W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Masło z Bychawy

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2013-07-02 W kategorii Produkty mleczne W województwie woj. lubelskim

Wygląd:

Jednolita masa maślana, starannie uformowana. Powierzchnia gładka, bez widocznych kropli wody.

Kształt:

W zależności od uformowania: kostka, osełka, blok.

Rozmiar:

Kostka i osełka 200 g, blok 25 kg.

Barwa:

Jednolita, lekko kremowa, na powierzchni nieznacznie intensywniejsza.

Konsystencja:

Jednolita, zwarta, smarowna, dopuszcza się lekko twardą.

Smak:

Czysty, mlekowy, śmietankowy, lekki posmak pasteryzacji.

Dodatkowe Informacje:

Tradycja:

Bychawa położona jest około 25 km na południe od Lublina w części Wyżyny Lubelskiej zwanej Wyniosłością Giełczewską. Region ten charakteryzuje się czystym powietrzem oraz rozległymi terenami rolniczymi, dzięki czemu hodowla była mlecznego rozwinęła się szybko i efektywnie. Wytwarzanie masła na ziemiach bychawskich związane było z powstaniem ponad 80 lat temu mleczarni z inicjatywy ks. Józefa Barszczewskiego. Początkowo z mleka, które dostarczali rolnicy odwirowywano śmietankę, a chude mleko oddawano. Z odwirowanej śmietanki produkowano masło, które sprzedawano w okolicznych sklepach. Masło od początku wytwarzane było ze śmietanki słodkiej metodą periodyczną przy użyciu maselnicy. Do roku 1961 produkowane było w drewnianej, dębowej maselnicy i pakowane w dębowe beczki. Na przestrzeni lat wytwórcy masła modernizowali się i unowocześniali produkcję np. poprzez zastąpienie drewnianej maselnicy metalową, jednakże technologia produkcji pozostawała niezmieniona. Tradycyjny wyrób masła według dawnej receptury metodą okresową w masielnicy pozwala na uzyskiwanie najlepszych walorów smakowo-zapachowych, takich jak czysty mlekowy smak i aromat świeżego masła. „Masło było już wtedy wytwarzane w nowej maselnicy, wykonanej ze stali nierdzewnej. Wyrób był pakowany do beczek dębowych i wysyłany do klientów. Masło było również przygotowywane do sprzedaży w formie kostek o wadze 250 g. Były one ręcznie wycinane, formowane i pakowane w pergamin” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Bychawy).

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
02.07.2018 22:24 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}