W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Masło z kwaśnej śmietany

03.06.2018

Produkt wpisany na listę produktów tradycyjnych w dniu 2014-01-14 w kategorii Oleje i tłuszcze w woj. mazowieckim.

Wygląd:

Jednolita, starannie uformowana masa.

Kształt:

W zależności od uformowania, najczęściej kostka.

Rozmiar:

200 g.

Barwa:

Jednolita, dopuszcza się znacznie intensywniejszą na powierzchni oraz nieliczne kropelki wolnej wody.

Konsystencja:

Jednolita, zwarta, smarowna, dopuszcza się lekko twardą, lekko mazistą, powierzchnia gładka, sucha, prawidłowo wygnieciona.

Smak:

Czysty, lekko kwaśny, mlekowy, lekki posmak pasteryzacji.

Tradycja:

Na Mazowszu masło od wielu wieków wykonywane było własnoręcznie z kwaśnej śmietany zbieranej z powierzchni zsiadłego mleka. „Jak śmietana się zebrała na powierzchni mleka, zbierało się śmietanę. Do przechowywania mleka była specjalna bańka z kurkiem. Mleko się spuszczało, a śmietana zostawała w bańce. Śmietana była przelewana do naczynia tzw. dzieżki, dzieżki były z gliny. Do dzieżki zlewało się śmietanę zbieraną z kilku dni. Tej śmietany ok. 4 litrów. Śmietana musiała być zsiadła tzn. skwaśnieć i zrobić się gęsta. Śmietanę wlewało się do łuczki i się ubijało. Masło zrobione zalewało się wodą i przerabiało się długą drewnianą łyżką, aby wypłukać maślankę. Następnie robiono gałeczkę masła i wkładało się do słoika lub innego naczynia” (Wywiad przeprowadzony z mieszkańcami Zieleńca). Obecnie masło nadal jest wytwarzane zgodnie z tradycyjną metodą ukwaszania surowca, ale cały proces odbywa się już w nowoczesnych, kontrolowanych warunkach. Śmietanę otrzymuje się w wyniku wirowania mleka, proces zmaślania przeprowadza się w masielnicach ze stali nierdzewnej, a maselnice ręczne zostały zastąpione maselnicami o napędzie elektrycznym.

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
25.01.2019 11:51 Sławomir Mucha
Pierwsza publikacja:
25.01.2019 11:51 Sławomir Mucha
{"register":{"columns":[]}}