W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Masło z niepasteryzowanej śmietany z Ludwinowa

24.07.2023

W dniu 12 lipca 2023 r. na Listę Produktów Tradycyjnych został wpisany w kategorii: oleje i tłuszcze (masło, margaryna itp.): „Masło z niepasteryzowanej śmietany z Ludwinowa”.

masło

Wygląd (zewnętrzny i na przekroju)                   

Jednolita masa, bez zanieczyszczeń

Kształt (zewnętrzny i na przekroju)

W zależności od opakowania, zazwyczaj prostopadłościan

Wielkość

W zależności od opakowania, najczęściej 250 gramów

Barwa (zewnętrzna i na przekroju)

Biała z odcieniem kremowym

Konsystencja, „wrażenie w dotyku”

Jednolita, twarda

Smak i zapach

Naturalny, kwaskowaty smak; zapach świeży charakterystyczny dla masła

Tradycja, pochodzenie oraz historia produktu rolnego, środka spożywczego lub napoju spirytusowego

Masło to specjalność babć i wiejskich gospodyń. Mieszkańcom Ludwinowa, wsi położonej na terenie gminy Cyców, kojarzy się z naturą, tradycją, śmietankowym smakiem i obowiązkowo ze świeżym, chrupiącym chlebem.

Na terenie gminy Cyców znaczną część użytków rolnych stanowią łąki i pastwiska, które sprzyjają hodowli bydła mlecznego, dlatego większość mieszkańców utrzymuje się z produkcji zwierzęcej. Na podstawie receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie, z surowego mleka wyrabiane są najwyższej jakości produkty zachowujące swój „swojski, tradycyjny smak”. Pominięcie procesu pasteryzacji mleka i otrzymywanej z niego śmietany sprawia, że masło z Ludwinowa jest produktem mniej przetworzonym i bardziej wartościowym.

Pomimo upływu lat, sposób w jaki mieszkańcy Ludwinowa podchodzą do gospodarowania nie uległ zbyt wielkim zmianom. Wypasane na okolicznych łąkach krowy zarówno dawniej jak i dziś karmione są w sposób tradycyjny, ekologiczny przez co dają najlepsze i najzdrowsze mleko, z którego zbiera się śmietanę. Wiadomo, że ogromne znaczenie przy wyrobie masła ma jakość mleka, z którego zbiera się śmietanę. Do tego brak procesu pasteryzacji oraz kwaśnienie śmietany w procesie produkcji masła sprawia, że swoim wyglądem, niepowtarzalnym, naturalnym, kwaskowatym smakiem oraz przyjemnym i świeżym zapachem przywołuje dziś wśród lokalnych mieszkańców najlepsze wspomnienia i cieszy się niesamowitym uznaniem.

{"register":{"columns":[]}}