas zmiany

Oceniając minione 20 lat minister przedstawił również wyzwania, które czekają nas w sektorze rolnym.

Zwrócił uwagę na sytuację rolnictwa po napaści Rosji na Ukrainę, w tym także na skutki swobodnego dostępu produktów rolnych z Ukrainy do wspólnotowego rynku, zwłaszcza w państwach granicznych.

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie rozmów o akcesji i warunkach wejścia Ukrainy do Unii Europejskiej zwracając uwagę na konieczność zachowania warunków konkurencji.

Minister przypomniał o rolniczych protestach i spotkaniach z rolnikami, podczas których zwracali oni uwagę na brak opłacalności produkcji rolnej, ale również żądali zmiany zapisów Zielonego Ładu. Podczas rozmów prowadzonych na granicy, szczególnie istotny dla rolników był problem napływu produktów rolnych z Ukrainy.

Szef resortu rolnictwa podkreślił znaczenie regulacji ochronnych rynków rolnych wprowadzonych pod wpływem starań Polski i rolniczych protestów.

Zdjęcia (7)

{"register":{"columns":[]}}